Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 жовтня 2011 року Справа № 2а-7560/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Матвєєвої В.В.,
при секретарі: Захаровій Ю.О.,
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 06-17 від 11.01.2011,
дійсна до 31.12.2011),
представника відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області до Підприємства Петровської виправної колонії №24 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків,-
ВСТАНОВИВ:
29 серпня 2011 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Підприємства Петровської виправної колонії №24 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, у якому зазначило наступне.
В порушення п. п. 4.1, 4.12, 4.13 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою Правління Фонду від 12.07.2007 року за № 36 відповідні страхові внески відповідачем в повному обсязі не перерахувались.
Згідно акту перевірки відповідачу нарахована пеня у розмірі 18298,01 грн.
В порушення п. 8.6 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» відповідачем пеня у розмірі 18298,01 грн. в добровільному порядку не сплачена.
Позивач просив стягнути з відповідача пеню у розмірі 18298,01 грн.
Представник позивача у судовому засіданні уточнив позовні вимоги в частині періоду виникнення заборгованості по страховим внескам, на яку нараховано пеню. Пояснив, що вказана заборгованість у розмірі 120172,15 грн. та пеня в сумі 18298,01 грн. фактично виникла за 2010 рік. Пеню відповідачем не сплачено. Таким чином, просив стягнути з відповідача пеню в сумі 18298,01 грн.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, на адресу суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні дані, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Підприємство Петровської виправної колонії №24 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області зареєстровано у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області, у звязку з чим прийняло на себе зобовязання страховика по сплаті страхових внесків до Фонду.
08.07.2010 прийнято Закон України № 2464 від 08.07.2010 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011 року, регулює правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до розділу п. 7 розділу VІІ Перехідних положень Закону № 2464, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло па момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах.
Згідно зі ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавці зобовязані своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
У відповідності до абз. 1, 2 ч. 1 цього Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 року, зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221.
Відповідно до п. 7.2 вказаної Інструкції контроль на підприємствах, в установах, організаціях, військових формуваннях та у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, проводиться шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, грошове забезпечення, повноти нарахування страхових внесків, платіжних документів про перерахування сум страхових внесків на рахунок Фонду, розрахункових та касових документів.
Перевірці підлягають документи за поточний і минулі роки, тобто з моменту проведення попередньої перевірки або з дати набуття статусу платника страхових внесків (якщо перевірка проводиться вперше).
Як вбачається з абз. 1 п. 7.4 Інструкції, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Керуючись абз. 1 п. 7.5 Інструкції, у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати.
Як вбачається з акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 102 від 24.05.2011, за відповідачем утворилась недоїмка зі сплати страхових внесків в сумі 120172,15 грн. та пеня в сумі 18298,01 грн. Вказаний акт підписано уповноваженою особою підприємства.
Пеня у розмірі 18298,01 грн. у добровільному порядку відповідачем сплачена не була.
Таким чином, оскільки заборгованість відповідача по сплаті пені в сумі 18298,01 грн. не погашена в добровільному порядку, підтверджена та матеріалами справи, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області до Підприємства Петровської виправної колонії №24 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 35, 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111, Розділом 9 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, статтями 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області до Підприємства Петровської виправної колонії №24 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків задовольнити повністю.
Стягнути з Підприємства Петровської виправної колонії №24 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області(94540, Луганська область, м. Красний Луч, м. Петровське; р/р № 26006301469 в УСБ м. Красний Луч МФО 304085) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Красний Луч Луганської області (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Студентська, 4; р/р № 31175420001254 в УДК Луганській області м. Луганська МФО 804013, код ОКПО 25926879) поточну заборгованість по страхових внес
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 14 жовтня 2011 року.
СуддяВ.В. Матвєєва