Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06.10.11р.Справа № А39/532-06 За позовом Управління пенсійного фонду в Жовтневому районі, м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Орбіта", м.Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості 48 289, 61грн.
Суддя Ліпинський О.В.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, дов. від 05.01.2011р. № 107/04-27
від відповідача: ОСОБА_2, дов. від 03.10.2011р. № 02/142
СУТЬ СПОРУ:
Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська звернулося до господарського суду з адміністративним позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства “Науково-виробниче підприємство “Орбіта” суми 48289,61 грн. різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Позовні вимоги, обґрунтовані посиланням позивача на приписи Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та Постанови КМ України № 372 від 23.03.04 р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи”.
20.02.07р. від позивача надійшло клопотання про зменшення позовних вимог, в якому він просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 46 289,61 грн.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначаючи , що нормами Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та Постанови КМ України № 372 від 24.03.2004р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” не передбачено обовязку недержавних підприємств погашення витрат Пенсійного фонду України по виплаті та доставці наукових пенсій; такого виду обовязкового платежу, як погашення витрат Пенсійного фонду по виплаті та доставці наукових пенсій, не встановлено Законом України „Про систему оподаткування”, тому цей платіж не є обовязковим та має сплачуватися у добровільному порядку при наявності прибутку у підприємства; позивач не є правонаступником Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” в частині погашення витрат Пенсійного фонду України по виплаті та доставці наукових пенсій, згідно з ст.ст. 27, 28 Закону України „Про приватизацію державного майна”; згідно з п. 4 Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” наукові пенсії працівникам відповідача повинні сплачуватись за рахунок державного бюджету; відповідач фінансувався за рахунок державного бюджету, що також є підставою відшкодування виплачених наукових пенсій працівникам відповідача за рахунок державного бюджету.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2007р. провадження у справі № А39/532-06 - зупинено до часу набрання чинності постановою господарського суду від 26.12.06 р. у справі № 25/438-06.
26.08.2011 судом отримано докази, які свідчать, що справу А25/438-06 розглянуто по суті.
Ухвалою від 26.08.2011р. провадження у справі поновлено з 06.10.2011р., розгляд справи призначено на 06.10.2011р.
В судовому засіданні 06.10.2011 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Органами Пенсійного фонду України працівникам Відкритого акціонерного товариства „Науково-виробниче підприємство „Орбіта” була призначена та виплачувалась пенсія на підставі ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” №1977 від 13.12.1991р. (зі змінами і доповненнями).
За період 2004р. органами Пенсійного Фонду України було виплачено пенсій на суму 46 289,61 грн., яка складає заборгованість відповідача, що підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за 2004р., які надсилались відповідачу та відповідною довідкою позивача про суми, які підлягають відшкодуванню відповідачем за 2004р.
На дату розгляду справи, сума виплачених наукових пенсій, відповідачем органам Пенсійного Фонду України не сплачена. Розмір заборгованості відповідачем не оспорюється.
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” № 1977 від 13.12.1991р. (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи (далі - стаж наукової роботи) на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Зазначений порядок, передбачений ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” був затверджений постановою КМ України № 372 від 24.03.2004р. “Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи” (далі Порядок).
Так, згідно з п. 1 Порядку, він визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12), та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії).
Пунктом 2 Порядку встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Відповідно до п. 3 Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
За ч. 4 Порядку, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
В силу п. 5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.
Як вбачається з змін до статуту ВАТ „Науково-виробниче підприємство „Орбіта”, зареєстрованих 22.08.2006р., останнє засновано відповідно до рішення Регіонального відділення ФДМ України по Дніпропетровській області від 01.08.1997р. № 12/310-АО шляхом перетворення державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” у відкрите акціонерне товариство відповідно до Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про приватизацію майна державних підприємств”.
Пунктом 2.3. статуту відповідача передбачено, що товариство є правонаступником державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” у відповідності з законодавством України про приватизацію. Правонаступництво обмежується тільки майновими правами товариства та конкретними обовязками відповідно до плану приватизації підприємства та умов договору купівлі-продажу державного пакета акцій.
Згідно зі статутом Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта”, зареєстрованого 14.10.1993р., останнє засновано на державній власності і підпорядковано Міністерству машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України та є єдиним прямим правонаступником майнових прав основних засобів виробництва науково-виробничого обєднання „Орбіта”.
Виходячи із змісту ст.ст. 2, 3, 4, 7 статуту Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта”, слід дійти висновку, що це підприємство не було державною бюджетною науковою установою чи організацією, а було державним підприємством створеним для задоволення потреб держави та громадян у вироблюваній продукції, надання платних послуг та здійснення іншої господарської діяльності, що і було джерелом формування майна підприємства. За п. 7.1. статуту, основним узагальненим показником господарської та виробничої діяльності підприємства є прибуток.
Наявність же у відповідача бюджетного рахунку та фінансування науково-технічних робот за рахунок бюджетних коштів на може свідчить про наявність у Державного науково-виробничого підприємства „Орбіта” статусу бюджетної установи чи організації, а свідчить лише про виконання науково-технічних робот на державне замовлення, що і обумовило надходження бюджетних коштів в оплату виконаних робот.
При цьому, суд також враховує, що згідно з п.п. 6 п. 1 ст. 2 Бюджетного Кодексу України, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими;
Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, що відповідач є або був державною бюджетною науковою установою чи організацією, що і є обовязковою умовою в силу ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” для відшкодування наукових пенсій працівникам відповідача за рахунок державного бюджету, тому відповідач зобовязаний сплачувати Пенсійному Фонду України 50 відсотків різниці призначеної наукової пенсії в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” та п.п. 2, 4 Порядку для інших державних підприємств, установ, організацій не зважаючи на зміну організаційно-правової форми та форми власності, а відповідні заперечення відповідача на не розповсюдження на нього норм вищезазначеного Закону та Порядку є безпідставними.
Встановлені ст. 24 “Про наукову та науково-технічну діяльність” виплати є спеціальним платежем, встановленим для обмеженого кола субєктів та направленим на відшкодування витрат Пенсійного Фонду України по виплаті різниці між виплаченою науковою пенсією та іншими пенсіями призначеними згідно з чинним законодавством України, який не фінансуються за рахунок внесків на обовязкове державне пенсійне страхування. Для фінансування цих виплат законодавством України встановлений спеціальний порядок.
Враховуючи усе вищевикладене, суд вважає позовні вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню, а відповідні заперечення відповідача безпідставними.
Керуючись Законом України “Про наукову та науково-технічну діяльність” № 1977 від 13.12.1991р. (зі змінами і доповненнями), ст. 17-19, 87, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов позивача задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Науково-виробниче підприємство „Орбіта” (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 2, код ЄДРПОУ 04833760) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Писаржевського, 1а, код ЄДРПОУ 21910657) заборгованості в розмірі 46 289 грн. 61 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяО.В. Ліпинський Повну постанову складено 11.10.2011р.