ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/1305/11
"09" червня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача Креховця В.І.
представників відповідача Гловака В.І., Цибруха Б.Й.
представників третьої особи Чубатого В.Є., Семчишина В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні, третя особа Тернопільська обласна рада про стягнення коштів на суму 132462,15 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області (далі - позивач) звернулося з позовом до Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні (далі - відповідач або лікарня) про стягнення коштів на суму 132 462,15 грн. в дохід місцевого бюджету.
Позов мотивовано тим, що позивачем проведено ревізію фінансового-господарської діяльності Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні, за наслідками якої складено акт від 09.12.2010 № 042276. Ревізією встановлено, що за період з 01.10.2007 року по 31.12.2009 рік, в порушення пункту 14 додатку 2 Методики розрахунку орендної плати і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, затвердженої рішенням сесії Тернопільської обласної ради від 27.04.2007 року № 177, відповідачем не перераховувалась до обласного бюджету частка (50 %) одержаної орендної плати за оренду нерухомого майна. Внаслідок вищенаведеного, згідно проведеного в ході ревізії розрахунку, Тернопільським обласним бюджетом недоодержано коштів на суму 132462,15 грн., чим нанесено матеріальної шкоди Тернопільському обласному бюджету.
Оскільки, відповідачем предявлені вимоги КРУ від 24.01.2011 щодо перерахування до бюджету частки (50 відсотків) отриманої орендної плати за оренду нерухомого майна в сумі 132462,15 грн. виконано не було, просять вказану суму стягнути в дохід обласного бюджету в судовому порядку.
Ухвалою суду від 31.05.2011 року залучено до участі у справі Тернопільську обласну раду, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, з мотивів, що викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову контрольно-ревізійного управління про стягнення коштів в сумі 132462,15 грн. в дохід місцевого бюджету заперечили, обґрунтовуючи тим, що не є порушенням факт неперерахування лікарнею в обласний бюджет 50% коштів від отриманої орендної плати, оскільки лікарнею виконувались рішення Тернопільської обласної ради та чинних нормативних приписів і не може слугувати підставою для стягнення з вищезазначених коштів.
Вважають, що при визначені порядку перерахування отриманої орендної плати слід керуватися пп. 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 659 від 17 травня 2002 року “Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання”, де вказано, що бюджетні установи отримують у повному обсязі плату за оренду майна, що їм належить, якщо інше не передбачено законом.
Просили суд у задоволені позову контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області відмовити в повному обсязі.
Представники третьої особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили, пояснивши, що використання у 2007-2009 роках надходжень від орендної плати Тернопільською комунальною клінічною психоневрологічною лікарнею не спричинило будь-якої матеріальної шкоди обласному бюджету Тернопільської області.
Стверджують, що методика розрахунку орендної плати і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, яка затверджена рішенням від 27.04.2007 року № 177 сесії Тернопільської обласної ради (далі - методика № 177) не містить положень щодо перерахування бюджетними установами 50 % орендної плати за оренду нерухомого майна до обласного бюджету.
Додатково вказали, що при здачі в оренду нерухомого майна лікарні, орендна плата в 2007-2009 роках розраховувалася на основі Методики № 177.
Заслухавши в судовому засіданні представників сторін та представників третьої особи, оцінивши представлені по справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини.
Посадовими особи КРУ в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року, про що складено акт ревізії від 09.12.2010 №04-22/76.
В результаті проведеної ревізії встановлено, що до спеціального фонду лікарні за період з 01.10.2007 по 31.12.2009 надійшло орендної плати за здане в оренду нерухоме майно на суму 264924,3 грн. Орендна плата зараховувалась на рахунок лікарні в повній мірі.
Зазначено, що протягом жовтня 2007 - грудня 2009 року в порушення п.14 Методики № 177, лікарнею не перераховувалось до обласного бюджету частини отриманої орендної плати (50%) з оренду комунального майна, внаслідок чого, обласним бюджетом недоодержано доходів на суму 132462,15 грн.
На підставі акту ревізії від 22.03.11, керуючись п.7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головному лікарю Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні направлено вимогу від 24.01.2011 року № 19-04-13-14/348 про усунення порушень вимог чинного законодавства, у п. 2 якої зазначено вимоги про відображення в бухгалтерському обліку лікарні заборгованість перед бюджетом та перерахувати 132462,15 грн. до бюджету - частка (50 відсотків) отриманої орендної плати за оренду нерухомого майна, що було отримано та використано установою протягом жовтня 2007 - грудня 2009 року.
В судовому засіданні встановлено, що форма власності Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні комунальна.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10 квітня 1992 року № 2269-ХІІ (далі - Закон №2269), державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває у комунальній власності.
Частина 2 ст. 19 Закону №2269 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) вказує, що Методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Для регламентації процесу оренди майна спільної власності територіальних громад Тернопільської області, рішенням Тернопільської обласної ради від 27.04.2007 року № 177 затверджено Методику розрахунку орендної плати і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області,
Пунктом 14 Методики №177 передбачено, що орендна плата, розрахована згідно з цією методикою, перераховується: за оренду нерухомого майна - 50 відсотків орендної плати підприємству, організації, 50% відсотків - до обласного бюджету.
Як встановлено актом ревізії, в порушення вищевказаних нормативних документів, відповідачем з жовтня 2007 року по грудень 2009 року не перераховано до обласного бюджету 50 % одержаної орендної плати за оренду нерухомого майна, що складає 132462,15 грн., а зараховано вказані кошти до доходів спеціального фонду Лікарні.
Внаслідок допущеного порушення, відповідачем безпідставно отримано доходів від орендної плати, а обласним бюджетом недоотримано коштів в сумі 132462,15 грн.
Враховуючи вищевикладене, КРУ в Тернопільській області на законних підставах направило відповідачу вимогу 24.01.2011 року № 19-04-13-14/348 “Про усунення порушень виявлених ревізією”, якою зобовязало перерахувати 132462,15 грн. до бюджету - частка (50 відсотків) отриманої орендної плати за оренду нерухомого майна, що було отримано та використано установою протягом жовтня 2007 - грудня 2009 року.
Суд не погоджується із твердженнями відповідача про те, що при визначені порядку пре рахування отриманої орендної плати слід керуватися пп. 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 659 від 17 травня 2002 року “Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, а не Методикою № 177.
Так, частиною 1 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено, що цей Закон регулює, організаційні відносини, повязані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року № 659 було затверджено Перелік груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання, який було підготовлено виходячи з необхідності забезпечення належного складання державного та місцевих бюджетів, їх виконання і спрямовано на визначення єдиних підходів до утворення та використання власних надходжень бюджетних установ з урахуванням статей 29 і 69 бюджетного кодексу України в частині зарахування до доходів державного бюджету плати за послуги, що надаються бюджетними установами, які утримуються за рахунок відповідних бюджетів, та статті 13 цього Кодексу в частині включення до спеціального фонду бюджету призначень на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень.
Згідно пункту 3 вказаного Переліку становлено, що бюджетні установи отримують у повному обсязі плату за оренду майна, що їм належить, якщо інше не передбачено законом.
Листом Фонду державного майна України від 22.08.2002 року № 10-16-10630 було розяснено, що майно державних бюджетних організацій, то воно має інший порядок використання орендної плати, передбачений Законом України "Про оренду державного та комунального майна". Відповідно до ст. 19 цього Закону методика розрахунку і порядок використання орендної плати визначаються Кабінетом Міністрів. Такою є Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. N 786 з подальшими змінами і доповненнями (в т. ч. постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2000 р. N 75), пунктом 17 якої передбачено, що орендодавець - державне підприємство (організація, установа) отримує за нерухоме майно 70 відсотків нарахованої орендної плати, а 30 відсотків перераховується до Державного бюджету України.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. N 659 не звужує сферу застосування чинних методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна.
У відповідності до ч.2 ст. 19 Закону №2269 методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Враховуючи, що Методика № 177 прийнята уповноваженим органом місцевого самоврядування на виконання вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна»і є одним із нормативно-методичних документів, що регламентують процес оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, то при отримані орендної плати за оренду нерухомого майна відповідачеві необхідно було керуватися саме вказаною методикою, а не постановою КМУ від 17.05.2002 р. N 659.
Щодо обґрунтувань третьої особи про те, що Методика № 177 не містить положень щодо перерахування бюджетними установами, в даному випадку лікарнею, 50 % орендної плати за оренду нерухомого майна до обласного бюджету, суд зазначає наступне.
Пункт 14 Методики № 177 передбачає, що орендна плата, розрахована згідно з цією методикою, перераховується: за оренду нерухомого майна - 50 відсотків орендної плати підприємству, організації, 50% відсотків - до обласного бюджету.
При цьому, як встановлено судом, при розрахунку орендної плати за оренду нерухомого майна відповідача з жовтня 2007 року по грудень 2009 року використовувалась, зокрема, Методика №177, що не заперечується сторонами.
Тобто, враховуючи, що при розрахунку орендної плати за нерухоме майно з жовтня 2007 року по грудень 2009 року використовувалась Методика №177, то при отримані орендної плати за оренду нерухомого майна, відповідачеві необхідно було керуватися саме вимогами п.14 вказаної методики. Винятків для бюджетних установ у Методиці №177 не передбачено.
Також, суд вважає, що внесення у кошториси лікарні на 2007- 2009 роки надходжень до спеціального фонду від оренди майна бюджетних установ у повній сумі їх надходжень, не звільняє відповідача від обовязку перерахування до обласного бюджету 50 % орендної плати, яка надійшла за відповідний період.
Пунктом 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»органи ДКРС мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що вимоги позивача від 24.01.2011 року № 19-04-13-14/348 “Про усунення порушень виявлених ревізією” щодо зобовязання лікарні перерахувати 132462,15 грн. до бюджету частки (50 відсотків) отриманої орендної плати за оренду нерухомого майна є законними, обґрунтованими, а тому підлягають виконанню відповідачем.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області є підставним, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому підлягає до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 53, 69, 70, 71, 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні (код 02001280) кошти в сумі 132462,15 грн. (сто тридцять дві тисячі чотириста шістдесят дві гривні 15 копійок) в дохід обласного бюджету за реквізитами: банк одержувача ГУДК в Тернопільській області, МФО 838012, номер рахунку 31414544700001, код банку 2358819, код надходжень 24060300, призначення платежу - інші надходження.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
/Постанова складена в повному обсязі та підписана 14 червня 2011 року/
Головуючий суддяМандзій О.П.
копія вірна
СуддяМандзій О.П.