Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 вересня 2011 року Справа № 2а-7984/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Качуріної Л.С.,
за участю секретаря судового засідання Горобець В.О.
в присутності сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 02 листопада 2010 року № 30
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства «Агроюр ТР» про стягнення коштів в сумі 1206,88 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
12 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю “Колібрі” про стягнення коштів в сумі 1206,88 грн. в рахунок погашення податкового боргу.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що на адресу Приватного підприємства «Агроюр ТР» виставлено першу податкову вимогу від 07 грудня 2009 року № 1/115, яку відповідач отримав 07 грудня 2009 року та направлено другу податкову вимогу від 07 січня 2010 року за № 2/8, яку відповідач отримав 07 січня 2010 року за № 2/8 отриману платником податків 07 січня 2010 року.
10 листопада 2010 року Луганським окружним адміністративним судом у справі № 2а-7652/10/1270 за позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства «Агроюр ТР» про стягнення суми податкового боргу по податку на прибуток підприємств у розмірі 355,00 грн. , який утворився станом на 27 вересня 2010 року було винесено постанову про задоволення позовних вимог Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області 23 травня 2011 року в повному обсязі та 21 грудня 2010 року видано виконавчий лист по справі.
23 травня 2011 року відповідно до акту перевірки № 245/15/35130397 від 13 квітня 2011 року по відношенню до ПП «Агроюр ТР» було складено та надіслано повідомлення-рішення за № 0000201510 за платежем по сплаті податку на прибуток підприємства на суму 171,00 грн.
27 липня 2011 року відповідно до акту перевірки № 361/15/35130397 від 16 червня 2011 року по відношенню до ПП «Агроюр ТР» було складено та надіслано повідомлення-рішення за № 0000401510 за платежем по сплаті податку на прибуток підприємства на суму 1020,00 грн.
Станом на 25 серпня 2011 року Приватного підприємства «Агроюр ТР» в порушення вищезазначених норм допустило податковий борг, який утворився за період з 28 вересня 2010 року по 25 серпня 2011 року на загальну суму 1206,88 грн., в тому числі 1191,00 грн. сума боргу з податку на прибуток підприємства та 15,88 грн. пеня.
В судове засідання прибув представник позивача, який просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання не прибув відповідач, який був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. №509-XII.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. №509-XII посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватне підприємство “Агроюр ТР” є платником податку на прибуток підприємства та у звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання станом на 25.08.2011 року має заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток підприємств у сумі 1206,88 грн. та пені - 15,88.
Приватне підприємство “Агроюр ТР” зареєстровано як юридична особа Сватівської районною державною адміністрацією Луганської області 21 грудня 2007 року за № 1374102 0000 000544 (а. с. 4).
Відповідач перебуває на обліку як платник податків в Сватівській МДПІ Луганської області з 24 грудня 2007 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 01 вересня 2011 року № 66 (а. с. 5).
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 ст. 49 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
На підставі акта перевірки від 13 квітня 2011 року № 245/15-35130397 за порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами та доповненнями податковим органом згідно із пункту 120.1 статті 120 глави ІІ розділу ІІ та п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних Положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Р» від 23 травня 2011 року № 0000201510, яким збільшено суму грошового зобовязання Приватному підприємству «Агроюр ТР» в розмірі 171,00 грн. (а. с. 13).
На підставі акта перевірки № 361/15/35130397 від 16.06.2011 року за порушення п. п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI, п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємства» зі змінами та доповненнями Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області згідно із пунктом 120.1 статті 120 глави ІІ розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Р» від 27 липня 2011 року № 0000401510, яким збільшено суму грошового зобовязання Приватному підприємству «Агроюр ТР» в розмірі 1020 грн. (а. с. 16), яке було отримано відповідачем 02 серпня 2011 року (зворотній бік а. с. 16)
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000, позивачем на адресу відповідача було направлено перша податкова вимога форми «Ю1» 07 грудня 2009 року, яку відповідач отримав 07 грудня 2009 року та направлено другу податкову вимогу від 07 січня 2010 року за № 2/8, яку відповідач отримав 07 січня 2010 року за № 2/8 отриману платником податків 07 січня 2010 року.
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, законодавець встановив, що саме органи податкової служби здійснюють за платника податку погашення податкового боргу шляхом стягнення грошових коштів з рахунків банку, які обслуговують платника.
Відповідачу нараховано пеню по податку на прибуток підприємства в сумі 15,88 грн., що підтверджується зворотнім біком облікової картки платника (а. с. 10).
Матеріалами справи підтверджено наявність заборгованості відповідача з податку на прибуток підприємства в сумі 1191,00 грн., по пені - з податку на прибуток підприємства в сумі 15,88 грн., податковим органом було дотримано винесення податкових вимог, відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені податкові вимоги та на день звернення до суду не сплачено податковий борг, суд дійшов до висновку, що податкові вимоги є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Приватного підприємства «Агроюр ТР» про стягнення коштів в сумі 1206,88 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути кошти Приватного підприємства «Агроюр ТР» (92600, Луганська область, м. Сватове, вул. Пролетарська, 11, і.к. 35130397) в сумі 1206,88 грн. (одна тисяча двісті шість гривень 88 копійок), з якої - 1191,00 грн. (одна тисяча сто девяносто одна гривня 00 копійок) - сума податкових зобовязань та 15,88 грн. (п'ятнадцять гривень 88 копійок) - пеня з рахунків у банках, що його обслуговують.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27 вересня 2011 року.
Суддя Л.С. Качуріна