Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.3.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 жовтня 2011 року Справа № 2а-8452/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ципко О.В.
при секретарі Гаркуші Ю.О.,
представників:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 03-05/1949 від 21.09.2011 р.),
від відповідача: Василенко В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» про стягнення коштів за невиконання 4 % нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році, -
В С Т А Н О В И В :
22 вересня 2011 року Луганське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду із вищевказаним позовом.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» в порушення вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконано норматив по створенню 1 робочого місця для інвалідів, у звязку з чим сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році становить 7054,55 грн., нарахована пеня 332,84 грн., що разом складає 7387,39 грн., тому просить суд стягнути її з відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення по суті позовних вимог та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні дав пояснення по суті позовних вимог, зазначивши, що позивач не правомірно посилається на невиконання товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» вимог ст. 19, 20 Закону України „ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", оскільки служба зайнятості може організовувати працевлаштування інвалідів лише за наявності отриманої від підприємства інформації про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів. Свій обов'язок щодо такого повідомлення товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» виконало, шляхом подання відповідних звітів до центру зайнятості, що є належним підтвердженням наявності на підприємстві створених місць для працевлаштування інваліда.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача, вважає, що правових підстав для стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7054,55 грн. та пені у розмірі 332,84 грн. за порушення законодавства щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів немає, тому просить суд у задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення адміністративно - господарської санкції з товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» у розмірі 7387,39 грн., відмовити за необґрунтованістю.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
На підставі ст. 12 Закону України «Про охорону праці» підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 зазначеного вище закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого законом і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог закону.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» не вжито всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, тобто відповідачем не було розроблено всі необхідні заходи по створенню робочих місць для інвалідів саме у 2010 році, відповідач належним чином не інформував позивача та місцевий орган зайнятості населення про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Також, відповідач за указаний період взагалі не інформував центр зайнятості про наявність вакантних робочих місць, на яких може використовуватись праця інвалідів. Зокрема, відповідь Рубіжанського міського центру зайнятості (а.с.5) містить відомості про те, що відповідач не інформував центр зайнятості про наявність вакансій робочих місць взагалі для інвалідів. Таким чином, відповідачем не надано доказів того, що на підприємстві проводилась атестація відповідних робочих місць для працевлаштування інвалідів, тобто відповідні робочі місця для інвалідів створені не були.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні», де, зокрема, зазначено, що порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.
У звязку з чим, Луганським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів було перераховано санкцію у розмір 7054,55 грн. та нараховано пеню у розмірі 332,84 грн. через прострочення сплати адміністративно-господарської санкції (а.с.7). Дана сума заборгованості по адміністративно-господарської санкції підтверджується звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (а.с.6).
Таким чином, враховуючи вищезазначене, відповідачем не було вжито всіх залежних від нього заходів щодо виконання 4% нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році, що на підставі ст. 218 Господарського Кодексу України являється господарським правопорушенням, яке передбачає господарську відповідальність у вигляді штрафних санкцій.
Заявлені до стягнення санкції є адміністративногогосподарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин, визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем доведений.
Приймаючи до уваги те, що матеріалами справи підтверджено правомірність застосування адміністративно-господарських санкцій та пені, тому позовні вимоги визнаються обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Рокба» (93009, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 6, р/р 260073620450 філія Рубіжанське відділення № 3120 ВАТ «Державний Ощадбанк України», МФО 364263, код 25367598) адміністративно господарську санкцію за невиконання 4 % нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 7054,55 грн. (сім тисяч пятдесят чотири грн. 55 коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 332,84 грн. (триста тридцять дві грн. 84 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Постанову викладено в повному обсязі та підписано 10.10.2011 року.
СуддяО.В. Ципко