Постанова № 18615391, 27.09.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2011
Номер справи
2а-8124/11/1270
Номер документу
18615391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 вересня 2011 року Справа № 2а-8124/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Кисельової Є.О..

при секретарі: Гришиній О.Ю.

у відсутність сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом прокурора м. Кіровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до Міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з липня 2009 року о грудень 2010 року в сумі 381475, 91 грн., -

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2011 року прокурор м. Кіровська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до Міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з липня 2009 року о грудень 2010 року в сумі 381475, 91 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор м. Кіровська зазначив наступне. Містке комунальне підприємство «Комбінат комунальних послуг» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно картки особового рахунку відповідач допустив заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка станом на 01.09.2011становить 1389119 грн., в тому числі: недоїмка 746280, 35 грн., пеня 361798, 52 грн., фінансові санкції 281040, 13 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.11.2009 по справі №2а-6444/09/1270 з МКП «Комбінат комунальних послуг» стягнуто борг у сумі 1007643, 09 грн., в тому числі страхові внески 618627, 89 грн., пеня 139346, 44 грн., фінансові санкції 249668, 76 грн. В зв'язку з тим, що підприємство наращувало борги, відповідно до п. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» УПФУ в м. Кіровську формувало вимоги про сплату недоїмки на суму зростання боргу та надавало їх боржнику. Сума боргу МКП «Комбінат комунальних послуг» , яка не була предметом судового розгляду станом на 01.09.2011 складає 381475, 91 грн., в тому числі: 127652, 46 грн. страхові внески, 222452, 08 грн. пеня, 31371, 37 грн. фінансові санкції. Вказана сума боргу не сплачена відповідачем до теперішнього часу, тому прокурор м. Кіровська просить стягнути з міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з липня 2009 року по грудень 2010 року в розмірі 381475, 91 грн.

Представник прокуратури у судове засідання не прибув, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Від позивача на адресу суд надійшло клопотання в котрому зазначено, що позивач просить розгляд справи провести за відсутністю представника управління та позов прокурора підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час слухання справи повідомлявся належним чинно, прчини неявки суду не повідомив. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався. Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Судом встановлено, що відповідач Міське комунальне підприємство «Комбінат комунальних послуг» зареєстроване в якості субєкта підприємницької діяльності - юридичної особи 28.10.1997 за №1386105 0002 000121 виконавчим комітетом Кіровської міської ради Луганської області. (а.с. 5-10 ).

З 01.01.2011 набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” встановлено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п.6 ч.2 ст.17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Міське комунальне підприємство «Комбінат комунальних послуг» повинно нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно із ч.12 ст.20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобовязаннями із сплати страхових внесків зобовязань із сплати податків, інших обовязкових платежів, передбачених законом, або зобовязань перед іншими кредиторами зобовязання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобовязаннями, крім зобовязань щодо виплати заробітної плати (доходу).

Частиною 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ст.106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далінедоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.

У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами 9 і 10 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами 9 і 10 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків.

Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Під час розгляду справи судом встановлено, що нарахована сума внесків відповідачем в установлені законом терміни в повному обсязі не сплачена, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 01.07.2009 по 01.09.2011 в сумі 381475, 91 грн., що підтверджується розрахунком суми позову та карткою особового рахунку страхувальника. (арк. справи 11-17).

Відповідно до зазначеного в адміністративному позові управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області відповідно до п. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» формувались вимоги про сплату недоїмки на суму зростання боргу та надавались боржнику, тобто відповідачу.

Відповідно до вимог ст.. 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” позивачем були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.(а.с.19-62). Зазначені рішення були отримані уповноваженими особами відповідача, що підтверджується їх особистими підписами на копіях рішень. (а.с.19-62). Відповідно до матеріалів справи в установленому законом порядку та в установлений десятиденний строк відповідач суму штрафних санкцій та пені в повному обсязі не сплатив, рішення не оскаржив.

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату боргу відповідач суму недоїмки в повному обсязі не сплатив, вимогу про сплату недоїмки з управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області не узгодив та у судовому порядку її не оскаржив.

Відповідно до розрахунку суми боргу по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відповідно до картки особового рахунку загальна сума боргу відповідача станом на 01.09.2011 становить 1389119 грн.(а.с.11-17). Згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2009 року по справі №2а-26444/09/1270 з МКП «Комбінат комунальних послуг» стягнуто борг у сумі 1007643, 09 грн., в тому числі страхові внески 618627, 89 грн., пеня 139346, 44 грн., фінансові санкції 249668, 76 грн.(а.с.18). Таким чином за МКП «Комбінат комунальних послуг» рахується недоїмка за період з 01.07.2009 по 01.09.2011 року на загальну суму 381475, 91 грн., яка відповідачем на час розгляду справи у добровільному порядку не сплачена, у звязку із чим суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 34 частини1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року №7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 27.09.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 03.10.2011, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14, 15, 17, 18, 20, 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-I, ст.ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора м. Кіровська в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до Міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з липня 2009 року о грудень 2010 року в сумі 381475, 91 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» (код ЄДРПОУ 24853960, місцезнаходження: 93800, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Борисова, 19, р/р 2600412620073ПАТ Укркомунбанк) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області (місцезнаходження: 93800, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Борисова, 7, р/р 25603312730 МФО 304665 в обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України» в Луганській області, код ЄДРПОУ 21792376) заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з липня 2009 по грудень 2010 року у розмірі 381475, 91 грн. (триста вісімдесят одна тисяча чотириста сімдесят п'ять гривень 91 коп.), в тому числі: 127652, 46 грн. (сто двісті сім тисяч шістсот п'ятдесят дві гривні 46 коп.) страхові внески, 222452, 08 грн. (двісті двадцять дві тисячі чотириста п'ятдесят дві гривні 08 коп.) - пеня, 31371, 37 грн. (тридцять одна тисяча триста сімдесят одна гривня 37 коп.) фінансові санкції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 03 жовтня 2011 року.

СуддяЄ.О. Кисельова