Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 вересня 2011 року Справа № 2а-2189/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Широкої К.Ю.,
при секретарі: Босовій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 2214268,86 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 2214268,86 грн.
17 березня 2011 року Луганським окружним адміністративним судом було відкрито провадження в даній адміністративній справі.
На обґрунтування заявленого позову позивачем зазначено, що державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстроване в Луганській міській раді як субєкт підприємницької діяльності 09.04.2003 року. Відокремлений підрозділ «Шахта «Лутугинська» Державного підприємства «Луганськвугілля» згідно довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності та є платником податку до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області.
Відповідно до ст. 14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання є страхувальниками та платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахування страхових внесків здійснюється одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці.
У відповідності до п.3 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у випадку виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно розраховувати ці внески та сплатити їх з урахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та не сплачені страхувальниками в строки, встановлені ст. 20 цього Закону, в тому числі, розраховані органами Пенсійного фонду у випадках передбачених п. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю по сплаті страхових внесків та стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій.
Органи Пенсійного фонду за формою та строки надсилають страхувальникам, що мають недоїмку, вимогу про її сплату.
В порушення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не сплачує страхові внески, у звязку з чим станом на 03.03.2011 року утворилась заборгованість по внескам, яка за період з 01.01.2011 по 31.01.2011 склала 2214268,86 грн., що підтверджується Картками особового рахунку.
У зв'язку з невідшкодуванням відповідачем недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ускладнюється виконання Пенсійним фондом України одного з основних завдань - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, чим порушуються інтереси держави.
В судовому засіданні представник позивача надав письмові уточнення позовних вимог в яків зазначив, що за період з 01.04.2011 року по 25.06.2011 року відповідачем було сплачено 278133,17 грн. Таким чином станом на 23.09.11 заборгованість за відповідачем складає 1936135,69 грн., що підтверджується картками особового рахунку.
Відповідач в судовому засіданні уточненні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 9 липня 2003 року (далі Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Страхувальниками відповідно до статті 14 цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Закону №1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Статтею 20 Закону №1058 встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Пунктом 12 зазначеної статті передбачено, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Стаття 106 Закону №1058 встановлює відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.
У період до перетворення Пенсійного фонду на неприбуткову самоврядну організацію відповідно до пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" завдання та функції Пенсійного фонду та його територіальних органів щодо збору та ведення обліку єдиного внеску виконують відповідно Пенсійний фонд та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
Статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено аналогічні, викладеним в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" наслідки несвоєчасної сплати страхових внесків.
Так, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачу УПФУ в Лутугинському районі Луганської області було надіслано вимогу про сплату боргу в сумі 2214268 грн. 86 коп. №Ю-10 від 07.02.2011. зазначена вимога отримана відповідачем 10.02.2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 5).
Сума боргу підтверджена наданими позивачем виписками з картки особового рахунку платника внесків відповідача у справі (а.с. 10,11) та власноручно заповненими відповідачем звітами.
Оскільки відповідачем за період з 01.04.2011 року по 25.06.2011 року було сплачено 278133,17 грн. сума боргу становить 1936135,69 грн., що підтверджується актом звірки взаєморазрохунків від 16.09.2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач у встановлений законом 10-денний строк з моменту отримання вимоги не сплатив, зазначену в ній суму боргу, не оскаржив вимогу до суду та не звернувся до позивача у справі за узгодженням суми боргу, що є підставою для задоволення уточненно адміністративного позову.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ
Уточнені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лутугинська» ДП «Луганськвугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 1936135,69 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лутугинська» ДП «Луганськвугілля», м. Луганськ, вул.. Лермонтова, 1-в, ЄДРПОУ 32473323 на користь Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі, м. Лутугине, вул. Червоних Партизан, 15, ід. код ЄДРПОУ 21792548, р/р 25609301745, МФО 304665 заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 1936135,69 грн. (1 мільйон девятсот тридцять шість тисяч сто тридцять пять гривень 69 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 03.10.2011
СуддяК.Ю. Широка