Постанова № 18615059, 29.09.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2011
Номер справи
2а-7193/11/1270
Номер документу
18615059
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 вересня 2011 року Справа № 2а-7193/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

суддіУшакова Т.С.,

при секретарі Фенічевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Лугтрейдрегион-М» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправним та скасування наказу, визнання неправомірними дій,-

ВСТАНОВИВ:

19.08.2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Лугтрейдрегион-М» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, в якому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати наказ Ленінської МДПІ у м. Луганську від 17 серпня 2011 року № 1488 «Про призначення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року» та визнати неправомірними дії по проведенню зазначеної перевірки.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що начальником Ленінської МДПІ у м. Луганську видано наказ від 17 серпня 2011 року № 1488 «Про призначення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року», який позивач вважає протиправним, безпідставним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню у звязку з неправильним застосуванням норм права.

Позивач не погоджується з посиланням відповідача у своєму наказі на п. 78.2 ст. 78 Податкового кодексу України, оскільки ПП «Лугтрейдрегион-М» не зверталося до Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо проведення зазначеної перевірки, також перевірка не проводилась в межах порушеної кримінальної справи, оскільки кримінальних справ відносно посадових осіб зазначених підприємств не порушено взагалі. Таким чином, позивач вважає, що наказ видано без дотримання положень діючого законодавства, за відсутності жодних обставин, передбачених п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, а посилання відповідача на п. 78.2 ст. 78 Податкового кодексу України є безпідставним.

У додаткових поясненнях, наданих суду 15.09.2011 року, представник позивача зазначив, що дії відповідача по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» (код за ЄДРПОУ 36991015) з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року є неправомірними, оскільки позивач до початку проведення перевірки не був повідомлений про дату, час та місце проведення перевірки, як це передбачено Податковим кодексом України.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, підтримав доводи, викладені у позові, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову у звязку з його необґрунтованістю, підтримав доводи, викладені письмових запереченнях проти позову, в яких зазначив, що старшим слідчим СВ ПМ Ленінської МДПІ у м. Луганську майором податкової міліції Соляником Є.О. була спрямована постанова про призначення позапланової виїзної документальної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» по кримінальній справі. Ленінською МДПІ у м. Луганську на підставі вказаної постанови та відповідно до наказу № 1488 від 17.08.2011 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Лугтрейдрегион-М» (код за ЄДРПОУ 36991015) з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року. За результатами перевірки складено акт № 518/23-36991015 від 18.08.2011 року, в якому зазначено, що підприємством не заявлено та не сплачено до бюджету ПДВ на загальну суму 101718,27 грн.

Представник відповідача зазначив про відсутність доцільності скасування наказу про проведення перевірки, оскільки всі дії по виконанню оскаржуваного наказу вже виконані, дотримані вимоги п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, проведена перевірка, результати якої оформлені відповідним актом. Ленінська МДПІ у м. Луганську діяла згідно вимог чинного законодавства, тому висновки позивача про неправомірність дій по проведенню перевірки є необґрунтованими.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Відповідно до Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень субєктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Приватне підприємство «Лугтрейдрегион-М» (далі - ПП «Лугтрейдрегион-М») 02.03.2010 року було зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради як юридична особа, ідентифікаційний код 36991015, місцезнаходження: м. Луганськ, вул. Поштова, 2.

ПП «Лугтрейдрегион-М» знаходиться на податковому обліку в Ленінській МДПІ у м.Луганську з 03.03.2010 року за № 147, та є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 100279758.

Згідно постанови Господарського суду Луганської області від 21.06.2011 року у справі № 22/31б/2011 ПП «Лугтрейдрегион-М» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 21.06.2012 року, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Альошкіна Сергія Валерійовича.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.08.2011 року Ленінською МДПІ у м. Луганську на виконання постанови слідчого та керуючись п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, винесено наказ № 1488 «Про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року».

На підставі зазначеного наказу в період з 17.08.2011 року по 18.08.2011 року посадовими особами Ленінської МДПІ у м. Луганську проведено невиїзну документальну перевірку позивача з вищевказаних питань, за результатами якої складено акт № 518/23-36991015, у висновках до якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення ПП «Лугтрейдрегион-М» п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», із змінами та доповненнями, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, в результаті того, що підприємством не заявлено та не сплачено до бюджету податку на додану вартість на загальну суму 101718,27 грн., а саме у звітних періодах: жовтень 2010 року на суму 57114,18 грн., січень 2011 року на суму 44604,09 грн.

Стаття 20 Податкового кодексу України визначає права органів державної податкової служби. Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 цієї статті органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначено ст. 78 ПК України.

Так, відповідно до п.п. 78.1.11 п.78.1 ст. 78 та ст. 79 ПК України однією з обставин для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки є отримання постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Відповідно до ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Як вбачається з матеріалів справи, 15.08.2011 року за вх. № 2459/2 Ленінською МДПІ у м. Луганську було отримано постанову слідчого СВ ПМ Ленінської МДПІ у м. Луганську майора податкової міліції Соляника Є.О. про призначення позапланової документальної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» код 36991015 з питання правильності повноти нарахування та своєчасності сплати ПДВ по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код 36827862 за період з 01.10.2010 року, з ТОВ «Зліт» код 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року.

Оскільки, відповідно до положень п.п. 78.1.11 п.78.1 ст. 78 та ст. 79 ПК України однією з обставин для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки є отримання постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні, Ленінською МДПІ у м. Луганську на виконання вищевказаної постанови слідчого 17.08.2011 року винесено наказ № 1488 «Про призначення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року».

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем було винесено оскаржуваний наказ відповідно до вимог чинного законодавства, тому вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування наказу Ленінської МДПІ у м. Луганську від 17.08.2011 року № 1488 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про визнання неправомірними дій Ленінської МДПІ у м. Луганську по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» (код за ЄДРПОУ 36991015) з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року, суд приходить до наступного.

Відповідно до п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.08.2011 року Ленінською МДПІ у м. Луганську направлено на адресу позивача наказ про проведення перевірки, який було отримано 30.08.2011 року, тобто вже після проведення перевірки.

З викладеного слід, що відповідачем вчинено дії по проведенню перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» до того, як підприємство отримало наказ про проведення вищевказаної перевірки, що є порушенням вимог Податкового кодексу України, оскільки позивач був позбавлений можливості надати податковому органу пояснення та первинну бухгалтерську документацію з питань, щодо яких проводилась перевірка.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача про визнання неправомірними дій Ленінської МДПІ у м. Луганську по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» (код за ЄДРПОУ 36991015) з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 3 ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства «Лугтрейдрегион-М» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправним та скасування наказу, визнання неправомірними дій задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Лугтрейдрегион-М» (код за ЄДРПОУ 36991015) з питань повноти обчислення податкових зобовязань з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Схід-Лайн-Плюс» код за ЄДРПОУ 36827862 за період з 01.10.2010 року по 30.10.2010 року та ТОВ «Зліт» код за ЄДРПОУ 32278967 за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Лугтрейдрегион-М» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1,70 грн. (одна гривня 70 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 04 жовтня 2011 року.

Суддя Т.С. Ушаков