Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 вересня 2011 року Справа № 2а-6329/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Прудника С.В.
при секретарі: Шматковій Д.О.
за участю сторін:
представника позивача - Мисік А.Ю.,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, витрачених на надання дотації ,-
В С Т А Н О В И В:
21 липня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, витрачених на надання дотації у розмірі 15038,63 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
04.05.2011 Старобільським районним центром зайнятості було проведено розслідування страхового випадку ОСОБА_3, в результаті чого складено акт №50.
Розслідуванням даного страхового випадку встановлено, ОСОБА_3 отримувала дохід у 3 кварталі 2010 року на підприємстві ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока». Згідно письмових пояснень роботодавця, відображених у вищевказаному акті, ОСОБА_3 працювала на підприємстві ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» з 20.07.2010 по 22.09.2010, що підтверджується випискою з наказу про звільнення з роботи.
18.10.2010 відповідач була працевлаштована до фермерського господарства «Лурис» згідно договору від 15.10.2010 №28/4-419/70 про працевлаштування безробітного з наданням дотації.
Тобто, на дату реєстрації в Старобільському районному центрі зайнятості відповідач була зайнятою особою, а саме працювала на вказаному підприємстві та отримувала дохід, тому не мала права на отримання соціальних послуг, до яких відноситься пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
26.05.2011 договір від 15.10.2010 про працевлаштування безробітної ОСОБА_3 з наданням дотації було розірвано за згодою сторін.
Директором Старобільського районного центру зайнятості 15.06.2011 видано наказ №161 про стягнення з ОСОБА_3 коштів, витрачених на надання дотації ФГ «Лурис». Згідно розрахунку сума коштів, витрачених на надання дотації, складає 15038,63 грн.
Станом на 15.07.2011 відповідачем заборгованості у добровільному порядку не сплачена, у звязку з чим позивач звернувся з позовом до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідач фактично не працювала з середини серпня 2010 року та доход не отримувала, а офіційно вона була звільнена 22.09.2010. Просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 20.09.2010 була зареєстрована в Старобільському районному центрі зайнятості, що підтверджується персональною карткою №12280171009000002. Статус безробітної відповідач отримала 27.09.2010, що підтверджується заявою, наданою ОСОБА_3 до Старобільського районного центру зайнятості.
Згідно наказу від 18.10.2010 ОСОБА_3 була знята з обліку у звязку із працевлаштуванням.
04.05.2011 Старобільським районним центром зайнятості було проведено розслідування страхового випадку ОСОБА_3, в результаті чого складено акт №50 (а.с.7-8).
Розслідуванням даного страхового випадку встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до даних ДПА отримувала дохід у 3 кварталі 2010 року на підприємстві ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока». Згідно письмових пояснень роботодавця, відображених у вищевказаному акті, ОСОБА_3 працювала на підприємстві ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» з 20.07.2010 по 22.09.2010, що підтверджується випискою з наказу про звільнення з роботи.
Згідно виписки із наказу №48к від 20.07.2010 ОСОБА_3 була прийнята на роботу лаборантом-контролером виробничої лабораторії у закрите акціонерне товариство «Старобільський завод замінника незбираного молока» (а.с.9).
22.09.2010 ОСОБА_3 була звільнена із ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» за власним бажанням, що підтверджується випискою з наказу №61к від 22.09.2010 (а.с.10).
Згідно договору від 15.10.2010 №28/4-419/70 про працевлаштування безробітного з наданням дотації відповідач була працевлаштована до фермерського господарства «Лурис» (а.с.13-15).
Наказом Старобільського районного центру зайнятості від 15.06.2011 №161 ОСОБА_3 зобовязано повернути кошти, витрачені Старобільським районним центром зайнятості на надання дотації фермерському господарству «Лурис» у розмірі 15038,63 грн. (а.с.11).
Сума, витрачена на надання дотації ФГ «Лурис», яка підлягає поверненню ОСОБА_3, згідно розрахунку від 15.06.2011 складає 15038,63 грн. (а.с.12).
Згідно із ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту "а" пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ч.2 ст.7 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним з видів соціальних послуг є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
Згідно абзацу четвертого пункту 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (далі - Порядок №219) незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації.
Судом встановлено, що відповідач зареєструвалась в Старобільському районному центрі зайнятості 20.09.2010. В судовому засіданні представник позивача надала копію персональної справи стосовно ОСОБА_3, сформованої центром зайнятості, у якій знаходиться картка обліку відвідування відповідачем центру зайнятості. З даної картки вбачається, що позивачем була надана соціальна послуга з пошуку роботи.
Згідно абзацу третього пункту 2 Порядку № 219 під час проведення реєстрації громадянина працівник центру зайнятості із застосуванням автоматизованої системи заповнює персональну картку особи, що звернулася до центру зайнятості (далі - картка), в якій зазначаються особисті дані особи (прізвище, ім'я та по батькові, інформація про реєстрацію місця проживання, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, що визначений пунктом 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", підстава припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності. що підтверджено документально, та ознайомлює громадянина з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форму картки та пам'ятки затверджує Мінсоцполітики. Достовірність внесених до картки даних та згоду на їх обробку громадянин засвідчує особистим підписом.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Порядку № 219, реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
Згідно із абзацом четвертим пункту 3 Порядку № 219 за відсутності трудової книжки громадянин, який уперше шукає роботу, повинен пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 Порядку № 219 громадянами, які вперше шукають роботу, вважаються особи, які на момент реєстрації у державній службі зайнятості не працювали за наймом, не виконували роботи (не надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами або не забезпечували себе роботою самостійно, у тому числі випускники середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і вищих навчальних закладів та військовослужбовці строкової служби, звільнені із служби.
Згідно абзацу шостого пункту 3 Порядку № 219 випускниками у цьому Порядку вважаються особи, які закінчили навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних та вищих навчальних закладах і до звернення в державну службу зайнятості не працювали за наймом, не виконували роботи (не надавали послуги) згідно з цивільно-правовими договорами або не забезпечували себе роботою самостійно за набутим фахом та звернулися до державної служби зайнятості протягом року після закінчення навчання.
Згідно абзацу сьомого пункту 3 Порядку № 219 для реєстрації у державній службі зайнятості громадянин подає копії трудової книжки, цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг), диплома або іншого документа про освіту, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, що зберігаються в його особовій справі.
Із абзацу третього пункту 11 Порядку № 219 вбачається, що за відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці. З наказом про надання чи ненадання статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати допомоги по безробіттю чи припинення виплати такої допомоги громадянин повинний ознайомитися та поставити свій підпис в картці обліку прийнятих рішень центру зайнятості.
Згідно пояснень представника позивача, при зверненні до Старобільського районного центру зайнятості відповідач трудову книжку не надала. До повноважень центру зайнятості не належить перевірка наявності у особи трудової книжки, відповідальність за надання достовірної інформації несе особа, яка звернулася до центру зайнятості.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується письмовими доказами, відповідач 20.09.2010 була ознайомлена із пам'яткою «Ваші права - Ваші обов'язки» та особистим підписом засвідчила достовірність внесених до персональної картки даних та згоду на їх обробку, тобто з цього моменту ОСОБА_3 узяла на себе обовязок надавати центру зайнятості достовірну інформацію, та у разі виявлення недостовірності інформації нести за це відповідальність.
Згідно пункту 5 частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Згідно частини 1 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» центр зайнятості має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Згідно частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» , застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови надання їм соціальних послуг.
Згідно частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови надання соціальних послуг.
Аналізуючи норми чинного законодавства та надані сторонами пояснення та письмові докази, суд приходить до наступного.
20.09.2010 ОСОБА_3 була зареєстрована в Старобільському районному центрі зайнятості. Метою звернення у персональній картці №12280171009000002 зазначено пошук роботи. 27.09.2010 відповідачу був наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю. Але як підтверджується наказом ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» №48к від 20.07.2010 ОСОБА_3 була прийнята на роботу у ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» та наказом №61к від 22.09.2010 вона була звільнена за власним бажанням.
Тобто, на момент звернення до центру зайнятості 20.09.2010 відповідач належала до зайнятого населення та отримувала дохід, що підтверджується письмовими поясненнями самої ОСОБА_3, відображених у акті розслідування страхового випадку №50.
18.10.2010р. ОСОБА_3 була працевлаштована до Фермерського господарства «Лурис» згідно договору № 28/4-419/70 від 15.10.2010 про працевлаштування безробітного з наданням дотації та знята з обліку 18.10.2010 в зв'язку з працевлаштуванням з наданням дотації до Фермерського господарства «Лурис», що підтверджується корінцем направлення на працевлаштування від 15.10.2010 №12281010070011009, який знаходиться у матеріалах справи.
Враховуючи все вищевикладене, на дату реєстрації в центрі зайнятості відповідач була зайнятою особою, тому не мала права на отримання соціальних послуг, до яких відноситься пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
Станом на 09.09.2011 доказів сплати суми коштів, витрачених на дотації у розмірі 15038,63 грн., у добровільному порядку відповідачем суду не надано.
Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому позов Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, витрачених на дотації у розмірі 15038,63 грн. підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, витрачених на надання дотації у розмірі 15038,63 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Старобільського районного центру зайнятості кошти, витрачені на надання дотації Фермерському господарству «Лурис», у розмірі 15038,63 грн. ( п'ятнадцять тисяч тридцять вісім гривень 63 копійки), з яких 5068,98 грн. (на р/р 37173974900331, код платежу 50040400), та 9969,65 грн. (на р/р 37171320001217, МФО 804013, ГУДКУ в Луганській області, м. Луганськ, отримувач: Старобільський районний центр зайнятості, код 13392409).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено у повному обсязі 14 вересня 2011 року.
СуддяС.В. Прудник