Постанова № 18610267, 15.09.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2011
Номер справи
2а-0870/5609/11
Номер документу
18610267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2011 року о 12 год. 23 хв. Справа № 2а-0870/5609/11

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Пшець Ю.Ю.

за участю представників

позивача не з'явився

відповідача не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області

до ОСОБА_1, м. Камянка Дніпровська Запорізької області

про стягнення надмірно отриманої допомоги по догляду за дитиною

ВСТАНОВИВ:

В липні 2011 року Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації (далі УПЗСН Василівської РДА, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. та державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 334,20 грн., а всього в розмірі 464,20 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2811-XII) та зазначає, що на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 28.08.2007 позивачем було винесено рішення № 409767 від 29.08.2007р. про призначення допомоги відповідачці до досягнення дитиною трирічного віку з 28.08.2007 по 01.03.2010 в сумі 90,00 грн. та допомоги як матері - одиначці з 01.08.2007 по 30.09.2007 в сумі 135,42 грн. згідно протоколу від 31.08.2007р. № 409767. Згідно з розпорядженням від 24.01.2008 перерахунок з приміткою (2/2) з 01,01.2008 допомоги на дітей одиноким матерям встановлено в сумі 210,30 грн. а розрахунок допомоги по догляду до досягнення до трьох років з 01.01.2008р. встановлено в розмірі 130,00 грн.

У звязку з тим,що діти ОСОБА_1 залишилися без батьківського піклування та влаштовані в іншу сімю позивач просить стягнути з ОСОБА_1 суму незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною.

В судове засідання представник позивача не зявився, проте 30.08.2011 подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, 09.09.2011 подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити та надав суду докази належного повідомлення відповідача про час та дату розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не зявилась, про дату та час судового засідання була повідомлена належним чином, про що свідчить квитанція відділення поштового звязку про відправлення цінного листа ОСОБА_1 від 08.09.2011 №2054, клопотань та заяв на адресу суду від відповідача не надходило.

За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.6 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

28 серпня 2007 року до Управління праці та соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації звернулась ОСОБА_1 з заявою про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям. Разом із заявою ОСОБА_1 подала документи, які підтверджули її право на отримання зазначеної державної допомоги, а саме: копію паспорту та ідентифікаційного коду, довідку Орлянської сільради від 28.08.2007 про склад сімї №227, копію свідоцтва про народження дитини на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1 від 29.04.2004, копію свідоцтва про народження дитини на ім'я ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_2 від 03.04.2007, довідку Орлянської сільради від 03.04.2007 №3 про те, що батько дитини ОСОБА_3 записаний на підставі ст.55 Кодексу про шлюб та сімю, довідку Запорізького міського управління юстиції від 25.01.2007 № 10/11-71 про те, що батько дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, записаний на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 28.08.2007.

На підставі вказаної заяви з відміткою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управлінням було винесено рішення №409767 від 29.08.2007 про призначення допомоги до виплати до трьох років з 28.08.2007 по 01.03.2010 в сумі 90,00 грн. та допомоги як матері - одиначці з 01.08.2007 по 30.09.2007 в сумі 135,42 грн. згідно з протоколом від 31.08.2007р. № 409767. Крім того, згідно з розпорядженням від 24.01.2008 було зроблено перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям з приміткою (2/2) з 01,01.2008 в сумі 210,30 грн. та розрахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення до трьох років з 01.01.2008 в сумі 130,00 грн.

19.02.2009 на адресу УПЗСН Василівської РДА надійшов лист Служби у справах дітей Василівської райдержадміністрації за №01-07/235, яким було повідомлено що діти ОСОБА_1 залишилися без батьківського піклування та влаштовані в іншу сімю, на підставі чого просили припинити виплату усіх соціальних допомог відповідачу.

25.02.2009 УПЗСН Василівської РДА були винесені розпорядження №№409767, 409768 про зняття з виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Крім того, вказаними розпорядженнями УПЗСН Василівської РДА було зроблено перерахунок виплаченої допомоги відповідачу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2009 по 31.01.2009 в сумі 130,00 грн. та виплаченої допомоги як матері одиначці за період з 01.01.2009 по 31.01.2009 в сумі 334,20 грн.

Загальна сума надмірно отриманих бюджетних коштів відповідачем становить 464,20 грн.

На адресу відповідача УПЗСН Василівської РДА за № 01-09/704 від 07.04.2011 та за №01-09/944 від 12.05.2011 були направлені виклики з проханням з'явитись до управління для вирішення питання повернення суми боргу. Однак на виклики управління відповідач жодного разу не з'явився та квитанції про сплату суми не надавала, до теперішнього часу сума боргу не погашена.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом №2811-XII. Відповідно до п.3,5 ч.1 ст.3 Закону №2811-XII призначаються, зокрема, такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на дітей одиноким матерям.

Положеннями ст. 13 Закону №2811-XII встановлено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до вимог ст. 14 Закону №2811-XII допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).

Згідно з приписами ст.ст. 18-1, 18-2 Закону №2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Відповідно до положень ст.18-4 Закону №2811-XII виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Відповідно до ч.2 ст. 22 Закону №2811-XII суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

На момент розгляду справи в суді, сума державної допомоги, виплачена надміру, відповідачем не повернута, заборгованість перед бюджетом не погашена. Розпорядження про зняття з виплати державної допомоги по догляду за дитиною відповідачем не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 158, 161-163,167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманої допомоги по догляду за дитиною - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації надміру отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. (сто тридцять гривень 00 копійок) та надміру отриману допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 334,20 грн. (триста тридцять чотири гривні 20 копійок), а всього 464,20 грн. (чотириста шістдесят чотири гривні 20 копійок) на р/р №35410069000513, код 03193117, МФО 813015, УДК в Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 17.09.2011.

Суддя (підпис)І.В. Шара