Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09:00 07 жовтня 2011 року м.Чернівці Cправа 2а/2470/2100/11
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Ковалюк Я.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовомдержавної податкової інспекції у Кельменецькому районі Чернівецької областідовідкритого акціонерного товариства «Кельменецька пересувна механізована колона-2»про стягнення податкової заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Кельменецькому районі Чернівецької області (далі - позивач) звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Кельменецька пересувна механізована колона-2»(далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 38061,71 грн.
Позов мотивовано тим, що станом на 26.08.2011 р. за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та земельного податку на загальну суму 38061,72 грн., що виник внаслідок нездійснення товариством своєчасної сплати податкових зобовязань по вищевказаним податкам. Оскільки заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаної податкової заборгованості.
Відповідач направив на адресу суду відзив по справі за вх. № 10335 від 06.10.2011 р. в якому просить суд дану справу за позовом ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області про стягнення з підприємства податкової заборгованості по окремих податках та зборах у сумі 38061,71 грн., розглянути без участі їх представника. Підстави викладені в заяві на поновлення строку вважає поважними, та не заперечує проти поновлення строку на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом. Також, відповідач в вказаному відзиві по справі зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, з огляду на таке.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство «Кельменецька пересувна механізована колона-2»(60144, с. Іванівці, Кельменецький район Чернівецька область, ідентифікаційний код 00910989) зареєстроване, як юридична особа Кельменецькою районною державною адміністрацією Чернівецької області 02.02.1992 р. та взяте ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області на податковий облік 07.10.1998 р. № 97 (а.с. 6, 7).
Відповідно до свідоцтва № 32783345 НВ № 892918 відповідач зареєстрований як платник податку на додану вартість (а.с. 6).
29.08.2008 р. ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача щодо своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань за період з 14.01.2005 р. по 29.08.2008 р., про що складено акт за № 20/17/00910989 (а.с. 40-42).
Вказаною перевіркою ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області зроблено висновок про порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасної сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 11503,77 грн.
На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області 29.08.2008 р. та відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. позивачем прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0005011730/0, № 0005021730/0 від 29.08.2008 р., якими до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (а.с. 43).
Вказані податкові повідомлення-рішення одержані 29.08.2008 р. уповноваженою особою відповідача - Дзиком Г.Д., що підтверджується особистим підписом останнього в корінцях податкових повідомлень-рішень.
08.04.2009 р. ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку відповідача щодо своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань за період з 13.01.2009 р. по 19.03.2009 р., про що складено акт за № 34-1600/00910989 (а.с. 35).
Вказаною перевіркою ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області зроблено висновок про порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасної сплати суми узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 4932,54 грн. із затримкою від 31 до 90 календарних днів.
На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області 08.04.2009 р. та відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0000061600/0 від 08.04.2009 р., яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах), (а.с. 36-37).
Вказане податкове повідомлення-рішення одержане 08.04.2009 р. уповноваженою особою відповідача - Дзиком Г.Д., що підтверджується особистим підписом останнього в корінці податкового повідомлення-рішення.
07.07.2009 р. ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку відповідача щодо своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань за період з 13.01.2009 р. по 18.06.2009 р., про що складено акт за № 69-1600/00910989 (а.с. 38).
Вказаною перевіркою ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області зроблено висновок про порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасної сплати суми узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 1136,93 грн. із затримкою більше 90 календарних днів.
На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області 07.07.2009 р. та відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0000251600/0 від 07.07.2009 р., яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах), (а.с. 39).
Вказане податкове повідомлення-рішення одержане 07.07.2009 р. уповноваженою особою відповідача - Дзиком Г.Д., що підтверджується особистим підписом останнього в корінці податкового повідомлення-рішення.
02.09.2009 р. ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку відповідача щодо своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань за період з 13.01.2009 р. по 28.08.2009 р., про що складено акт за № 84-1600/00910989 (а.с. 44).
Вказаною перевіркою ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області зроблено висновок про порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасної сплати суми узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 52,03 грн. із затримкою більше 90 календарних днів.
На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області 02.09.2009 р. та відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0000401600/0 від 02.09.2009 р., яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах), (а.с. 45).
Вказане податкове повідомлення-рішення одержане 02.09.2009 р. уповноваженою особою відповідача - Дзиком Г.Д., що підтверджується особистим підписом останнього в корінці податкового повідомлення-рішення.
06.10.2009 р. ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку відповідача щодо своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань за період з 13.01.2009 р. по 11.09.2009 р., про що складено акт за № 112-1600/00910989 (а.с. 33).
Вказаною перевіркою ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області зроблено висновок про порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасної сплати суми узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 196,25 грн. із затримкою від 90 календарних днів.
На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області 06.10.2009 р. та відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0000511600/0 від 06.10.2009 р., яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах), (а.с. 34).
Вказане податкове повідомлення-рішення одержане 06.10.2009 р. уповноваженою особою відповідача - Дзиком Г.Д., що підтверджується особистим підписом останнього в корінці податкового повідомлення-рішення.
Також судом встановлено, що відповідно до підпункту 6.2.1, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закон № 2181-III в редакції Закону, що діяв на момент виникнення спірних відносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога форми «Ю1»№ 1/7 від 04.10.2001 р., яка отримана відповідачем 10.10.2001 р. та друга податкова вимога форми «Ю2»№ 2/438 від 11.12.2001 р. яка, також отримана відповідачем наручно 13.12.2001 р. про що свідчать особисті підписи останнього (а.с. 46).
Крім того ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області на підставі п.п. 7.2.1 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” було винесено рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 47 від 14.02.2003 р. (а.с. 46).
Відповідно преамбули Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(в редакції Закону, що діяв на момент спірних відносин, далі - Закон № 2181-III) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно ст. 3 Закону № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. Як зазначено у п. 1.7 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно п. п. 1.2 - 1.4 ст. 1 Закону № 2181-III податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Абзацом 3 п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 - ІІІ встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 ст. 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У випадку оскарження податкового зобовязання нарахованого контролюючим органом в адміністративному порядку чи до суду сума такого податкового зобов'язання вважається неузгодженою (п. п. 5.2.2, 5.2.3 п. 5.2 ст. 5 Закону). При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Відповідно до 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею (тобто протягом 10 календарних днів після подання податкової декларації чи з дня отримання податкового повідомлення-рішення), визнається сумою податкового боргу платника податків.
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення, рішення та податкові вимоги прийняті (винесені) відповідачем ні в адміністративному ні вбудь-якому іншому порядку визначеному чинним законодавством України не оскаржувались.
Як вбачається із матеріалів справи та згідно наданої ДПІ у Кельменецькому районі Чернівецької області довідки № 7956/9/19-007 від 26.08.2011 р. за відкритим акціонерним товариством «Кельменецька пересувна механізована колона-2»обліковується сума податкового боргу в розмірі 38061,71 грн., в т.ч. по податку на додану вартість в розмірі 19304,88 грн., по податку з власників транспортних засобів в розмірі 11144,20 грн. та по платі за землю в розмірі 7612,63 грн.
Вказана податкова заборгованість підтверджується довідкою № 7956/9/19-007 від 26.08.2011 р., податковими розрахунками земельного податку № 1051 від 29.01.2009 р., № 307 від 27.01.2011 р., № 1155 від 31.05.2008 р., № 1513 від 01.02.2010 р., розрахунками суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів № 2158 від 01.03.2010 р., № 2192 від 02.03.2009 р., № 1985 від 25.02.2008 р., № 7532 від 23.07.2009 р., довідкою про суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які зменшують або збільшують податкові зобовязання в результаті виправлення самостійно виправленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах № 7533 від 23.07.2009 р., податковими деклараціями з податку на додану вартість № 9016 від 20.08.2010 р., № 5536 від 19.06.2009 р., № 7232 від 20.07.2009 р., № 9016 від 20.08.2010 р., № 9006466127 від 20.01.2011 р., № 56 від 13.01.2009 р., податковими повідомленнями-рішеннями № 0000511600/0 від 06.10.2009 р., № 0000061600/0 від 08.04.2009 р., № 0000251600/00 від 07.07.2009 р., № 0005011730/0 від 29.08.2008 р., № 0005021730 від 29.08.2008 р., № 0000401600/0 від 02.09.2009 р. податковими вимогами форми «Ю1»№ 1/7 від 04.10.2001 р., форми «Ю2» № 2/438 від 11.12.2001 р., рішенням про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 47 від 14.02.2003 р.
Згідно п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби України, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платників платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення - орган державної податкової служби, звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податків.
Як встановлено судом, на момент розгляду справи, сума податкового зобовязання в розмірі 38061,71 грн. відповідачем узгоджена, проте в добровільному порядку несплачена, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним узгодженого податкового боргу.
Згідно ст. 112 та 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково протягом усього часу судового розгляду. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.
Таким чином, суд приймає повне визнання адміністративного позову відповідачем, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог Податкового кодексу України та Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового боргу та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог, в сумі 38061,71 грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 162, 160- 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Кельменецька пересувна механізована колона-2»(60144, с. Іванівці, Кельменецький район Чернівецька область, ідентифікаційний код 00910989) в примусовому порядку за рахунок активів податкову заборгованість в сумі 38061,71 грн.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Я.Ю. Ковалюк