Постанова № 18570219, 30.09.2011, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2011
Номер справи
8501/10/1570
Номер документу
18570219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 8501/10/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2011 року м.Одеса

11год.03хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - суддіАракелян М.М.

судді - Катаєвої Е.В.

судді - Юхтенко Л.Р.

При секретарі -Жаворонковій М.О.

За участю сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю №3 від 08.11.2010р., ОСОБА_2 за довіреністю б/н від 23.02.2011р.

Від відповідача: ОСОБА_3 за довіреністю від 08.11.2010р. №85381/Д/10-117

Від прокуратури: Кірюшенко А.В. за посвідченням №872 від 04.10.2006р.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Міжнародної громадської організації «Обєднавчий (Джоінт)»до ДПІ у Приморському районі м.Одеси, за участю прокуратури Приморського району м.Одеси, про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява Міжнародної громадської організації «Обєднавчий (Джоінт)», в якій позивач просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення №0000832310/0 від 11.02.2010р., №0000832310/1 від 20.04.2010р., №0000832310/2 від 21.06.2010р. та №0000832310/3 від 09.08.2010р. про донарахування податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств на загальну суму 6077851грн., у т.ч. основний платіж 3253313грн. та штрафні санкції 2824538грн. (в редакції у письмових додаткових поясненнях до позовної заяви (вхід.№7846/2011р. від 03.03.2011р.).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на відсутність в його діях порушень п.1.22.1 ст.1, п.п.4.1.б п.4.1 ст.4, п.п.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст.6, ст.7, ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», посилаючись на наступне. Акт перевірки містить неточні та недоведені факти. Позивач є неприбутковою організацією, а отже звільняються від оподаткування його доходи у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань. Отримані позивачем кошти не мали цільового призначення, а отже не є гуманітарною допомогою. Позивач наголошує, що відповідачем не зазначені будь-які докази порушення порядку ведення бухгалтерського обліку при отриманні та використанні спірних сум. Позивач мав законне право здійснювати діяльність із надання благодійної допомоги. На думку позивача, ДПІ помилково не застосувала до отриманих позивачем коштів п.7.11.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яким передбачається звільнення таких доходів неприбуткових організацій від оподаткування.

Відповідач з адміністративним позовом не погоджується та вважає його таким, що не підлягає задоволенню, посилаючись на правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, з огляду на встановлення порушень позивачем п.1.22.1 ст.1, п.п.4.1.б п.4.1 ст.4, п.п.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України «"Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст.6, ст.7, ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу». В підтвердження зазначеного відповідач наголошує на тому що, перевіркою встановлено завищення доходів неприбуткових організацій, що включені до Реєстру неприбуткових організацій на суму 12478594грн., завищення суми професійних витрат неприбуткової установи, що призвело до заниження МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»суми доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню на 13013251грн. Відповідач зазначає, що позивач Витягу з рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, що отримувалась ним у 2009 році, не надав. Спірна сума позивачем помилково не була включена до складу доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню. Перевіркою встановлено завищення задекларованих позивачем показників у рядку 9.2.9 Податкового звіту "Сума витрат на інші потреби, що передбачені установчими документами", щодо яких відсутнє документальне підтвердження понесення цих витрат.

В судовому засіданні представники сторін підтримали наведені правові позиції; представник прокуратури проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав їх необґрунтованості.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Міжнародна громадська організація «Обєднавчий (Джоінт)»зареєстрована як обєднання громадян 06.12.2004р. згідно свідоцтва про реєстрацію обєднання громадян №2180.

03.03.2005р. позивача взято на облік СДПІ у Приморському районі м.Одеси за №15428.

Позивач є неприбутковою організацією, включеною СДПІ у Приморському районі м.Одеси до Реєстру неприбуткових організації (установ) рішенням від 15.03.2005р. №38-15-0122, ознака неприбутковості 0006.

Згідно з п.2.1 Статуту Міжнародної громадської організації «Обєднавчий (Джоінт)», основною метою його діяльності є задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів громадян, сприяння всебічному розвитку людини як особистості і найвищої цінності суспільства, розвитку талантів єврейського населення, підвищенню соціального та освітнього рівня, збагаченню інтелектуального, творчого, культурного потенціалу євреїв.

У період з 30.11.2009р. по 18.01.2010р. податковими ревізорами-інспекторами ДПІ у Приморському районі м.Одеси на підставі направлення від 27.11.2009р. №001924/1900 та направлення на продовження терміну перевірки від 28.12.2009р. №002039/2058, виданих ДПІ у Приморському районі м. Одеси, на підставі ч.1, ч.11 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна перевірка Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)», з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р. відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результатами вказаної перевірки відповідачем складений акт від 25.01.2010р. N640/23-3/33313284 «Про результати планової виїзної перевірки Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)», код за ЄДРПОУ 33313284, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р.».

В акті перевірки зазначено, що Міжнародною громадською організацією «Об'єднавчий (Джоінт)»порушено, зокрема, п.1.22.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, пп.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст.6, ст.7, ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», в результаті чого занижено податку на прибуток на суму у розмірі 3253313грн. в т.ч. по періодах: 2008 рік - 133664грн., 1 квартал 2009 року - 2619871грн., півріччя 2009 року - 3119649грн., 9 місяців 2009 року - 3119649грн.

На підставі зазначеного акту перевірки від 25.01.2010р. N640/23-3/33313284 ДПІ у Приморському районі м.Одеси прийняте податкове повідомлення-рішення №0000832310/0 від 11.02.2010р., яким визначено податкове зобовязання по податку на прибуток приватних підприємств у загальному розмірі 6077851грн., з яких 3253313грн. за основним платежем та 2824538грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, у звязку з порушенням позивачем п.1.22.1 ст.1, п.п.4.1.б п.4.1 ст.4, п.п.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст.6, ст.7, ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу».

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням відповідача від 20.04.2010р. №22738/10/25-012 про результати розгляду первинної скарги Міжнародної громадської організації «Обєднавчий (Джоінт)», вимоги останньої не були задоволені відповідачем, внаслідок чого ДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 20.04.2010р. №0000832310/1. Рішенням Державної податкової адміністрації у Одеській області від 19.05.2010р. №18529/10/25-007 позивачу було відмовлено в задоволенні його повторної скарги, внаслідок чого відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 21.05.2010р. №0000832310/2. Рішенням Державної податкової адміністрації України від 02.07.2010р. №6301/6/25-0315 МГО «Обєднавчий (Джоінт)»було відмовлено в задоволенні повторної скарги, внаслідок чого ДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення від 09.08.2010р. №0000832310/3.

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, Міжнародна громадська організація «Обєднавчий (Джоінт)»оскаржила їх в судовому порядку, вимагаючи їх скасування.

Суд вважає позовні вимоги необґрунтованими з огляду наступного.

Як зазначено в акті перевірки та не заперечується позивачем, за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р. МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»задекларовано податок на прибуток у сумі 0 грн.

Відповідно до п.10.1 ст.10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (який був чинний під час виникнення спірних правовідносин) прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.

Статтею 3 Закону визначено, що об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Згідно з п.4.1. та пп.4.1.6 п.4.1 ст.4 вказаного Закону валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами. Валовий доход включає, зокрема, доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді: сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у частині четвертій статті 3 Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу".

Відповідно до п.1.22.1 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»безповоротна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод.

Особливості оподаткування неприбуткових установ і організацій встановлюються п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Відповідно до пп.7.11.1 п.7.11 ст.7 цього Закону ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є: - благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями; - іншими, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів.

Згідно з пп.7.11.3 п.7.11 ст.7 вказаного Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

Відповідно до пп.7.11.2 п.7.11 ст.7 Закону незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Як встановлено ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»від 22.10.1999р. №1192-XIV, безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам; гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".

Вказаною статтею також визначено, що отримувачі гуманітарної допомоги - такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги: громадські організації інвалідів, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності.

Питання визнання вантажів, коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг гуманітарною допомогою вирішується Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України (ст.5 Закону).

Як вбачається з акту перевірки та не заперечується сторонами, кошти, що отримані МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»в 2007 та 2008 роках згідно витягів з протоколів засідань Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 01.03.2007р. №26/ГД - 2775/К та від 03.04.2008р. № 26/ГД - 11098 визнані гуманітарною допомогою. Витяг з рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України про визнання гуманітарною допомогою коштів, що отримувались позивачем у 2009 році відсутній та таке рішення позивачем не отримувалось, що визнається позивачем.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу»гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування. Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням. Бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням. Отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідної комісії з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги. При отриманні іноземної валюти, яка надійшла як гуманітарна допомога на рахунок в іноземній валюті отримувача гуманітарної допомоги, він як юридична особа-резидент здійснює її облік окремо.

Як встановлено перевіркою, на порушення пп.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу»та п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»дані МГО «Об'єднавчий (Джоінт)», що входять в ряд.9.2.9 Податкового звіту «Сума витрат на інші потреби, що передбачені установчими документами»не відповідають даним бухгалтерського обліку відповідно відомостей та журналів-ордерів по бухгалтерським рахункам 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», внаслідок чого встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 9.2.9 Податкового звіту «Сума витрат на інші потреби, що передбачені установчими документами»за 2008 рік у сумі 534657грн.

З вказаного можна зробити висновок, що МГО "Об'єднавчий (Джоінт)" суму 534657грн. використав не за цільовим призначенням, так як до перевірки не були надані первинні бухгалтерські документи та регістри бухгалтерського обліку, які обґрунтовують використання вищезазначених коштів.

Зазначене також свідчить про те, що бухгалтерський облік позивачем ведеться в неналежному вигляді, чим порушуються вимоги п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», згідно якого бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.12.2008р. була укладена Генеральна угода на 2009 рік № б/н про основні цілі та принципи сумісних діянь по наданню благодійної/гуманітарної допомоги в Україні, укладена між "Американский Еврейский Объединенный Распредилительный Комитет, Инк." (зареєстрована назва - "The American Jewish Joint Distribution Committee, Inc."), далі комітет, що є неприбутковою організацією, заснованою згідно із законодавством штата Нью-Йорк, США та МГО "Об'єднавчий (Джоінт)", далі Джоінт, що є неприбутковою громадською організацією, заснованою згідно із законодавством України за ініціативою, підтримкою та безпосередньою участю Комітета.

18.12.2008р. було укладено додаткову угоду до генеральної угоди від 01.12.2008р. та викладено її у новій редакції під наступною назвою: «Генеральна угода на 2009 рік про основні цілі та принципи сумісних діянь щодо реалізації розподільчих програм в Україні між "Американским Еврейским Объединенным Распредилительным Комитетом, Инк." И Международной общественной организацией «Обьединённый (Джоинт)»від 18.12.2008р.

З назви Генеральної угоди та пунктів 2-5,7 Генеральної угоди вбачається, що фінансова допомога за цією угодою надається МГО "Об'єднавчий (Джоінт) для реалізації певних розподільчих програм, попередньо затверджених між сторонами угоди; п.5 передбачає надання Комітету звітів про цільове використання отриманих коштів.

У відповідності з п.4 Генеральної угоди від 18.12.2008р. Комітет продовжує в 2009р. фінансування довгострокових розподільчих програм Джоінта та почне фінансування нових програм; форма фінансування програм безповоротна фінансова допомога або добровільні пожертвування.

Як вбачається з акту перевірки ДПІ та копій валютних меморіальних ордерів у матеріалах справи, в період з 01.01.2009р. по 30.09.2009р. на рахунок позивача на підставі генеральної угоди надійшли кошти у загальній сумі 1561972 дол. США в якості добровільних пожертвувань.

Згідно з п.в ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності є отримувачами гуманітарної допомоги у разі, якщо їх зареєстровано в установленому порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується позивачем, що у 2007р.-2008роках позивач одержав валютні кошти, які були визнані гуманітарною допомогою відповідними рішеннями комісії з питань гуманітарної допомоги при КМУ, при цьому кошти надійшли як добровільні пожертвування на фінансування благодійних/гуманітарних програм, що мало місце і при одержанні валютних коштів у 2009р. Заперечуючи проти одержання у 2009р. коштів як гуманітарної допомоги, позивач не навів іншого обґрунтування щодо підстав їх одержання, ніж встановлені Законом України «Про гуманітарну допомогу».

Отже, кошти, отримані позивачем за вказаною вище Генеральною угодою на 2009р. підпадають під викладене у ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»визначення гуманітарної допомоги у вигляді добровільних пожертвувань.

Відповідно до п.4 Положення про Комісію з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000р. №553, Комісія, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, приймає рішення про визнання гуманітарною допомогою коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг, вантажів, товарів, у тому числі підакцизних, зазначених у статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу), із звільненням їх від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу»гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування. Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про гуманітарну допомогу»зарахування коштів в іноземній валюті на рахунки в іноземній валюті отримувача гуманітарної допомоги здійснюється без ліцензій (спеціального дозволу) Національного банку України за наявності рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України про визнання цих коштів гуманітарною допомогою на основі зазначеного іноземним донором напряму використання. У дорученні на перерахування коштів на рахунок в іноземній валюті отримувача гуманітарної допомоги має бути визначено напрям використання гуманітарної допомоги.

Як свідчать копії валютних меморіальних ордерів, у 2009р. позивач одержав валютні кошти від «Американского Еврейского Объединенного Распредилительного Комитета, Инк.»з визначенням напряму використання «на діяльність, зазначену в контракті 2.1.08», тобто з посиланням на попередню генеральну угоду у 2008р. б/н від 02.01.2008р., за якою як встановлено в акті перевірки і не заперечується позивачем були одержані у 2008р. валютні кошти, визначені гуманітарною допомогою протоколом №26/ГД-11098 від 03.04.2008р.

Відповідно до пп.7.11.2 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Отже, відсутність рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України про визнання отриманих за Генеральною угодою на 2009р. коштів гуманітарною допомогою позбавляє позивача права на звільнення отриманих коштів від оподаткування та породжує обовязок сплатити податок на прибуток.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні обставин суд приходить до висновку про те, що при прийнятті спірних податкових повідомлень-рішень ДПІ у Приморському районі м.Одеси спиралась на обґрунтовані висновки акту перевірки від 25.01.2010р., підставність яких при оскарженні в судовому порядку позивачем не спростована.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Міжнародної громадської організації «Обєднавчий (Джоінт)»задоволенню не підлягають у звязку з їх недоведеністю та необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Міжнародної громадської організації «Обєднавчий (Джоінт)» до ДПІ у Приморському районі м.Одеси, за участю прокуратури Приморського району м.Одеси, про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 30.09.2011р.

Головуючий суддя М.М. Аракелян

суддяЕ.В. Катаєва

суддя Л.Р. Юхтенко

30 вересня 2011 року