Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/14511/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.
за участю:
прокурорне з'явився
представник позивача Соколова В.П.
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконуючого обовязки прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в розмірі 1020 гривень,-
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2011 року Виконуючий обовязки прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся в суд з позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі КП «Компанія «Вода Донбасу») про стягнення штрафу в розмірі 1020 гривень
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 23 червня 2010 року Державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області в результаті планового обстеження Сніжнянського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» винесено припис №02/14-0166, яким було приписано виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства у строк до 23 вересня 2010 року. Актом перевірки від 10 листопада 2010 року №02/14-0340, було встановлено, що Сніжнянським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» не було виконано вимоги п. 1 та п. 2 зазначеного припису.
18 листопада 2010 року на підставі акту перевірки №02/14-0340 позивачем було прийнято постанову №Д-322 про накладення штрафу на відповідача в розмірі 1020 гривень за ухилення від виконання вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області (далі Держенергонагляд) №02/14-0166 від 23 червня 2010 року.
До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено та вказана постанова про накладення штрафу відповідачем до суду не оскаржена.
Просив стягнути зазначений штраф з відповідача в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання прокурор та представник відповідача не зявились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Причин неявки суду не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи не надіслали.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 й 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Так, судом встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області, яка діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», в ході планового обстеження енергогосподарства відповідача з питань перевірки виконання припису №02/14-0166 від 23 червня 2010 року щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду встановила порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок.
Відповідачу було приписано:
п. 1 розробити ти виконати заходи по приведенню зовнішньої схеми електропостачання підприємства до схеми електропостачання споживача 2-ої категорії другі ввода на очисні споруди, КНС-2, КНС-4;
п. 2 виконати ремонтні роботи по відновленню других вводів електропостачання КНС-1, КНС-3, КНС-5, КНС-6, КНС-9.
Про виконання припису в цілому було зобовязано відповідача повідомити Держенергонагляд до 23 вересня 2010 року.
Перевіркою виконання припису проведеною 10 листопада 2010 року Державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової електроенергії Дегтяренко В.Л. було встановлено невиконання вимог припису №02/14-0166 від 23 червня 2010 року у частині п.1 та п.2. Результати перевірки були зазначені в акті перевірки (протоколі) №02/14-0340 від 10 листопада 2010 року.
На підставі вказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області винесено постанову № Д-322 від 18 листопада 2010 року про накладення штрафу за ухилення від виконання вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області та накладено на КП «Компанія «Вода Донбасу»штраф у розмірі 1020 гривень, який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з дня винесення постанови.
Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 1020 гривень відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, позивач звернувся до суду про стягнення штрафу у судовому порядку.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відповідно до ч. ч. 6 й 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Припис субєкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний не був.
Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Субєктом владних повноважень за порушення вимог законодавства не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Виконуючого обовязки прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в розмірі 1020 гривень задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»(ЄДРПОУ 00191678) на користь Державного бюджету України (код 21081100, п/р 31110106700004 УДК Ворошиловського району м. Донецька ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 8102016, ЄДРПОУ 34686537) штраф в розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 03 жовтня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.