Постанова № 18549195, 16.09.2011, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.09.2011
Номер справи
5023/4142/11
Номер документу
18549195
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" вересня 2011 р. Справа № 5023/4142/11

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя , суддя , суддя

при секретарі Новіковій Ю.В.

за участю представників сторін:

прокурора - не з'явився,

позивача - Грєнков І.В.,

відповідача - Шевченко В.В., Поляков П.І.,

третьої особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 3377 Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 20.07.11 року у справі № 5023/4142/11 (новий розгляд справи № 61/272-10)

за позовом прокуратури Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків,

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Управління земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків,

до товариства з обмеженою відповідальністю "КапСтройСервис", м. Харків,

про внесення змін до договору оренди,

встановила:

У жовтні 2010 року прокурор Орджонікідзевського району м. Харкова звернувся до господарського суду Харківської області в інтересах держави в особі Харківської міської ради з позовом про внесення змін до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при Державному комітеті України по земельних ресурсах в державному реєстрі землі від 24.01.06 р. за №140667100010 шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди землі, яка була укладена в редакції, наведеній у позовній заяві.

29.11.2010р. через канцелярію суду від ТОВ "КапСтройСервис" надійшла зустрічна позовна заява, в якій відповідач просив суд зобов'язати Управління земельних відносин Харківської міської ради провести корегування плану відводу ТОВ "КапСтройСервис" земельної ділянки та провести відчуження частки земельної ділянки площею 0.27 га., залишивши в оренді лише земельну ділянку, на якій знаходиться нежитлова (адміністративна) будівля по вул. Миру, 68, м. Харкова, що належить підприємству відповідача на праві власності, а також внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в Державному реєстрі земель від 24.01.2006р. за №140667100010, з урахуванням проведеного корегування плану відводу земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.12.2010 року зустрічну позовну заяву ТОВ "КапСтройСервис" було повернуто.

Рішенням господарського суду Харківської області від 20.12.10 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Позивач і прокурор Орджонікідзевського району м. Харкова з рішенням місцевого господарського суду не погодилися, звернулися до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, просили рішення господарського суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.11 року у справі № 61/272-10, вказане рішення місцевого господарського суду залишено без змін, у задоволенні апеляційних скарг відмовлено.

Харківська міська рада звернулась з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, просила скасувати прийняті у справі судові акти та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.04.2011 року касаційну скаргу Харківської міської ради задоволено частково. Рішення господарського суду Харківської області від 20.12.10 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.11 року у справі № 61/272-10 скасовано. Справу направлено до господарського суду Харківської області на новий розгляд.

Після надходження справи до господарського суду Харківської області їй присвоєно новий номер 5023/4142/11.

Рішенням господарського суду Харківської області від 20.07.2011 року у справі № 5023/4142/11 (суддя Буракова А.М.) позов задоволено повністю. Внесено зміни до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при Державному комітеті України по земельних ресурсах в державному реєстрі землі від 24.01.06 р. за №140667100010 шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди землі, яка укладена в редакції, наведеній у позовній заяві.

Стягнуто з ТОВ «КапСтройСервис»на користь державного бюджету України 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Відповідач у справі, ТОВ «КапСтройСервис», не погодився з цим рішенням господарського суду першої інстанції, вважає його незаконним і необґрунтованим, винесеним з порушенням вимог чинного законодавства. Подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу в якій просить оскаржуване рішення скасувати, прийняти нове рішення про відмову в позові. Просить також розглянути по суті його зустрічний позов - зобов'язати Управління земельних відносин Харківської міської ради провести корегування плану відводу ТОВ "КапСтройСервис" земельної ділянки та провести відчуження частки земельної ділянки площею 0.27 га., залишивши в оренді лише земельну ділянку, на якій знаходиться нежитлова (адміністративна) будівля по вул. Миру, 68, м. Харкова, що належить підприємству відповідача на праві власності. Внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в Державному реєстрі земель від 24.01.2006р. за №140667100010, з урахуванням проведеного корегування плану відводу земельної ділянки.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - без змін.

Прокурор та представник третьої особи у справі в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомили, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.

На думку суду обставини справи свідчать про наявність у справі матеріалів достатніх для її розгляду та ухвалення законного і обґрунтованого рішення. Крім того, суд приймає до уваги, що судом сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів (надано достатньо часу для підготовки до судового засідання, ознайомитись із матеріалами справи, зняти з них копії, надати нові докази тощо).

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обовязок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін та перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

Рішенням 22 сесії Харківської міської ради (позивач у справі) 24 скликання “Про припинення та в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам ” від 23.06.04р. №92/04 ТОВ “КапСтройСервіс ” (відповідач у справі) надано до 01.06.2029р. в оренду земельну ділянку по вул. Миру, 68, м.Харків, загальною площею 0,5397 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (адміністративної будівлі), яка належить відповідачу на праві власності.

На підставі згаданого рішення між позивачем та відповідачем 02.02.05р. було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,5397 га, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в Державному реєстрі земель від 24.01.06 р. за №140667100010 (Договір).

Відповідно п.1.Договору оренди, Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м.Харків, Вул. Миру, 68.

Відповідно до п.5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1787587,00 грн.

Згідно п.9 Договору, орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем (відповідачем) щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у м. Харкові. Розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить на 2004рік: 1754,59 грн., на 2005р.: 2214,12 грн., на 2006рік: 2882,54 грн., на 2007 рік: 4177,59 грн.

На підставі п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.

Рішенням Харківської міської ради “Про затвердження “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р.”від 25.12.07р. №335/07 затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253,30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.07р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 4 даного Рішення встановлено, що Методика розрахунку орендної плати за землю вводиться в дію з 01.03.08р.

Рішенням Харківської міської ради від 27.02.08р. №42/08 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.09р. №31/09) затверджено Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р.

У зв'язку зі зміною загаданими вище Рішеннями базової вартості 1 кв.м. земель міста Харкова та запровадженням нового порядку визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками, позивачем листом №4332 від 24.04.08р. повідомлено відповідача про необхідність приведення розміру орендної плати за укладеними договорами оренди у відповідність до чинного законодавства та необхідність отримання для цього витягу з технічної документації про визначення нормативно грошової оцінки орендованої земельної ділянки. Також відповідачеві було наведено перелік документів, необхідних для укладання додаткової угоди про приведення розміру орендної плати за укладеними договорами оренди у відповідність до чинного законодавства.

15.01.09р. відповідач звернувся до Управління земельних відносин Харківської міської ради із заявою, в якій він просив привести у відповідність до чинного законодавства розмір орендної плати, визначений у договорі оренди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі земель 24.01.06 р. за №140667100010 (спірний договір), відповідно до витягу із технічної документації про визначення нормативної грошової оцінки №3364/08 від 09.09.08р.

03.02.2009 року відповідач звернувся до Харківського міського голови з проханням щодо складання додаткової угоди до договору оренди землі від 02.02.2005 року №8206/05. (том 1. а.с.28)

Відповідно до Рішення Харківської міської ради “Про затвердження “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.07р.”від 25.12.07р. №335/07, Рішення Харківської міської ради від 27.02.08р. №42/08 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської міської ради від 25.02.09р. №31/09), а також звернення відповідача щодо приведення у відповідність до чинного законодавства розміру орендної плати, визначеного у договорі оренди землі від 02.02.2005 року (спірний договір), позивачем було підготовлено проект відповідної додаткової угоди до вказаного договору.

У звязку з тим, що станом на 19.04.10р. додаткова угода укладена не була, Управлінням земельних відносин Харківської міської ради було надіслано відповідачеві лист №2564/0/84-09 від 13.04.09 року, №5 від 19.02.2009 року, №4086/0/84-10 від 20.04.2010 року, в якому його повідомлено про проведені перерахунки розмірів орендної плати та підготовлені проекти додаткових угод до договорів оренди землі, зокрема, договору оренди землі, які відповідачеві запропоновано узгодити відповідно до чинного законодавства, зазначивши адресу та час, в які йому слід зявитися для узгодження. При цьому відповідача було також повідомлено про те, що у разі невиконання згаданих вимог у місячний термін з дня отримання попередження та відмови від укладання додаткової угоди до спірного договору, позивач звернеться до суду з позовом про укладання додаткової угоди в примусовому порядку.

Станом на момент звернення прокурора в інтересах позивача до суду з позовною заявою додаткову угоду до договору оренди землі між сторонами не підписано.

Такі обставини, на думку прокурора та позивача, свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Отже, земельна ділянка за адресою: м. Харків, вул. Миру, 68, площею 0,5397 га, належить територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради на праві власності.

Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Згідно п.1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 “Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 “Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові”основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

Відповідно до розділу 3. Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.

Загальні умови укладення договорів визначені статтею 179 Господарського кодексу України, частиною 3 якої, зокрема, передбачено, що укладення господарського договору є обовязковим для сторін, у випадку, якщо існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладання договору для певних категорій субєктів господарювання.

Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Згідно ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

З урахуванням наведених положень чинного законодавства України колегія суддів приходить до висновку про те, що взаємовідносини між позивачем та відповідачем щодо оренди землі врегульовані відповідним господарським договором договором оренди, зареєстрованим в державному реєстрі. При цьому укладення цього договору є обовязковим у разі використання відповідачем земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Миру, 68, в силу наведених вище приписів чинного законодавства.

Згідно ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

У відповідності до ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

З урахуванням викладеного, на підставі матеріалів справи колегія суддів приходить до висновку про те, що укладення договору оренди землі може відбуватися в судовому порядку (оскільки укладення договору наразі є обовязковим в силу приписів чинного законодавства України). При цьому наразі вбачається, що позивачем додержаний встановлений досудовий порядок укладання договорів в судовому порядку, запропонована додаткова угода до договору відповідає вимогам чинного законодавства та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів сторін.

Всупереч вимог ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень) відповідач доказів на спростування викладених обставин не надав. У звязку з цим колегія суддів приходить до висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України та ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Згідно ст. 30 Закону України “Про оренду землі” у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Вказані норми щодо умов зміни договору оренди землі знайшли своє відображення у пункті 36 договору оренди землі від 02.02.2005 р.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно ст. 15 Закону України “Про оренду землі”, ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до п. 13 договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі:

-зміни умов господарювання, передбачених договором;

-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів;

-внаслідок інфляції - щорічно;

-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

-в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Ст. 13 Закону України “Про оцінку земель”передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із ст. 15 цього Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Так, Рішенням Харківської міської ради “Про затвердження “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.”від 25.12.2007р. № 335/07 затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 253,30 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2007р. та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Крім того, встановлено, що плата за землю на підставі даних “Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.”вводиться в дію з 1 березня 2008 року.

Згідно з Рішення 19 сесії 5 скликання Із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Згідно з Рішення 19 сесії 5 скликання Із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Харківської м міської ради 31 сесія 5 скликання від 25.02.2009 р. № 31/09, 41 сесія 5 скликання від 24.02.2010 р. № 27/10 від 27.02.2008 р. №42/08 м. Харків Про затвердження “Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р.”з метою удосконалення порядку визначення грошової оцінки земельних ділянок у м місті Харкові для розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю та земельного податку, згідно рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 335/07 від 25.12.2007р. “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.”, на підставі Земельного кодексу України, законів України “Про плату за землю”, “Про оренду землі”, та керуючись ст.ст.26,59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Харківська м міська рада вирішила та затвердила “Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м міста Харкова станом на 01.01.2007р.”

Харківської м міської ради 31 сесія 5 скликання від 25.02.2009 р. № 31/09, 41 сесія 5 скликання від 24.02.2010 р. № 27/10 від 27.02.2008 р. №42/08 м. Харків Про затвердження “Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р.”з метою удосконалення порядку визначення грошової оцінки земельних ділянок у м місті Харкові для розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю та земельного податку, згідно рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 335/07 від 25.12.2007р. “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.”, на підставі Земельного кодексу України, законів України “Про плату за землю”, “Про оренду землі”, та керуючись ст.ст.26,59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Харківська м міська рада вирішила та затвердила “Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м міста Харкова станом на 01.01.2007р.”

Відповідно до п. 1.1. Положення регламентує надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками.

Пунктом 2 встановлюються обов'язки суб'єктів процесу встановлення плати за землю.

Юридичні особи - землекористувачі та власники земельних ділянок - на підставі даних державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно обчислюють земельний податок за встановленою формою та надають її до відповідної податкової інспекції разом з податковою декларацією на поточний рік, сплачують земельний податок згідно з встановленими строками.

Відповідно до п. 3.1. Положення замовник (землекористувач):

- підготовляє копії документів на право власності чи користування земельною ділянкою або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- подає заяву на виконання робіт з підготовки вихідних даних для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та виготовлення інформаційного файлу земельної ділянки у встановленому форматі до Підприємства - оцінювача;

- подає заяву, підготовлені вихідні дані для нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки та інформаційний файл земельної ділянки у встановленому форматі до Управління Держкомзему у місті Харків для надання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Згідно ст. 21 Закону України “Про інформацію”, інформація державних органів та органів місцевого самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого та регіонального самоврядування. Основними джерелами інформації органів місцевого і регіонального самоврядування є акти органів місцевого та регіонального самоврядування.

Інформація органів місцевого самоврядування доводиться до відома заінтересованих осіб шляхом опублікування її в офіційних друкованих виданнях, опублікування її в інших засобах масової інформації або публічного оголошення через аудіо та аудіовізуальні засоби масової інформації.

Згідно вимог ст. 21 Закону України “Про інформацію”, рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради, публікуються в газеті “Харьковские известия”, Бюлетенях міської ради.

За таких умов, вищевказані рішення Харківської міської ради опубліковані та вважаються такими, що доведені до відома зацікавлених осіб.

Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”рішення Харківської міської ради є обов'язковими для виконання на території міста Харкова.

В матеріалах справи наявні листи Управління земельних відносин від №2564/0/84-09 від 13.04.09 року, №5 від 19.02.2009 року, №4086/0/84-10 від 20.04.2010 року, якими відповідача було повідомлено про обов'язковість укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.

Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявний Витяг № 3364/08 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (том 1. а.с. 21); розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена станом на 01.01.2007р. № 951/10, відповідно до якого розмір орендної плати в місяць за оренду земельної ділянки площею 5397 кв.м. за адресою: вул. Миру, 68, (том 1. а.с. 20) а також заява відповідача від 15.01.2009р., якою він просить привести у відповідність до чинного законодавства розмір орендної плати, визначений у договорі оренди землі від 02.02.2005р. відповідно до Витягу № 3364/08 (том. 1. а.с.27).

За таких підстав, відповідачу було відомо про необхідність укладення додаткової угоди щодо приведення у відповідність розміру орендної плати.

Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для визнання позовних вимог законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог апеляційної скарги про розгляд Харківським апеляційним господарським судом по суті зустрічної заяви відповідача, колегія суддів зазначає наступне.

Вивченням матеріалів справи встановлено, що 15.07.2011 року від відповідача на адресу господарського суду Харківської області надійшла зустрічна позовна заява, в якій відповідач просив суд зобов'язати Управління земельних відносин Харківської міської ради провести корегування плану відводу ТОВ "КапСтройСервис" земельної ділянки та провести відчуження частки земельної ділянки площею 0.27 га., залишивши в оренді лише земельну ділянку, на якій знаходиться нежитлова (адміністративна) будівля по вул. Миру, 68, м. Харкова, що належить підприємству відповідача на праві власності, а також внести зміни до договору оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” при Державному комітеті України по земельних ресурсах” в Державному реєстрі земель від 24.01.2006р. за №140667100010, з урахуванням проведеного корегування плану відводу земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.07.2011 року зустрічна позовна заява повернута відповідачу без розгляду.

Колегія суддів зазначає, що ухвала господарського суду Харківської області від 18.07.2011 року про повернення зустрічного позову без розгляду відповідачем не оскаржувалась, не скасована, а тому є чинною.

Крім того, відповідно до положень частини 3 статті 101 Господарського процесуального кодексу України, в апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Господарський суд Харківської області не розглядав зустрічну позовну заяву відповідача по цій справі, а тому відсутні підстави для розгляду такої заяви господарським судом апеляційної інстанції.

Беручи до уваги всі наведені обставини в їх сукупності, судова колегія дійшла висновку, що під час розгляду справи господарським судом першої інстанції фактичні обставини справи встановлені на основі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають обставинам справи та їм надана правильна юридична оцінка, прийняте рішення відповідає нормам чинного законодавства та підстав для його скасування не вбачається, а у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити у повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 20.07.2011 року залишити без змін.

Дана постанова набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя

Суддя

Суддя

Повний текст постанови підписано 16.09.2011 року