ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.09.2011 Справа № 5024/1402/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації, м.Генічеськ
до Закритого акціонерного товариства Санаторій-профілакторій "Золоті піски", Генічеський район
про визнання правочину недійсним
за участю
прокурора - Пагуба Т.В., посв. №73 від 08.07.2010р.
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача: ОСОБА_1., представник, дов. від 20.09.2011р., у судове засідання, призначене на 30.09.2011р., не прибув
Сутність спору: Прокурор Генічеського району звернувся з позовом в інтересах Генічеської районної державної адміністрації (позивач), в якому просить господарський суд визнати недійсним укладений між райдержадміністрацією та ЗАТ "Санаторій-профілакторій "Золоті Піски" (відповідач) договір від 29.03.2010р. про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою.
Обгрунтовуючи позов, прокурор посилається на те, що спірний договір укладений з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до змісту договору відповідачу надано об'єкт благоустрою, який знаходиться за межами населеного пункту. Між тим, діючим законодавством України "Про благоустрій населених пунктів", на підставі якого сторонами був укладений спірний договір, передбачено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою тільки населених пунктів.
Відповідно до ст.ст.9, 15 цього Закону до повноважень райдержадміністрації належить забезпечення реалізації державної політики у сфері населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до Закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форми власності.
Таким чином, договір укладено з порушенням вимог законодавства і він має бути визнаний недійсним.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що на момент укладення договору, його учасники не порушували вимог діючого законодавства. ділянка, відносно якої укладений договір, територіально прилягає до ділянки, яка виділена відповідачу на підставі Державного акту про право постійного користування, має адресу і знаходиться в межах населеного пункту с.Щасливцево.
Розгляд справи відбувався з перервою, яка оголошувалася до 30.09.2011р.
Заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, який в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, суд
в с т а н о в и в:
Як вбачається з матеріалів справи, Генічеською райдержадміністрацією 26.11.2009р. за №861 прийнято розпорядження "Про благоустрій рекреаційних територій району". відповідно до якого було затверджено Положення про порядок конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району, затверджено склад конкурсної комісії з відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів. (а.с.11)
На виконання розпорядження було розроблено Положення про порядок конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району (а.с.12-15), затверджено склад конкурсної комісії з відбору осіб (балансоутримувачів). (а.с.16)
На підставі витягу №23 від 12.01.2010р. засідання комісії з конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) було вирішено задовольнити звернення ЗАТ "Санаторій-профілакторій "Золоті Піски" щодо закріплення за ним прилеглої (8/9 частин) до пансіонату пляжної території.
Рішення комісії з конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) було підставою для укладення між позивачем і відповідачем договору від 29.03.2010р., оспорення якого є предметом вирішення даного спору.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд визнав позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з врахуванням наступного.
Районні державні адміністрації здійснюють свою діяльність у межах повноважень, визначених Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Норма прямої дії статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів врегульовано Законом України "Про благоустрій населених пунктів", який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до ст.ст.9, 15 цього Закону до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів належить забезпечення реалізації державної політики у цій сфері; участь у розробленні і виконанні державних і регіональних програм благоустрою населених пунктів, інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Натомість п.2 розпорядження №861 від 26.11.2009р. затверджено Положення про порядок конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району, що виходить за межі повноважень райдержадміністрацій.
З цих підстав прокурором Херсонської області був внесений протест з пропозицією скасувати розпорядження Генічеської рйдержадміністрації від 26.11.2009р. №861.
На підставі розпорядження голови облдержадміністрації від 01.09.2010р. №773 розпорядження №861 скасоване як прийняте з порушенням діючого законодавства.
Відповідно до статей 4 та 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим законам України, а в силу приписів ст.215 цього Кодексу, зазначена обставина є підставою недійсності правочину.
В силу статті 207 ГК України, зі змісту якої вбачається, що господарське зобов'язання, яке не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка суперечить інтересам держави і суспільства, чи укладено учасниками господарських відносин з порушенням господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути визнано судом недійсним.
Виконання зобов'язання, визнаного судом недійсним, припиняється з дня набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до змісту оспорюваного договору про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою відповідачу надано об'єкт благоустрою, який знаходиться за межами населеного пункту села Щасливцеве.
Між тим, діючим законодавством України, зокрема Законом України "Про благоустрій населених пунктів", на підставі якого сторонами було укладено дані угоди, передбачено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою тільки населених пунктів. Тобто законодавством не передбачено здійснення благоустрою об'єктів, що розташовані за межами населеного пункту.
Відповідно до ст.9, 15 Закону до повноважень райдержадміністрації належить забезпечення реалізації державної політики у сфері благоустрою населених пунктів. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об'єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.
Таким чином, правовідносини та господарські зобов'язання, які витікають із спірного договору не можуть бути врегульовані Законом України "Про благоустрій населених пунктів", а посилання на нього в п.п.1 договорів є безпідставним.
Таким чином, зміст правочину суперечить актам цивільного законодавства (п.1 ст.203 ЦК України), укладений правочин не може охоронюватись законом і суд визнає його недійсним за ознаками ст.203, на підставі, передбаченій ч.1 ст.215 ЦК України.
Виходячи із неможливості застосування двостороньої реституції відповідно до ст.216 ЦК України по недійсному правочину, виходячи з його специфіки та неможливості в зв'язку з цим приведення його учасників у первісне становище, виконання зобов'язання припиняється на майбутнє з дати набрання рішенням законної сили.
Державне мито в сумі 85грн. та 236грн. вартості послуг ІТЗ відносяться на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
Визнати недійсним укладений між Генічеською райдержадміністрацією та ЗАТ "Санаторій-профілакторій "Золоті Піски" договір на виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства Санаторій-профілакторій "Золоті піски", Генічеський район, с.Щасливцеве, вул.Набережна, 8 , код 21301473, в доход:
- в доход держбюджету 85грн. державного мита, отримувач УДК у м.Херсоні, код ЄДРПОУ 24104230, р/р 31119095700002, Банк ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, КБК 22090200, символ звітності банку 095; стягувач - ДПІ у Генічеському районі;
- 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, отримувач платежу УДК м. Херсона, р/р 31218264700002, Банк ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230, призначення платежу: ККД 22050003, символ звітності банку 264; стягувач - ДПІ у Генічеському районі.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.О. Задорожна
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України
06.10.2011р.