Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.10.11р.Справа № 30/5005/9423/2011 За позовом: Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
До відповідача: колективного підприємства "Дніпромеблі", м. Дніпропетровськ
Про: зміну п.3.2 договору оренди земельної ділянки від 01.11.2001 року
Суддя: Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання: Ворошило О.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 12.04.2011 р. № 7/11-458, головний спеціаліст відділу претензійно-позовної роботи
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 10.08.2011 року, представник
В засіданні брали участь: Шрам Є.С., помічник Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення №79
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ з позовом, яким просить змінити п. 3.2 договору оренди земельної ділянки державної власності від 01.11.2001 року, укладеного між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та колективним підприємством "Дніпромеблі", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі за №1610, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №1338 від 01.11.2001 року, виклавши його в такій редакції:
"3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 мінімального розміру орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.
Дніпропетровська міська рада позовні вимоги прокурора підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач вважає позовні вимоги повністю безпідставними, такими що не ґрунтуються ані на умовах договору, ані на вимогах чинного законодавства та просить в їх задоволенні відмовити.
Розгляд справи був відкладений з 10.08.2011 року на 31.08.2011 року, з 31.08.2011 року на 21.09.2011 року, з 21.09.2011 року на 06.10.2011 року.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.09.2011 року строк вирішення спору був продовжений на 15 днів до 10.10.2011 року.
У судовому засіданні 06.10.2011 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, помічника Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 20.07.2000 року №1754 між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради (орендодавець) та колективним підприємством "Дніпромеблі" (орендар) 01 листопада 2001 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0609 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Артільна,9, для фактичного розміщення адміністративно-виробничих приміщень, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 72191010 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення цього договору 258 416,87 грн. (п.1.3 договору).
Цільове призначення земельної ділянки: фактичне розміщення адміністративно-виробничих приміщень (п.4.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору земельна ділянка надається до 20.07.2015 року. Після закінчення терміну договору його дія скінчується. Підписаний сторонами та нотаріально засвідчений договір набуває чинності після державної реєстрації (п.2.2 договору).
Зазначений договір підписаний сторонами, 01.11.2001 року посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (реєстр №1610) та зареєстрований у УЗР, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 01.11.2001 року за №1338.
Відповідно до п.3.1 договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 38 762,54 грн. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п.3.2 договору).
Розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку. Сума орендної плати індексується у разі збільшення ставок земельного податку за умови виплати її у повному обсязі до закінчення терміну дії договору (п.3.3, п.3.4 договору).
Зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку (п.8.1, п.8.2 договору).
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.5.1).
Прокурор вважає, що орендна плата, передбачена умовами договору оренди земельної ділянки не відповідає вимогам Податкового кодексу України, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, що і є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Підстави для перегляду розміру орендної плати, у тому числі у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, викладені в пункті 13 Типової форми договору оренди землі, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (із змінами та доповненнями).
02.02.2011 року Дніпропетровська міська рада прийняла рішення №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства", п.1 резолютивної частини якого визначає, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 3.2 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпропетровською міською радою та колективним підприємством "Дніпромеблі" в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що до спірного договору оренди земельної ділянки від 01.11.2001 року не застосовуються положення Податкового кодексу України щодо зміни розміру орендної плати, так як договір укладено до набрання чинності Кодексом та те, що умовами договору не передбачені підстави зміни розміру орендної плати. Можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом передбачена нормами чинного законодавства. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зазначене узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 27.12.2010 року у справі №27/15-10, що є обов'язковим для застосування господарським судом відповідно до ст. 11128 Господарського процесуального кодексу України.
Заперечення відповідача проти позову щодо того, що прокурор та позивач намагаються змінити умови договору в односторонньому порядку, а у позові прокурором не наведено у чому полягає істотне порушення відповідачем умов договору є безпідставним, оскільки розгляд спорів у судовому порядку про внесення змін до договору передбачений чинним законодавством. Підставою ж внесення змін до договору є не порушення умов договору відповідачем, а необхідність приведення умов договору вимогам чинного законодавства.
Крім того, у газеті "Наше місто" від 22.02.2011 року №26 (3306) опубліковано оголошення про необхідність приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02.02.2011 року "Про приведення рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства", тобто про зміну розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні та необхідність внесення змін до договору оренди землі відповідач був повідомлений належним чином.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача в такому розмірі: витрати по сплаті державного мита - 85 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - 236 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Змінити п. 3.2 договору оренди земельної ділянки державної власності від 01.11.2001 року, укладеного між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради радою (49011, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, код ЄДРПОУ 04052092) та колективним підприємством "Дніпромеблі" (49081, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Артільна, 9, ідентифікаційний код 05424779), посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі за №1610, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №1338 від 01.11.2001 року, виклавши його в такій редакції:
"3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 мінімального розміру орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути з колективного підприємства "Дніпромеблі" (49081, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Артільна, 9, ідентифікаційний код 05424779) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85 грн., про що видати наказ.
Стягнути з колективного підприємства "Дніпромеблі" (49081, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Артільна, 9, ідентифікаційний код 05424779) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
СуддяН.М.Євстигнеєва
Повне рішення складено - 06.10.2011 року