Єдиний державний реєстр судових рішень Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 3-4116/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2011р. суддя Центрального районного суду м.Миколаєва Галагуза В.В. розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ у Миколаївської області відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., уродженки Миколаївської області, старший інспектор з режиму секретності відділу боротьби зі злочинами, повязаними з торгівлею людьми УМВС України в Миколаївській області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ідентифікаційний код не відомий,
Про вчинення правопорушення, передбаченого п.6, ч.1,2 ст.212-2 КУпАП,
встановив:
Комісія Управління СБ України в Миколаївській області відповідно до вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю», в кінці червня поточного року, провела спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної з державною таємницею у відділі боротьби зі злочинами, повязаними з торгівлею людьми УМВС України в Миколаївській області (далі ВБЗПТЛ)(акт обл. №64/4/89се від 01.07.2011р.).
Під час спеціальної експертизи встановлено, що стан охорони державної таємниці у ВБЗПТЛ УМВС не повною мірою відповідає вимогам законодавства України.
Відповідно до вимог ч.6 ст.21 Закону України „Про державну таємницю” (далі - Закон) наказом начальника УМВС №96о/с від 07.09.2009р. обовязки по забезпеченню режиму секретності (обовязки начальника режимно-секретного органу (далі РСО) у ВБЗПТЛ покладено на старшого інспектора з режиму секретності лейтенанта міліції ОСОБА_1
Згідно вимог п.42 „Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1561-12 (далі Порядок -1561) та функціональних обовязків ОСОБА_1, виконуючи обовязки керівника РСО, зобовязана була організовувати і здійснювати заходи щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх дотриманням під час проведення всіх видів робіт з матеріальними носіями секретної інформації, виконанням в установі вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, у тому числі за дотриманням установленого порядку поводження з матеріальними носіями секретної інформації; організовувати та вести секретне діловодство, виконувати інші вимоги режиму секретності.
Разом з тим, в результаті перевірки встановлено, що ОСОБА_1 зазначені вище обовязки належним чином не виконувалися, в результаті чого нею були допущені порушення вимог режиму секретності, порядку ведення секретного діловодства, поводження з матеріальними носіями секретної інформації та контролю за дотриманням умов їх зберігання.
А саме, встановлено, що в порушення вимог підпункту 3 п. 42 Порядку-1561 робота в сфері охорони державної таємниці у ВБЗПТЛ проводиться не на плановій основі. Встановлено, що план забезпечення режиму секретності у ВБЗПТЛ на 1-ше півріччя поточного року (обл. №120дск) був затверджений виконуючим обовязки начальника відділу майором міліції Кобою В.Б. 15.04.2011р., проте, згідно записів у журналі обліку підготовлених документів №38дск зазначений план був підготовлений та зареєстрований ОСОБА_1 лише 03.06.2011р.(хоча план повинен бути підготовлений наприкінці року на наступний рік). Крім того, встановлено, що в порушення вимог підпункту 3 п. 42 Порядку-1561 план забезпечення режиму секретності на 2-ге півріччя 2010 року ОСОБА_1 підготовлений не був. План на 1-ше півріччя 2010 року (обл. №652дск) також був підготовлений несвоєчасно, лише 17.05.2010р. Зазначене свідчить про систематичний характер порушення вимог підпункту 3 п. 42 Порядку-1561.
В порушення вимог ст. 21 Закону та п.п. 41, 42 Порядку-1561 старшим інспектором з режиму секретності лейтенантом міліції ОСОБА_1 перевірки дотримання секретоносіями вимог режиму секретності та дотримання порядку поводження з МНСІ на робочих місцях, не проводяться.
Крім того, під час спеціальної експертизи встановлено, що з метою впорядкування обліку, оформлення, зберігання та видачі спецваліз у ВБЗПТЛ керівником установи видане розпорядження №8 від 18.04.2011р., відповідно до якого співробітникам відділу заборонено зберігати матеріальні носії секретної інформації в неробочий час у службових приміщеннях, які необладнані охоронною сигналізацією (для зберігання МНСІ в неробочий час у ВБЗПТЛ визначене лише приміщення РСО №416). Крім того, даним розпорядчим документом визначено, що після закінчення робочого дня секретні матеріали слід передавати до РСО ВБЗПТЛ (приміщення №416) в опечатаних спецвалізах.
Відповідальним за зберігання МНСІ у неробочий час, видачу спецваліз було призначено старшого інспектора з режиму секретності ВБЗПТЛ лейтенанта міліції ОСОБА_1
Також під час спецекпертизи, станом на 20.06.2011р., встановлено, що в приміщенні РСО №416 зберігалися валізи (ОСОБА_3 №12, ОСОБА_4 №17), які в порушення вимог п.223 Порядку-1561 були опечатані не особистими печатками власників даних валіз, а печаткою №13 працівника ОСОБА_1
Крім того, комісією встановлені, факти зберігання працівниками ВБЗПТЛ в неробочий час матеріальних носіїв секретної інформації поза межами приміщення РСО №416, в службових кабінетах, обладнання яких не відповідає вимогам розділу 8 Порядку-1561 та ДБН В.2.2.-14 2004. (приміщення не обладнані охоронною та пожежною сигналізаціями, двері не оббиті залізом, не обладнані двома замками та інше), що є порушенням вимог п.п. 165-167, 169 Порядку-1561 не гарантує відповідний режим секретності та не виключає можливості витоку таємної інформації.
Встановлено, що організація та ведення секретного діловодства у ВБЗПТЛ здійснюється ОСОБА_1 з порушеннями вимог розділу 10 Порядку 1561.
В порушення вимог п.п. 308, 319 Порядку-1561 в номенклатурі справ 2011 року (обл. №30/1182дск від 03.12.2010р.) відсутні записи про номери томів справ та дати їх заведення.
В порушення вимог п.314 Порядку-1561 начальником РСО ВБЗПТЛ ОСОБА_1 внесено доповнення до номенклатури справ 2010 року (справа №31) без відповідного письмового подання керівника структурного підрозділу відділу.
В порушення ч.2 п.205 Порядку-1561 в журналах обліку вхідних (інв.№02, заведений 09.12.2005р., закінчений 23.12.2010р.; №37т, почато 04.01.2011р.), підготовлених документів (інв.№23т, раніше був облікований за №21т.), обліку оперативної інформації (інв.№27т почато 11.03.2010р., закрито 31.12.2010р.) відсутні дані про обіг значної кількості секретних документів з часу їх отримання або складення до завершення виконання і долучення до справ, відправлення адресатові, передачі до секретного архівного підрозділу, знищення або перереєстрації. Крім того, в багатьох випадках зазначені в журналі дані про місцезнаходження документа не відповідають фактичному його місцезнаходженню.
Про відсутність в облікових журналах відміток про місцезнаходження документів комісією Управління СБ України в Миколаївській області вказувалося в акті попередньої перевірки стану охорони державної таємниці (акт №64/4/42к від 18.03.2011р.). Разом з тим, незважаючи на вимоги комісії, зазначений недолік, станом на дату проведення спецекспертизи, ОСОБА_1 усунуто не було, що є порушенням вимог ч.5 ст. 37 Закону України „Про державну таємницю”.
Також в результаті спеціальної експертизи встановлено, що в порушення вимог „Переліку типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів”, затвердженого наказом Головного архівного управління при КМ України від 20.07.1998 року №41 (далі - Перелік) ОСОБА_1 ВБЗПТЛ були знищенні реєстри на відправку кореспонденції за 2010 рік. Відповідно до п. 101 зазначеного Переліку реєстри на відправку кореспонденції повинні зберігатися не менше ніж рік, починаючи з 1 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством; тобто реєстри за 2010 рік можна було знищувати не раніше ніж 1 січня 2012 року.
Крім того, за результатом попередньої перевірки стану хорони державної таємниці (акт №64/4/42к) відповідно до вимог ч.5 ст.37 Закону України „Про державну таємницю”, у звязку з проведенням службового розслідування та перевірки наявності МНСІ, комісією СБУ, тимчасово, в термін з 5 до 20 квітня 2011 року, було заборонено знищення у ВБЗПТЛ будь-яких матеріальних носіїв секретної інформації 2008-2010 років реєстрації.
Разом з тим, в порушення вимог ч.5 ст.37 Закону України „Про державну таємницю” комісією ВБЗПТЛ на початку квітня поточного року знищувалися таємні документи, про що були складені відповідні акти обл. №30/31дск від 06.04.2011р., обл. №30/46 від 09.04.2011р.
Відповідно до вимог п. 380 Порядку-1561 відповідальність за необґрунтоване знищення секретних документів і справ несуть керівники підприємств, установ, організацій, начальники РСО та інших структурних підрозділів, а також працівники, які допустили порушення вимог до їх відбору і знищення.
Наявність зазначених вище порушень порядку поводження з МНСІ, їх зберігання в неробочий час, ведення секретного діловодства, свідчить про те, що в порушення вимог п.п.41, 42 Порядку-1561 відповідні заходи щодо охорони державної таємниці та контроль за станом забезпечення режиму секретності у ВБЗПТЛ ОСОБА_1, яка є особою відповідальною за забезпечення режиму секретності належним чином не здійснюється, чим скоїла адміністративне правопорушення, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбаченого п.6 ч.1,2 ст.212-2 КУоАП.
В судове засідання ОСОБА_1 з явилась. Вину у скоєнні правопорушенні визнала.
Обставини вчинення правопорушення підтверджується протоколом № 64/4/47 та іншими матеріалами у справі.
Вивчивши матеріали справи, дійшов до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого п.6 ч.1,2 ст.212-2 КУпАП.
Керуючись п.6 ч.1,2 ст.212-2 КУпАП суд,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1,2 ст.212-2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у сумі 51грн.
Одержані при виконанні кошти зачислити в держбюджет Центрального району м.Миколаєва р\р 31412542700006, ОКПО 23626096, МФО 826013, код 23030300.
На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду
Миколаївської області протягом 10 діб з дня винесення постанови.
Суддя Галагуза В.В.