Рішення № 18534468, 27.04.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
27.04.2011
Номер справи
24/174/10
Номер документу
18534468
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.04.11 Справа № 24/174/10

Суддя Азізбекян Т.А.

за позовом : Державної екологічної інспекції Азовського моря ( 87517 , м. Маріуполь, проспект Нахімова , 76 ; код ЄДРПОУ 26352133).

до відповідача : Бердянської міської ради ( 71100 , Запорізька область , м. Бердянськ, Площа 1 Бердянської Ради , 2 ; ідентифікаційний код 02140805).

третя особа , яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору на стороні відповідача : фізична особа громадянин ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1).

про відшкодування шкоди .

Суддя Т.А. Азізбекян

Представники сторін :

від позивача не прибув .

відповідача - ОСОБА_3 ( дов. № 943 від 04.01.2011 р.).

третя особа - ОСОБА_4 ( дов. № 845 від 26.04.2011 р.).

Державною екологічною інспекцією Азовського моря заявлені позовні вимоги про стягнення з Бердянської міської ради Запорізької області на користь Держави суму 414 775 грн. 68 коп. шкоди , заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними відходами.

Позовні матеріали визнанні господарським судом Запорізької області достатніми для порушення провадження у господарській справі № 24/174/10 , слухання якої було призначено на 27.05.2010 р.

Слухання господарської справи № 24/174/10 неодноразово відкладалось , а термін вирішення спору продовжувався .

Провадження у господарській справі № 24/174/10 відповідно до приписів статті 79 ГПК України зупинялось .

Представникам сторін , третій особі , розяснені права та обовязки передбачені статтею 22 ГПК України , а також іншими статтями вказаного кодексу .

Відводів складу суду не заявлено .

За клопотанням сторін судовий процес вівся без застосування засобів технічної фіксації судових засідань .

В судовому засіданні 27.04.2011 р. господарським судом Запорізької області відповідно до вимог статті 85 ГПК України оголошено вступну і резолютивну частини рішення .

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві № 03/02- 835/10 від 02.04.2010 р. та письмових поясненнях № 03/02-1752/10 від 11.08.2010 р. , вказуючи наступне . При проведенні перевірки узбережжя Азовського моря за вимогою Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури № 35/392 вих. № 09 від 26.03.2009 р. з питань дотримання вимог природоохоронного земельного законодавства України , а саме 06.04.2009 р. , Державною екологічною інспекцією Азовського моря був встановлений факт засмічення земельної ділянки в районі бази відпочинку “Лазурная 2” , яка розташована за адресою : м. Бердянськ , вулиця Маяковського , 98 , будівельними відходами.Звалище будівельних відходів розташоване на відстані 50 метрів від урізу води Азовського моря. Засмічена земельна ділянка , загальною площею 108, 24 кв. м. розташована на території Бердянської міської ради Запорізької області та належить за цільовим призначенням до земель рекреаційного призначення . Порушення природоохоронного та земельного законодавства України зафіксовані у складеному акті перевірки № 10 від 06.04.2009 р. Згідно розрахунку , розмір шкоди , заподіяної Державі через засмічення земель склав 414 775 грн. 68 коп. . 29.04.2009 р. Державною екологічною інспекцією Азовського моря на адресу Бердянської міської ради було направлено для виконання претензію № 6 на суму 414 775 грн. 68 коп. Шкода не відшкодована . Згідно з п. 7 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря , діяльність інспекції поширюється , зокрема , на територію завширшки сто метрів від урізу води Азовського моря в межах Донецької , Запорізької та Херсонської областей . Підпунктом 1 пунктом 5 Положення передбачено , що інспекція , відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища , екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки виконавчими органами міських рад з питань здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади .Згідно витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель № 182 від 14.04.2009 р. , наданому Управлінням Держкомзему у м. Бердянськ , власником земельної ділянки в районі бази відпочинку “Лазурная-2” , розташованої за адресою : м. Бердянськ , вулиця Маяковського 98 , є Бердянська міська рада .Відповідно до статті 83 Земельного кодексу України , ті землі , що належать на праві власності територіальним громадам міст є землями комунальної власності , а здійснення контролю за використанням та охороною цих земель , додержанням земельного та екологічного законодавства , згідно статті 12 Земельного кодексу України , належить до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст . Пунктом “ї” статті 15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища “ передбачено , що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території та в межах компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища .Згідно статті 21 Закону України “Про відходи” , органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи ... ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів . Відповідно до статті 33 Закону України “ Про місцеве самоврядування” до відання виконавчих органів міських рад , крім іншого , відноситься повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства , використанням та охороною земель. Виявлений факт засмічення земельної ділянки будівельними відходами є прямим порушенням статті 33 Закону України “Про відходи” , згідно якої зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях , визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства , за наявності спеціальних дозволів , у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання .Відповідно до статті 42 Закону України “Про відходи” передбачено , що особи , винні в порушенні законодавства про відходи , несуть відповідальність за самовільне розміщення чи видалення відходів та невиконання вимог щодо поводження з відходами , що завдало матеріальної чи моральної шкоди .Відповідно до статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” , статтею 43 Закону України “Про відходи” , передбачено , що підприємства , установи , організації та громадяни зобовязані відшкодувати шкоду , заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища . За висновком Державної екологічної інспекції Азовського моря , інспекція не повинна доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищі , сам відповідач повинен довести, що у його діях відсутня вина у заподіянні шкоди . Просить позовні вимоги задовольнити .

Відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог з огляду на таке . Відповідно до приписів статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах , відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те , що не передбачено законодавством . Органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України . Статтею 172 Цивільного кодексу України передбачено , що територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обовязки через органи місцевого самоврядування у межах їх компетенції , встановленої законом . Так , пунктами 6, 7 статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , вирішення питань збирання , транспортування , утилізації та знешкодження побутових відходів , організація благоустрою населених пунктів є компетенцією виконавчих органів міських рад . Рішенням Бердянської міської ради від 25.02.2009 р. № 15 “Про затвердження програми прибирання міських територій та утримання обєктів міського благоустрою на 2009 р.” затверджено програму прибирання міста на 2009 р. , визначено виконавців та розмір фінансування на виконання програми . У відповідності до статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підставою відповідальності за порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища є наявність вини особи . На думку відповідача , в позовній заяві та долучених до неї документів Державна екологічна інспекція Азовського моря не довела , що Бердянська міська рада є винною в порушенні законодавства України про охорону навколишнього природного середовища . Просить у задоволенні позовних вимог відмовити .

Третя особа проти заявлених позовних вимог заперечує враховуючи наступні обставини . Акт перевірки був складений в присутності та підписаний лише представниками Державної екологічної інспекції Азовського моря . План схема місця розташування засміченої земельної ділянки не містить масштабу в якому виконана схема , що унеможливлює її розташування на плоскості . Також , вказаний документ не містить жодної твердої точки привязки засміченої ділянки ( розмірів по відношенню до обєктів нерухомості). На план схемі засмічена земельна ділянка намальована у вигляді трикутника, для визначення площі якого необхідно знати скільки градусів становлять кути трикутника. Проект землеустрою , щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 містить схему генерального плану , яка виконана ліцензованою проектною організацією та погоджена з головним архітектором міста . Згідно вказаної схеми земельна ділянка ОСОБА_2 розташована на відстані 58 метрів від урізу води. У подальшому ОСОБА_2 відмовився від оренди земельної ділянки та передав її до земель міста про що було прийняте відповідне рішення Бердянської міської ради . Згідно вимог Земельного кодексу України , земельна ділянка повинна бути повернена у стані не гіршому ніж до того як вона передавалася в оренду . Бердянська міська рада прийняла земельну ділянку від фізичної особи громадянина ОСОБА_2 в належному стані . Висновком № 05/120 від 23.12.2009 р. про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки екологічна інспекція Азовського моря підтверджує факт відсутності засмічення на території , яка надавалась в оренду ОСОБА_2 та категорію земель землі житлової та громадської забудови. У позовній заяві позивач зазначає , що здійснив перевірку згідно вимоги Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури , проте 01.06.2009 р. Бердянською природоохоронною міжрайонною прокуратурою було направлено листа № 321658/1 вих. 09 на імя начальника Державної екологічної інспекції Азовського моря щодо усунення порушення вимог природоохоронного законодавства та відсутності підстав для внесення документів прокурорського реагування . Лист зареєстрований в Державній екологічній інспекції Азовського моря 10.06.2009 р. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін , третьої особи , суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно довідки АБ № 132608 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України , Бердянська міська рада ( ідентифікаційний код 20525153) за своєю організаційно правовою формою є органом місцевого самоврядування .

Відповідно до приписів статті 19 Конституції України , правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах , відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те , що не передбачено законодавством . Органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України .

Заявлені позовні вимоги Державна екологічна інспекція Азовського моря обґрунтовує статтями 20, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та 42 , 43 Закону України “Про відходи”.

Вказаними статтями передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів , зокрема , подання позовів про відшкодування збитків і втрат , заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища .

Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим законом та іншим законодавством України дисциплінарну , адміністративну , цивільну і кримінальну відповідальність . Підприємства , установи , організації та громадяни зобовязані відшкодувати шкоду , заподіяну ними , внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища , в порядку та розмірах , встановлених законодавством України .

За приписами статей 42, 43 Закону України “Про відходи” , особи , винні в порушенні законодавства про відходи , несуть дисциплінарну , адміністративну , цивільну чи кримінальну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища , прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоровя людини та економічних збитків. Підприємства , установи , організації та громадяни України зобовязані відшкодувати шкоду , заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи , в порядку і розмірах , встановлених законодавством України .

06.04.2009 р. Державною екологічною інспекцією Азовського моря за результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складений Акт № 10 , в якому зазначено наступне . При проведенні перевірки узбережжя Азовського моря , на вимогу Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури № 35/392 вих. 09 від 26.03.2009 р. , з питань дотримання природоохоронного , земельного законодавства України було встановлено факт порушення статті 44 Водного кодексу України , статті 96 Земельного кодексу України , статті 17 Закону України “Про відходи” , а саме : встановлено факт засмічення будівельними відходами земельної ділянки площею 108 , 24 кв. м. , яка розташована на території Бердянської міської ради Запорізької області , в районі бази відпочинку “Лазурная-2” ( вулиця Маяковського , 98 , м. Бердянськ Запорізької області ). Звалище будівельних відходів розташоване на відстані 50 метрів від урізу води Азовського моря . Виміри проводились повіреною рулеткою ( № 071460 , ГОСТ 7502 98) , за результатами вимірів складено план схему засміченої земельної ділянки.

На запит Державної екологічної інспекції Азовського моря , Управлінням Держкомзему у м. Бердянську наданий витяг ( довідка ) № 182 від 14.04.2009 р. з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель . За даними управління, власником земельної ділянки площею 0,0001 га , кадастровий номер 2310400000 ( землі рекреаційного призначення) , розташованої навпроти вулиці Маяковського , 98 , є Бердянська міська рада .

29.04.2009 р. Державною екологічною інспекцією Азовського моря на адресу Бердянської міської ради направлена претензія № 6 про відшкодування збитку , заподіяного державі внаслідок засмічення земельних ресурсів у сумі 414 775 грн. 68 коп.

В претензії йдеться мова про те , що порушення природоохоронного законодавства України , призвело до засмічення земель зон санітарної охорони Азовського моря , чим Державі нанесений збиток , підрахований за “Методикою визначення розмірів шкоди , зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства” .

В зазначеній претензії позивач посилається на порушення статті 44 Водного кодексу України , статті 96 Земельного кодексу України та статті 17 Закону України “Про відходи” , у звязку з чим у Державної екологічної інспекції Азовського моря виникло право стягнення з відповідача суми збитку у відповідності до статей 42, 43 “Про відходи” , 211 Земельного кодексу України та 110 Водного кодексу України .

Відповідач не погодився з вимогами претензії , направивши на адресу Державної екологічної інспекції Азовського моря письмові відповіді від 10.06.2009 р. № 04-2220/40 і від 28.10.2008 р. № 01 3784/40.

Вищенаведеними статтями передбачені обовязки водокористувачів , зокрема , утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько побутового водопостачання , прибережні захисні смуги , смуги відведення , берегові смуги водних шляхів , очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої, а також обовязки землекористувачів щодо забезпечення використання землі за цільовим призначенням та додержання вимог законодавства про охорону довкілля.

Посилання позивача на порушення відповідачем статті 17 Закону України “Про відходи” не може бути прийняте судом до уваги , оскільки Бердянська міська рада як орган місцевого самоврядування не є субєктом господарської діяльності у сфері поводження з відходами .

За приписами статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , вирішення питань збирання , транспортування , утилізації та знешкодження побутових відходів , організація благоустрою населених пунктів є компетенцією виконавчих органів міських рад.

Пунктом 22 статті 26 вказаного Закону встановлено , що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання щодо затвердження програм соціально економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно територіальних одиниць , цільових програм з інших питань місцевого самоврядування . Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень .

Так , рішенням Бердянської міської ради від 25.02.2009 р. № 15 “Про затвердження програми прибирання міських територій та утримання обєктів міського благоустрою на 2009 р.” затверджено програму прибирання міста на 2009 р. , визначено виконавців та розмір фінансування на виконання програми .

У подальшому рішеннями № 25 від 03.12.2009 р. , № 26 від 03.12.2009 р. Бердянською міською радою вносились зміни до програми фінансування КП “Бердянськекотранс” на здійснення у сфері благоустрою контролю за санітарним станом та утриманням території м. Бердянськ на 2009 р.

Рішеннями Бердянської міської ради № 22 від 24.12.2009 р. , № 5 від 30.07.2009 р. , № 18 від 29.10.2009 р. Програма прибирання міських територій на утримання обєктів міського благоустрою на 2009 р. , затверджувалась у новій редакції .

Відповідно до вимог статей 21 Закону України “Про відходи” , 12, 91 Земельного кодексу України , 15, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” органи місцевого самоврядування мають певне коло повноважень в сфері охорони навколишнього природного середовища .

Так , органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи.

У галузі земельних відносин міські ради здійснюють контроль за використанням та охороною земель комунальної власності , додержанням земельного та екологічного законодавства. Власники земельних ділянок зобовязані додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля .

Слід зазначити , що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції .

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у порушеннях перелічених в п. п. а) н) статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”.

За приписами статті 1166 Цивільного кодексу України , майнова шкода , завдана неправомірними рішеннями , діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи або юридичної особи , відшкодовується в повному обсязі особою , яка її завдала . Особа, яка завдала шкоди , звільняється від її відшкодування , якщо вона доведе , що шкоди завдано не з її вини .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує , що за результатами виявленого порушення , Державна екологічна інспекція Азовського моря здійснила розрахунок розміру відшкодування збитків , заподіяних Державі від засмічення земель будівельними відходами , який розрахований відповідно до Методики визначення розмірів шкоди зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства .

Заявляючи до стягнення суму 414 775 грн. 68 коп. , позивач крім іншого , посилається на статтю 1187 ЦК України , а саме , відшкодування шкоди , завданої джерелом підвищеної небезпеки.

Відповідно до вимог вказаної статті , джерелом підвищеної небезпеки є діяльність , повязана з використанням , зберіганням або утриманням транспортних засобів , механізмів та обладнання , використанням , зберіганням хімічних , радіоактивних , вибухо і вогненебезпечних та інших речовин , утриманням диких звірів , ... що створює підвищену небезпеку для особи , яка цю діяльність здійснює , та інших осіб . Шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки , відшкодовується особою , яка на відповідній правовій підставі ( право власності , інше речове право , договір підряду , оренди тощо) володіє транспортним засобом , механізмом , іншим обєктом , використання , зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку .

Позивач , помилково вважає , що відповідач , на території якого знаходиться спірна земельна ділянка ( власником якої є Бердянська міська рада) повинен нести відповідальність за шкоду завдану навколишньому природному середовищу.

По перше , позивачем недоведена вина Бердянської міської ради у порушенні , зазначеному в акті № 10 від 06.04.2009 р. .

По друге , посилання на статтю 1187 ЦК України як на одну з підстав стягнення з відповідача суми 414 775 грн. 68 коп. збитків є некоректним , оскільки позивачем не доведено , що Бердянська міська рада як власник земельної ділянки , яку до речі не можна вважати джерелом підвищеної небезпеки , є до того ж власником будівельних відходів , наявність яких була зафіксована в акті № 10 від 06.04.2009 р.

По третє , не можна вважати документально доведеним факт завдання навколишньому природному середовищу шкоди ( збитків) , зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства .

Суд , звертає особливу увагу на лист повідомлення Бердянської природоохоронної міжрайонної прокуратури від 01.06.2009 р. № 32/658/1 вих. 09 на імя начальника Державної екологічної інспекції Азовського моря , що прокуратурою були опрацьовані матеріали перевірки за фактом засмічення будівельними відходами земельної ділянки Бердянської міської ради в районі бази відпочинку “Лазурна 2”. Згідно листа № 04 1968 /37 виконавчого комітету Бердянської міської ради встановлено , що станом на 21.05.2009 р. порушення вимог природоохоронного законодавства усунуті , земельна ділянка розрівняна та засипана щебенем . Станом на теперішній час підстав для внесення документів прокурорського реагування немає .

Пунктом 2 статті 22 Цивільного кодексу України встановлено , що збитками визначаються витрати , яких особа зазнала у звязку із знищенням або пошкодженням речі , а також витрати , які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права , а також доходи , які особа могла б реально одержати за звичайних обставин , якби її право не було порушене.

Підставою для відшкодування збитків є склад правопорушення , який включає наступні фактори : - наявність реальних збитків ; - вина заподіювача збитків ; - причинний звязок між діями або бездіяльністю винної особи та збитками.

Враховуючи складові правопорушення не можна вважати вимоги позивача обґрунтованими , оскільки Державною екологічною інспекцією Азовського моря документально не доведено факт наявності реальних збитків та вина Бердянської міської ради.

З огляду на викладенні обставини у задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції Азовського моря до Бердянської міської ради про стягнення шкоди в сумі 414 775 грн. 68 коп. , заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки будівельним відходами , слід відмовити .

Керуючись ст. 49, ст. ст. 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити .

Суддя Т.А. Азізбекян

Рішення підписано 23.05.2011 р.