Постанова № 18513600, 08.09.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2011
Номер справи
2а/1770/2352/2011
Номер документу
18513600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/2352/2011

08 вересня 2011 року 11 год. 00 хв.м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Микулін Іван Михайлович,

відповідача: представник Грибок Лідія Тимофіївна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

доКооперативного підприємства "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство"

про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ :

Позивач - Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів - звернувся до суду з позовом про стягнення з кооперативного підприємства "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені на загальну суму 22518, 92 гривень.

Представник позивача у судовому засіданні подав заяву про зміну суми позовних вимог та пені, згідно якої просить стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 7506, 44 грн. Позов підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві, просив задовольнити в повному обсязі.

Відповідач позов не визнав та подав письмові заперечення, у яких зазначив, що кооперативним підприємством "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" було надано позивачу відповідну інформацію про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів в межах нормативу, визначеного відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Через відсутність кандидатур, що відповідали б вимогам заявлених вакансій на протязі 2010 року Демидівським районним центром зайнятості не направлялися інваліди для працевлаштування відповідачем. Таким чином, кооперативним підприємством "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" були вжиті всі передбачені законодавстом заходи для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому адміністративний позов є безпідставним, необґрунтованим та не підлягає до задоволення.

Представник відповідача у судовому засіданні, з мотивів викладених у письмових запереченнях, в задоволенні позову просила відмовити повністю.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Відповідно до наказу керуючого Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів № 88 від 25.05.2011 року було проведено невиїзну перевірку кооперативного підприємства "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" щодо дотримання ним вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (а.с. 7).

Судом встановлено, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (а.с. 3) кооперативним підприємством "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" до Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова численність штатних працівників облікового складу кооперативного підприємства "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" у 2010 році становить 58 осіб.

Статтею 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону відповідачем визначений норматив кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2010 року у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, тобто 2 робочих місця.

Згідно із ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.

Середньорічна заробітна плата у відповідача у 2010 році становить 11126, 19 грн.

За не зайняті робочі місця позивачем кооперативному підприємству "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" нараховані адміністративно-господарські санкції в сумі 22251,72 гривень та пеня в сумі 267,20 грн. (п.4 Порядку сплати підприємствами, об'єднаннями, установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року №1767), які відповідач повинен був сплатити до 15 квітня 2011 року.

Разом з тим, відповідно до ст. 18-1 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Згідно листів Демидівського районного центру зайнятості № 901/06-07 від 21.07.2011 року та 201/05-11 від 16.02.2011 року (а.с. 40,41), звітів про наявність вакансій за січень-лютий, липень-грудень 2010 року (а.с. 21-30), листа Млинівської міжрайонної прокуратури № 64-2044 від 24.08.2011 року (а.с. 53) вбачається, що кооперативне підприємство "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" належним чином, відповідно до Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, інформувало центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу в направленні йому інвалідів для працевлаштування за січень-лютий 2010 року, липень-грудень 2010 року.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-ХІІ від 01.03.1991 року (зі змінами та доповненнями, внесеними 17.11.2009 року) підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, їх службові особи зобов'язані сприяти проведенню державної політики зайнятості на основі працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, в кількості, визначеній місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, та інвалідів у кількості, визначеній згідно із Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Частина 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" встановлює, що підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки кооперативним підприємством "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" не було подано суду жодного доказу щодо подання центру зайнятості адміністративних даних про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів за березень-червень 2010 року, то суд дійшов висновку про не виконання відповідачем обов'язку передбаченого ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо подання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інваліда за вищезазначений період.

Таким чином, кооперативним підприємством "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" не вчинено всіх необхідних дій щодо працевлаштування інвалідів згідно нормативу, передбаченого статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-XII від 21.03. 1991 року протягом березня-червня 2010 року.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і з врахуванням заяви позивача про зміну позовних вимог та пені підлягають до задоволення в повному обсязі.

В силу ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачемфізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з кооперативного підприємства "Демидівське виробничо-заготівельно-торгове підприємство" (35200, вул. Кооперативна, 46, смт. Демидівка, Рівненська область, код ЄДРПОУ 30925654) на користь держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (33000, вул. Замкова, 10а/1, м. Рівне) адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пеню в розмірі 7506 (сім тисяч п'ятсот шість) грн. 44 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя <Підпис >Зозуля Д. П.

Постанова складена в повному обсязі 12.09.11р.