ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2295/2011
06 липня 2011 року 15год. 54хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Шерстобітова Олена Юріївна,
відповідача: представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненського міського центру зайнятості
доОСОБА_2
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ :
Рівненський міський центр зайнятості звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просить стягнути 563, 47 грн виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена у позовній заяві. Позов підтримав. Просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, зазначила, що не знала про необхідність повідомлення Рівненського міського центру зайнятості про факт призначення їй компенсації непрацюючій працездатній особі на догляд за інвалідом І групи.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, пояснення відповідача, дослідивши у відкритому судовому засіданні подані письмові докази, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що згідно заяви відповідача від 17 січня 2011 року, в якій було зазначено, що відповідач не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років, не укладала договору цивільно-правового характеру, ОСОБА_2 було надано статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.
В період з 17 січня 2011 року по 21 лютого 2011 року відповідач перебувала на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості як безробітна та отримувала допомогу по безробіттю.
18 квітня 2011 року на адресу Рівненського міського центру зайнятості надійшов лист Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради № 04-1171 від 11.04.2011 року, в якому зазначено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні та з 21.01.2011 року отримує компенсацію непрацюючій працездатній особі на догляд за інвалідом І групи.
Відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 року, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Оскільки особи, які одержують компенсацію, не мають права у цей період працювати, то вони не можуть бути визнані безробітними, тому що відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", не готові приступити до підходящої роботи у зв'язку з наданням соціальних послуг (в даному випадку - у зв'язку із доглядом за інвалідом І групи) та отриманням за це компенсації.
З моменту реєстрації до зняття з обліку в Рівненському міському центрі зайнятості, відповідач не подавала відомостей, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, в тому числі про те, що вона здійснює догляд за інвалідом І групи та отримує компенсацію непрацюючій працездатній особі на догляд за інвалідом І групи.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією заяви ОСОБА_2 від 17.01.2011 року про надання статусу безробітної (а.с. 6), копією персональної картки ОСОБА_2 (а.с. 5), копією листа Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради № 04-1171 від 11.04.2011 року (а.с. 7), копією довідки Рівненського міського центру зайнятості про суму матеріального забезпечення, виплачену ОСОБА_2 (а.с. 8), копією заяви від 17.01.2011 року про відкриття ОСОБА_2 рахунку (а.с. 9), копією повідомлення Рівненського міського центру зайнятості (а.с. 10).
Згідно ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Статтею 1 цього ж Закону встановлено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно із п. "в" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях.
Згідно з п. 2. ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Внаслідок неподання ОСОБА_2 позивачу відомостей, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, допомога по безробіттю була виплачена їй безпідставно.
Пунктом 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 р. N 357 (далі, - Порядок) у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 7 Порядку повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів.
Станом на момент розгляду справи в суді відповідачем не повернуто суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 563, 47 грн.
Відповідно до абз. 2 п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Рівненського міського центру зайнятості (33028, вул. Кавказька, 4, м. Рівне, код ЄДРПОУ 21084805) кошти, отримані нею незаконно, в сумі 563 (п'ятсот шістдесят три) грн. 47 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 11.07.11р.