Справа № 2а/1570/3195/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
за участю секретаря: Бжассо В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси до дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів»про стягнення коштів, які перебувають у власності Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних та вірусних препаратів, а в разі їх недостатності –шляхом продажу майна, що перебуває у податкові заставі у сумі 252408,23 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси до дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів», в якому позивач з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просив стягнути кошти, які перебувають у власності Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних та вірусних препаратів”, а в разі їх недостатності –шляхом продажу майна, що перебуває у податковій заставі у сумі 252408,23 грн. Вказана податкова заборгованість підтверджується розрахунком податкового боргу станом на 01.04.2011 року та обліковою карткою платника податків.
У судовому засіданні представник ДПІ, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення судових викликів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступні обставини та факти.
Дочірнє підприємство «Одеський завод бактерійних та вірусних препаратів»зареєстровано Ленінською райадміністрацією Одеського міськвиконкому 16 листопада 2000 року, про що зроблено запис 16 листопада 2000 року у журналі обліку реєстраційних справ за № 04056925Ю0010355 (а.с.9).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 12.12.2005 року виконавчим комітетом Одеської міської ради включено відомості про юридичну особу до ЄДР за № 1556120 0000 015369 (а.с.5-6).
04.03.1991 року ДП «Одеський завод бактерійних та вірусних препаратів»взято на податковий облік у ДПІ у Cуворовському районі міста Одеси за № 446 (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з розрахунку податкового боргу станом на 01.04.2011 року, ДП «Одеський завод бактерійних та вірусних препаратів»має податковий борг в сумі 252408,23 грн. (а.с.20-22).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 року регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Згідно п.п. 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПКУ, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Як вбачається з облікових карток відповідача, відповідач має податковий борг в сумі 252408, 23 грн., а саме з податку на прибуток в сумі 41736,00 грн., в т.ч. податкові зобов’язання -33624 грн. та штрафна санкція –8112,00 грн.; з ПДВ на суму 208327,65 грн., в т.ч. податкові зобов’язання –171445,65 грн. та штрафні санкції у розмірі 36882,70 грн.; з комунального податку в сумі 1536,27 грн., в т.ч. штрафна санкція 939,57 грн.; з податку з власників транспортних засобів (сума штрафних санкцій 467,61 грн.); з податку з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних, унітарних підприємств та їх об’єднань), що вилучаються до бюджету (сума штрафних санкцій у розмірі 340 грн.).
Відповідно ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
ДПІ у Суворовському районі міста Одеси було надіслано відповідачу податкові вимоги №1/287 від 04.08.2009 року на суму 3919,69 грн. та №32/392 від 13.10.2009 року на суму 5692,69 грн.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Тобто, здійснення передбачених ст. 95 Податкового кодексу України заходів щодо стягнення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків можливе за умови якщо на це майно поширена податкова застава на підставах та умовах визначених саме Податковим кодексом України.
У відповідності до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу, про що зазначено у п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України.
Згідно п. 88.2 вказаної статті, право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
При цьому, відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Пунктом 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Із наведеного вбачається, що податковий орган може поширити податкову заставу на будь-яке майно платника податків, крім передбачених випадків, а також на майно, яке платник податків набуде у майбутньому.
При цьому встановлено обмеження, згідно якого податкова застава поширюється на майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.
Пунктом п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Порядок складання та форма акту опису майна визначені «Порядком застосування податкової застави органами державної податкової служби», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 N 1043 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1438/18733.
Згідно п. 2.1 вказаного Порядку встановлено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.
Пунктом 2.2 вказаного Порядку передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна за відповідною формою (додаток 2). Акти опису реєструються у відповідному журналі (додаток 3). Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим.
У матеріалах справи наявні копія наказу начальника ДПІ у Суворовському районі міста Одеси № 115 від 25 січня 2011 року про призначення податкових керуючих та акт опису активів, на які поширюється право податкової застави №17 від 13 лютого 2008 року, на загальну суму 529 855 грн., яке прийнято на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивачем не надано рішення органу державної податкової служби про опис майна у податкову заставу та акт опису майна, що є додатком 2 до «Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби», не відповідає встановленій вказаним Порядком формі. Крім того, згідно п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Позивачем наданий витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №17108345 від 21.02.2008р., з якого вбачається відсутність зареєстрованого обтяження позивачем майна відповідача.
Таким чином, із наведеного вбачається, що позивачем не здійснені заходи, що передують здійсненню заходів щодо продажу майна платника податків, а саме –позивачем не здійснено заходів по стягненню коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а право податкової застави поширене без дотримання вимог Податкового кодексу України та «Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби».
Таким чином, погоджуючись із наявністю у відповідача податкового боргу у сумі 252408,23 грн., суд вважає, що позивачем не здійснені належним чином всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав Позивача є задоволення позовних вимог щодо стягнення заборгованості у сумі 252408,23 грн., у зв’язку із чим позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 128, 159-164,167 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси, –задовольнити частково.
Стягнути з дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (код ЄДРПОУ 05430610, місцезнаходження: 65031, м. Одеса, вул. Ядова,буд.6) до бюджету заборгованість у сумі 252408,23 (двісті п’ятдесят дві тисячі чотириста вісім гривень 23 копійки) грн. на рахунок 31110106700009, код 23213460 до ГУДКУ в Одеській області, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 21081100, в решті – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Суддя/підпис/:
З оригіналом згідно:
Суддя:
10 жовтня 2011 року