Справа № 2а/1570/5677/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2011 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Іванова Е.А.
секретар Чиженко А.О.
за участю представників: позивача ОСОБА_1 (за довіреністю)
відповідача Баркар В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра»про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів,
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра», в якому позивач просить стягнути з відповідача на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 10260 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 277,02 грн.
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що згідно зі звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, наданого відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2010 рік на підприємстві склала 15 осіб. Згідно з частиною першою ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, для роботодавців встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, СТОВ «Терра»повинно було створити 1 місце для працевлаштування інвалідів, проте відповідачем не створено жодного. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 10260 грн. Станом на 15.07.2011 року відповідач, крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів повинен сплатити й пеню у розмірі 277,02 грн. Вказана заборгованість у розмірі 10260 грн. та пеня 277,02 грн. не були ним сплачені у добровільному порядку, тому позивач просить стягнути її на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та надав заперечення проти позовних вимог, які мотивовані тим, що Дирекція СТОВ «Терра»з 01.07.2010 року подавала до Кодимського районного центру зайнятості звіти про працевлаштування інвалідів, про що підтвердив останній у своєму листі керуючому Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів та зазначив, що з 2008 року по с. Шершенці немає на обліку на працевлаштування інвалідів. Також представник відповідача у запереченнях зазначає, що сума адміністративно-господарських санкцій на робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів та не зайняте інвалідом визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати, а не повної середньорічної, як відмічає позивач. Тому штрафна санкція повинна складати не 10260 грн., а 5130 грн. за 2010 рік., а так як СТОВ «Терра»подавало звітність про наявність вакансій для інвалідів з липня 2010 року, а ЦЗ не надав робітника то сума штрафу повинна складати 2565 грн.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступних висновків.
Позивач, відповідно до ст. ст. 8, 9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.91 року № 875-ХІІ, Положення про Фонд соціального захисту інвалідів є місцевим підрозділом урядового органу державного управління, який діє у складі центрального органу державної виконавчої влади, здійснює повноваження щодо державного управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів, в тому числі на підставі ч. ч. 15, 16 ст.20 зазначеного Закону здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості по адміністративно-господарським санкціям та пені, не сплачених самостійно, а тому на підставі положень п. 5 ч. 2 ст. 17, п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до вимог статті 18 вищевказаного Закону, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог статті 19 зазначеного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. N 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників у СТОВ «Терра»у 2010 році склала 15 осіб, що підтверджується звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік (а.с.6).
У відповідності з нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 1 робоче місце, про що ним самим зазначено в звіті за 2010 рік, проте фактично відповідачем не створено жодного робочого місця, на якому би міг працевлаштуватися інвалід.
Відповідно, до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(зі змінами та доповненнями) керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. При цьому, згідно зі ст. 20 зазначеного закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Як вбачається зі звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, у СТОВ «Терра»кількість працюючих складає 15 осіб (а.с.6).
Відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій за 2010 рік, що складається шляхом поділення фонду заробітної плати штатних працівників за звітний рік на середньооблікову чисельність штатних працівників, помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 10260 грн. (а.с.7).
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб підприємців. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
В порушення вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач самостійно в строк до 15.04.2011 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив.
Суд не погоджується із твердженнями представника відповідача, викладеними в запереченнях проти позову, стосовно того, що сума адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Отже сума штрафу визначається у розмірі половини середньої річної заробітної плати лише в тому випадку, коли на підприємстві працює від 8 до 15 осіб (тобто не включно 15 осіб), а в даному випадку на підприємстві працює саме 15 осіб, тому сума штрафу визначається у розмірі повної середньорічної заробітної плати, а не її половини.
Також суд не погоджується з твердженням представника відповідача стосовно того, що оскільки СТОВ «Терра»подавало до Кодимського РЦЗ звітність про наявність вакансій для інвалідів з 01.07.2010 року, тобто за півроку, то сума штрафу повинна визначатися лише у розмірі половини суми, визначеної законодавством, оскільки дане твердження не ґрунтується на нормах чинного законодавства України.
Частиною 2 ст. 20 Закону України № «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
За період з 16.04.2011 року по 26.07.2011 року (90 днів) відповідачу нарахована пеня у розмірі 277,02 грн.
Таким чином, загальна сума, яка підлягає стягненню, становить 10260 грн. + 277,02 грн. = 10537,02 грн.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування інвалідів є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст.ст. 158 - 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра»про стягнення адміністративно-господарських санкцій задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра»(код 31358606 місцезнаходження : Одеська обл.. Кодимський район, с.Шершенці) на користь Одеського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 10260грн. та пені у розмірі 277,02грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова виготовлена в повному обсязі 06 жовтня 2011 року.
Суддя Е.А.Іванов.
06 жовтня 2011 року