Постанова № 18511101, 15.09.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2011
Номер справи
2а/0470/6887/11
Номер документу
18511101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

15.09.2011

<копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/6887/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Парненко В.С.

при секретарі Орлові О.В.

за участю:

представників позивача Пащук В.В., Бондаренко О.С.,

Чвала Л.А., Підгорна В.А.

представників відповідачаТаранова Н.В., Шинкарук Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства «Придніпровська залізниця»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську про визнання нечинними та часткове скасування податкових повідомлень-рішень № 0000118821, № 0000108821, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2011 року Державне підприємство «Придніпровська залізниця» (надалі - Позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську (надалі - Відповідач), в якому просить визнати нечинним та частково скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000118821, № 0000108821 від 18.02.2011 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що на думку позивача, залізниці було необгрунтовано збільшено податкові зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення №0000118821 від 18.02.2011 на суму 397 800, 16 грн., виходячи із наступного.

1.Пільги і компенсації працівникам за важкі та шкідливі умови праці, які надаються роботодавцями в межах трудового законодавства, не є поставкою товару без оплати чи операцією з безоплатної поставки товару в розумінні Закону про ПДВ, оскільки здійснюється не в межах цивільного чи господарського обороту, а у зв'язку із врегульованим спеціальним законодавством трудових відносин між роботодавцем та працівником. У звязку з чим висновок відповідача щодо заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість операцій з видачі молока певним категоріям працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці на суму 152 647,43 грн. та штрафні санкції, які нараховані на суму порушення у розмірі 38 161, 85 грн. є неправомірними та підлягають скасуванню.

2.Послуги, які надаються за межами митної території України резиденту - платнику ПДВ нерезидентом, підтверджені первинними документами (угода, акт виконаних робіт), у якого відсутнє представництво на митній території України, не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ, у звязку з чим твердження відповідача щодо заниження позивачем податкових зобов'язань з послуг, які отримані від нерезидента на суму 13953,7 грн. та штрафні санкції, які нараховані на суму порушення у розмірі 3 488, 45 грн. є неправомірними та підлягають скасуванню. 3.Позивач зазначає, що строк позовної давності для кредиторської заборгованості, яка виникла шляхом отримання передоплати, визначений тривалістю у три роки, якщо клієнт у цей проміжок часу не звертався за наданням послуг, у звязку з чим по корегуванню податкових зобов'язань при списанні кредиторської заборгованості на суму 151 638,9 грн. та штрафні санкції, які нараховані на суму порушення у розмірі 37 909, 73 грн. минув термін позовної давності. Таким чином, позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000118821 від 18.02.2011 підлягає визнанню нечинним та скасуванню в частині нарахування ДП «Придніпровська залізниця» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 318240, 12 грн., в тому числі штрафні санкції у розмірі 79 560, 04 грн., та в частині податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 2995, 00 грн. та штрафних санкцій у розмірі 749,00 грн., в іншій частині вказане податкове повідомлення-рішення Залізницею не оскаржується. Крім того залізниці було необґрунтовано збільшено податкові зобовязання з податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення № 0000108821 на суму 2995, 00 грн. та донараховано штрафних санкцій у розмірі 749, 00 грн.

Як зазначає позивач завищення валових витрат у сумі 11980, 00 грн. є сумою відображення списання кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув.

Представники Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві та просили позов задовольнити.

Представники Відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, надали до суду заперечення на адміністративний позов, в якому зазначили, що оскаржувані Позивачем рішення винесені в межах та у відповідності до вимог чинного законодавства України, у задоволенні позову просили відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що на підставі акту перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків (далі за текстом - Відповідач) від 01.02.2011 № 157/08-03/1-01073828 „Про результати планової виїзної перевірки Державного підприємства «Придніпровська залізниця» (код за ЄДРПОУ - 01073828) з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010» Відповідачем було прийнято:

-повідомлення-рішення №0000118821 від 18.02.2011, згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до абз. 2 пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України встановлено порушення п.1.4 ст. 1; пп. 3.1.1 п.3.1 ст.З; п.4.1, п.4.2, пп.4.5.1 п.4.5 ст.4; пп.6.5 «д» ст.6; пп.7.2.3, пп.7.2.6, пп.7.2.8 п.7.2, пп.7.3.1, пп.7.3.6 п. 7.3; пп.7.4.4, 7.4.5, пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7, п. 9.2, п.9.8 ст. 9 Закону України від 03.04.97 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання Державному підприємству «Придніпровська залізниця» за платежем: податок на додану вартість, 30 14010100 у загальній сумі чотириста двадцять дев'ять тисяч вісімсот сімдесят три грн. 75 коп.;

-податкове повідомлення-рішення №0000108821 від 18.02.2011, згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до абз. 2 пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України встановлено порушення пп.1.22.1 п.1.22, п.1.25, п.1.32 ст. 1.; пп.4.1.1, пп.4.1.6 п.4.1 ст.4.; п.5.1.; пп.5.2.5., п.5.2.; пп.5.3.2, пп.5.3.5, пп.5.3.9. п.5.3.; пп.5.4.1, пп.5.4.8, пп.5.4.10 п.5.4.; п.5.9 ст.5.; пп.8.1.1, пп.8.2.1, пп.8.7.1 п.8.7 ст.8.; п.11.2; ин. 11.3.1. п.1.1.3 ст.П Закону України від 28.12.94 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», зі змінами та доповненнями, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання Державному підприємству «Придніпровська залізниця» за платежем: Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності код платежу 30 11020100 у загальній сумі сорок девять тисяч дев'ятсот десять гривень 46 коп.

Щодо заниження податкового зобовязання з податку на додану вартість операцій з видачі молока певним категоріям працівників, зайнятих на роботах з шкідливим умовами праці на суму 152647, 43 грн. та штрафних санкцій, нарахованих на суму порушення в розмірі 38161, 85 грн. суд вважає за необхідне зазначити наступне.

З акту перевірки вбачається, що підприємство здійснювало безоплатну видачу молока своїм працівникам.

Згідно даних підприємства було видано безоплатне молоко робочим та змінним майстрам в на загальну суму 152 647,43 грн.

Податковий орган прийшов до висновку, що забезпечення певних категорій працівників з важкими та шкідливими умовами праці лікувально профілактичним харчуванням, зокрема молоком і т.п. є фактично операцією з продажу молока або рівноцінних харчових продуктів за рахунок коштів підприємства (безоплатна передача) і тому ПДВ при здійснені цих операцій нараховується у порядку визначеному п.4.2 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість».

З такими висновками, суд не погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до п.4.2 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», у разі поставки товарів (робіт, послуг) без оплати або з частковою оплатою їх вартості коштами у межах бартерних (товарообмінних) операцій, здійснення операцій з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, передачі товарів (робіт, послуг) у межах балансу платника податку для невиробничого використання, витрати на яке не відносяться до валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, а також пов'язаній з продавцем особі чи суб'єкту підприємницької діяльності, який не зареєстрований як платник податку, база оподаткування визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 цього Закону (в редакції в період спірних правовідносин), об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).

Відповідно до п.1.4 ст. 1 цього Закону, поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

Відповідно до п.1.23 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», безоплатно надані товари (роботи, послуги) - товари, що надаються платником податку згідно з договорами дарування, іншими договорами, які не передбачають грошової або іншої компенсації вартості таких матеріальних цінностей і нематеріальних активів чи їх повернення, або без укладення таких угод.

На підставі частин 1, 2 ст. 7 Закону України «Про охорону праці», працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку визначеному законодавством.

Частиною 1 ст. 166 Кодексу законів про працю України встановлено, що на роботах з шкідливими умовами праці працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами молоко або інші рівноцінні харчові продукти.

Відповідно до п. 6.1.7 Колективного договору Придніпровської залізниці, адміністрація зобовязується забезпечити видачу працівникам, які зайняті на роботах з важкими і шкідливими умовами праці, безоплатно молока або інших рівноцінних продуктів відповідно до чинних нормативно-правових актів.

В судовому засіданні представником позивача надано копії договорів поставки харчових продуктів, якими підтверджено прихід молока чи рівноцінних продуктів в кількості, яка б задовольнила потреби усіх робітників, що потребують спецхарчування.

Відповідно до пп. 5.4.1 п. 5 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" витрати платника податку на забезпечення найманих працівників продуктами спеціального харчування за переліком, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, відносяться до валових витрат.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2009 року №994 встановлено перелік заходів і засобів з охорони праці, витрати на які належать до валових витрат підприємства, зокрема серед них надання працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими умовами праці, спеціального харчування, молока чи рівноцінних харчових продуктів, а також газованої солоної води.

Відповідно до п.п.3.19 п.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Державним комітетом статистики України 13.01.2004р. за № 5, вартість виданого згідно з діючими нормами спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів, молока та лікувально-профілактичного харчування до фонду оплату праці не належить.

З огляду на вищенаведене, безоплатна видача молока працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, не є безоплатною передачею товарів (робіт, послуг) або натуральною виплатою у рахунок оплати праці, що виключає підстави для визначення вартості молока як бази оподаткування ПДВ.

На підставі аналізу наведених норм, суд прийшов до висновку, що пільги і компенсації працівникам за важкі та шкідливі умови праці, які надаються роботодавцями в межах трудового законодавства не є поставкою товару без оплати чи операцією з безоплатної поставки товару в розумінні Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки здійснюється не в межах цивільного чи господарського обороту, а у звязку із врегульованим спеціальним законодавством трудових відносин між роботодавцем та працівником.

Таким чином висновки відповідача про заниження позивачем податку на додану вартість в розмірі 152647, 43 грн. та штрафних санкцій, нарахованих на суму порушення в розмірі 38161, 85 грн. є незаконними.

Щодо заниження податкових зобовязань з послуг отриманих від нерезидента на суму 13953, 70 грн. та штрафних санкцій, нарахованих на суму порушення в розмірі 3488, 45 грн. суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Перевіркою відображених у рядку 7 „Послуги, отримані від нерезидента на митній території України" Декларацій з ПДВ встановлено ( стор. 113-115 акту, том 1 а.с. 124-126):

Між Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця) в якості Компанії та пов'язаними підприємствами Компанії, зокрема, ДП "Придніпровська залізниця" в якості Позичальників і Поручителів та Сквайр Кепітал Лімітед (Squire Capital Limited) (надалі - „SCL") юридичною особою, що зареєстрована та здійснює свою діяльність відповідно до законодавства Республіки Кіпр, укладено угоду стосовно надання консультацій щодо певної зовнішньої кредитної заборгованості пов'язаних осіб Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця).

Угода зареєстрована в Державній адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця) від 30.09.10 № 296/09-ЦЮ.

Угода про залучення укладена для підтвердження умов залучення SCL діяти як радника Компанії та Пов'язаних Осіб, та кожен з Компанії, Пов'язаних Осіб та SCL називається в цій Угоді „Сторона", та разом „Сторони" у зв'язку із наданням консультацій стосовно зобов'язань за зовнішніми борговими зобов'язаннями Пов'язаних Осіб, яка може бути здійснена за допомогою Трансакції або серії Трансакцій (як цей термін визначено нижче) (надалі „Проект").

Відповідно до пп. 3.1.1 п.3.1. ст.3 Закон № 168 об'єктом оподаткування ПДВ є операції з поставки послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.

Проте при визначенні об'єкта оподаткування ПДВ слід керуватись сукупністю правових норм пп. 3.1.1 та п. 6.5 ст. 6 Закону № 168, у якому детально регламентовано правила визначення «місця поставки послуг».

Зокрема, згідно з пп. 6.5 «д» ст.6 Закону № 168 місцем поставки послуг, наданих консультантами, інженерами, адвокатами, бухгалтерами, аудиторами, актуаріями та інших аналогічних послуг, а також з обробки даних та надання інформації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем вважається місце реєстрації покупця або його постійного представництва. За відсутності такого місця реєстрації - місце постійної адреси або постійного проживання в разі, якщо покупці, яким надаються такі послуги, проживають за межами митної території України.

Отже, якщо за правилами визначення місця поставки послуги вважаються наданими на митній території України, то вони оподатковуються ПДВ за ставкою 20%.

Згідно з пп. 7.3.6 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168 датою виникнення податкових зобов'язань при „імпортуванні" робіт (послуг) є або дата списання коштів з розрахункового рахунка платника податку в оплату робіт (послуг), або дата оформлення документі, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом, - залежно від того, яка з подій відбулася раніше.

Що стосується бази оподаткування ПДВ, то відповідно до п. 4.3 ст. 4 Закону № 168 для послуг, які поставляються нерезидентами з місцем їх надання на митній території України, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком ПДВ, що включається у ціну поставки послуг згідно із законами України з питань оподаткування. Визначена вартість перераховується в українські гривні за валютним (обмінним) курсом НБУ, який діяв на кінець операційного дня, що передував дню, в якому було складено акт, який засвідчує факт отримання послуг.

У січні 2010 року ДП „Придніпровська залізниця" перерахувало грошові кошти на адресу Сквайр Кепітал Лімітед у розмірі 8737,50 дол. США. (п/д від 05.01.10 № 11), що дорівнює 69768,94 грн.

10.03.2010 між „SCL" та ДП "Придніпровська залізниця" підписано акт (без номеру) надання-прийняття послуг.

Актом надання-прийняття послуг підтверджується, що „SCL" надала наступні послуги:

-розробила фінансову модель діяльності Укрзалізниці для моніторингу компанією Ernst &Young та представлення кредиторам Укрзалізниці;

-підготувала проект презентації для кредиторів Укрзалізниці, а Державне підприємство „Придніпровська залізниця" в свою чергу сплатило „SCI " за надання вказаних послуг 8737,50 доларів США ( 69 758,45грн.).

На порушення пп. 6.5 «д» ст.6, пп. 7.3.6 п. 7.3 ст. 7 Закон № 168 ДП „Придніпровська залізниця" у рядку 7 „Послуги, отримані від нерезидента на митній території України" декларації за січень 2010 року не нараховані податкові зобов'язання у розмірі 13 953,79 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позиція позивача з даного питання є необґрунтованою, а позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо коригування податкових зобовязань при списанні кредиторської заборгованості, по якій минув термін позовної давності на суму 151638, 90 грн. та штрафних санкцій, які нараховані на суму порушення в розмірі 37909, 73 грн. суд зазначає наступне.

Проведеною перевіркою встановлено заниження задекларованих ДП „Придніпровська залізниця" показників у рядку 8 „Коригування на основі попередніх звітних періодів" Декларацій з і ПДВ на загальну суму 151 639 грн. ( стор.115-117 акту, том 1 а.с. 126-128).

Зведені дані щодо встановлених порушень наведені в додатку №8 до акту перевірки.

У періоді з 01.01.09 по 30.06.10 ТехПД та відокремленими структурі йми підрозділами ДП „Придніпровська залізниця" здійснено коригування податкових зобов'язані в бік їх зменшення до податкових накладних, з дати виписки яких минуло більше ніж 1095 днів (при списанні кредиторської заборгованості, по якій минув-термін позовної давності), на загальну суму 151639грн.

За результатами автоматизованого співставлення даних податкових зобов'язань та податкового кредиту встановлені випадки відхилення сум ПДВ у додатку № 5 до Декларації з ПДВ ДП „Придніпровська залізниця" за перевіряємий період у розрізі контрагентів.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровськ направлено запит від 04.11.2010 року № 37943/10-03/1-19 на ДП „Придніпровська залізниця" про надання письмових пояснень та їх документальне підтвердження щодо відображення в податковому обліку кредиторської заборгованості, по якій минув термін позовної давності, а також сумнівної (безнадійної) заборгованості (назва контрагента, код за ЄДРПОУ, договір, первинні документи, підтверджуючі виникнення заборгованості). ДП „Придніпровська залізниця" (лист від 15.11.2010 № НФОн-06/79) надано перелік списаної заборгованості за період з 01.01.09 року по 30.06.10 року.

Зазначена кредиторська заборгованість утворилась внаслідок перерахування переплат підприємствами-покупцями послуг залізничних перевезень, на які не було фактично надано послуг.

Факт списання позивачем сум кредиторської заборгованості, по яким минув термін позовної давності відповідачем у суді не заперечується та не викликає у суду будь-яких сумнівів щодо їх достовірності та добровільності їх визнання.

Відповідно до п. 1.25 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», безнадійна заборгованість - заборгованість по зобов'язаннях, за якою минув строк позовної давності.

Статтею 257 Цивільного кодексу України визначено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до п. 4.5 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Відповідно до статті 62 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 №457, належні за перевезення вантажів і надання додаткових послуг платежі можуть вноситися готівкою, чеками, безготівково, якщо інше не передбачено законодавством, на станціях відправлення або передоплатою на розрахунковий рахунок залізниці.

Передоплата є своєрідною гарантією платоспроможності покупця (замовника). Вона відкидає сумніви продавця (виконавця) у можливості покупця (замовника) розрахуватися з ним, на відміну від авансу, який насамперед виступає не гарантією, а фінансуванням витрат продавця (виконавця), пов'язаних із виконанням зобов'язань перед покупцем.

Згідно зі статтями 620, 666 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ГУ (зі змінами та доповненнями) у разі, якщо умови договору купівлі-продажу не виконано та фактичної поставки товару не здійснено, то покупець вправі вимагати передачі проданої речі або відмовитися від виконання договору і вимагати відшкодування збитків.

Строк позовної давності для кредиторської заборгованості, яка виникла шляхом отримання передоплати, визначений тривалістю у три роки, якщо клієнт у цей проміжок часу не звертався за наданням послуг.

Тобто, не можна вважати моментом виникнення початку перебігу строку позовної давності момент здійснення платежу на особовий рахунок підприємства, якщо воно продовжує отримувати залізничні послуги на підставі діючих договорів.

При списанні кредиторської заборгованості терміном позовної давності слід вважати дату надання останньої послуги, а не оплати.

Таким чином, коригування до податкових накладних виконується у термін змінення податкових зобов'язань, а саме при списанні простроченої кредиторської заборгованості, незалежно від періоду виписки податкової накладної.

Отже, якщо продавець - платник ПДВ на дату отримання авансової оплати визначив податкові зобов'язання, а пізніше сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору чи відбулася зміна умов договору, в результаті чого поставку товару (виконання робіт, надання послуг) скасовано, а аванси повернуто, то такий продавець може зменшити нараховану за цією операцією суму податкових зобов'язань із ПДВ.

Механізм коригування податкових зобов'язань, який відображено у п. 4.5 ст.4 Закону України №168, не розповсюджується на випадки перерахування авансової оплати без фактичного надання послуг.

Відповідно до Листа Державної податкової адміністрації України від 28.01.2003 р. №1399/7/15-3317 до складу податкового кредиту звітного періоду можуть бути віднесені суми ПДВ, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), за умови, що такі товари (роботи, послуги) відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу), а основні фонди чи нематеріальні активи підлягають амортизації. При цьому обов'язковою умовою для включення зазначених сум податку до складу податкового кредиту є наявність податкової накладної.

Якщо при перерахуванні авансової оплати за поставку товарів (виконання робіт, надання послуг) покупцю (платнику податку) була видана податкова накладна, а у продавця визначено податкові зобов'язання, і надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору чи відбулася зміна умов договору, в результаті якої поставку товарів (виконання робіт, надання послуг) скасовано, а аванси повернуто, то продавець повинен видати покупцю розрахунок коригування до податкової накладної. По мірі отримання коштів покупець повинен провести коригування податкового кредиту (покупець повинен зняти з податкового кредиту суми ПДВ, сплачені в складі авансового платежу і зазначені в раніше виданій податковій накладній).

Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000118821 від 18.02.2011 підлягає визнанню нечинним та скасуванню в частині нарахування ДП «Придніпровська залізниця» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 304 286, 42 грн., в тому числі штрафні санкції у розмірі 76071, 59 грн.

Щодо збільшення податкового зобовязання з податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення № 0000108821 на суму 2995, 00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 749, 00 грн.

Позивач зазначає, що завищення валових витрат у сумі 11 980, 00 грн. є сумою відображення списання кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув.

Відповідно до п.п.11.2.1 п.11.2 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» датою збільшення валових витрат виробництва вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або списання коштів з банківських рахунків платника податку товарів (робіт, послуг);

- або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг).

Тобто, структурні підрозділи залізниці мали право на створення валових витрат відповідно до пп.11.2.1 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств».

Якщо після закінчення терміну позовної давності боржник не розрахувався за отримані раніше товари, сума його заборгованості за цими товарами є безповоротною фінансовою допомогою відповідно до пункту 1.22.1 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств».

Вказаним законом не передбачено коригування валових витрат у випадку списання кредиторської заборгованості, термін позовної давності якої минув.

Збільшення/зменшення валових доходів/витрат передбачається у випадках врегулювання сумнівної, безнадійної заборгованості відповідно до ст.12 цього Закону.

Таким чином, підстав для створення валових витрат, які визначені підпунктом 11.2.1 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств» немає, а у випадку непогашення кредиторської заборгованості за отримані товари (роботи, послуги), вступають у дію норми пп.4.1.6 цього ж Закону.

Оскільки у звітному періоді (періоді створення валових доходів із кредиторської заборгованості) не здійснювалось з даними товарами (роботами, послугами) ніяких дій, на підтвердження яких необхідно проводити коригування (п.5.10 та ст.12 Закону), то здійснювати коригування валових витрат у сумі 11 980 грн. немає жодних підстав.

Підпунктом 5.11 вказаного Закону передбачена заборона встановлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені у цьому Законі.

Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000108821 від 18.02.2011 підлягає визнанню нечинним та скасуванню в частині нарахування ДП «Придніпровська залізниця» податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 2995, 00 грн. та штрафних санкцій у розмірі 749,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000118821, - задовольнити частково.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000118821 від 18.02.2011 Спеціалізованої податкової інспекції по роботі з великими платника податків у м. Дніпропетровську в частині нарахування ДП «Придніпровська залізниця» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 304 286, 42 грн., в тому числі штрафні санкції у розмірі 76071, 59 грн.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000108821 від 18.02.2011 Спеціалізованої податкової інспекції по роботі з великими платника податків у м. Дніпропетровську в частині нарахування ДП «Придніпровська залізниця» податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 2995,00 грн. та штрафних санкцій у розмірі 749,00 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 15 серпня 2011 року.

Суддя <(підпис) >

< Текст >

< Список >

< Список >

< Список >В.С. Парненко

<Текст >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >