Постанова № 18511016, 14.09.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2011
Номер справи
2а/0470/8199/11
Номер документу
18511016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

14.09.2011

<копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2011 р. Справа № 2а/0470/8199/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горбалінського В.В. <Текст > при секретаріКошлі А.О. за участю: представника позивача Гармаш Л.М. представника відповідача Сезоненко Д.С.< ПІБ Пр. > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Дніпродзержинську до комунального підприємства "Дніпродзержинське житлове об`єднання" про стягнення заборгованості в розмірі 360 340 грн. 70 коп., - ВСТАНОВИВ: 08.07.2011 року Державна податкова інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» заборгованості в розмірі 360340,70 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що комунальне підприємство «Дніпродзержинське житлове обєднання» не сплатило у встановлені законом строки суму узгодженого податкового зобовязання в розмірі 360340,70 грн. (з податку на додану вартість 269249,28 грн.; податок на прибуток 9502,93 грн.; земельний податок 81588,49 грн.), що призвело до виникнення заборгованості перед бюджетом. Представник позивача в судове засідання зявився, надав пояснення аналогічні доводам викладеним у позовній заяві, та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Також, у судове засідання зявився представник відповідача, та надав заперечення проти позовних вимог. Проте, 11.08.2011 року в судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги визнав в повному обсязі у звязку із їх беззаперечністю. Крім того, надав до суду заяву про надання відстрочки та розстрочки виконання судового рішення.

Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі та дослідивши письмові докази, встановив.

Комунальне підприємство «Дніпродзержинське житлове обєднання» зареєстровано, як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Дзержинської міської ради Дніпропетровської області 14.12.1998 року та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області.

Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України, податковим обовязком визнається обовязок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обовязок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обовязок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обовязків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Комунальним підприємством «Дніпродзержинське житлове обєднання» подано до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року на суму 57135,00 грн., лютий 2011 року 85699,00 грн. та березень 2011 року на суму 61305,00 грн. Загальна сума податкового зобовязання за зазначеними податковими деклараціями складає 204139,00 грн.

Також, 09.02.2011 року відповідачем до податкового органу була подана декларація з податку на прибуток за 2010 рік №147885. Залишок недоїмки за даною декларацією складає 318,00 грн.

Відповідно до ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У встановлені законом строки відповідач не сплатив самостійно визначену у податкових деклараціях суму податкового зобовязання, що призвело до виникнення заборгованості.

Пунктом 286.2. статті 286 Податкового кодексу України, встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. 31.01.2011 року комунальне підприємство «Дніпродзержинське житлове обєднання» подало до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області податковий розрахунок земельного податку №4777 на 2011 рік в якому самостійно визначена сума податкового зобовязання в розмірі 292380, 12 грн. (24365,01 грн. на місяць). 26.04.2011 року відповідачем був поданий до податкового органу уточнюючий розрахунок земельного податку №9002573752, відповідно до якого відповідач самостійно донарахував суму податкового зобовязання.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що самостійно визначена сума грошового зобовязання за період лютий квітень 2011 року в розмірі 73271,06 грн. (24365,01 грн. х 3 міс. + 176,05 грн. відповідно до уточнюючого розрахунку) у встановлені строки відповідачем не сплачена, що призвело до виникнення недоїмки.

25.02.2011 року Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області було проведено перевірку. Під час перевірки встановлено, що відповідачем порушено граничний строк сплати узгодженої суми податкового зобовязання. За результатами перевірки складено акт №1093/14/15-311/19304487 та прийняті податкові повідомлення рішення від 03.03.2011 року №0000191503/0 та №0000201503/0, якими до відповідача були застосовані штрафні санкції в розмірі 6090,40 грн. та 1537,20 грн. Зазначені податкові повідомлення рішення отримані відповідачем 04.03.2011 року, що підтверджується відміткою на корінцях рішень.

31.03.2011 року податковим органом була проведена документальна перевірка, під час якої виявлені порушення вимог чинного законодавства України. За результатами перевірки складено акт №1934/65/15-311/19304487 та прийняте податкове повідомлення - рішення №0000881503/0 від 19.04.2011 року на суму 95,60 грн. (94,60 грн. - за основним платежем; 1,00 штрафні (фінансові) санкції, яке отримане відповідачем 19.04.2011 року.

Відповідно до п.п. 54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством. У відповідності до п.57.3 ст.57 зазначеного Кодексу, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У встановлені податковим законодавством України строки, визначене контролюючим органом податкове зобовязання не сплачене комунальним підприємством «Дніпродзержинське житлове обєднання».

Таким чином, загальна сума узгодженого податкового зобовязання з земельного податку становить 80994,26 грн.

Пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України визначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Судом встановлено, що відповідачем несвоєчасно була здійснена сплата самостійно визначеного податкового зобовязання у податкових деклараціях: з податку на додану вартість (№104934 від 22.12.2008 року; №104934 від 22.12.2008 року; №104934 від 22.12.2008 року; №116454 від 20.01.2009 року), з податку на прибуток (№97776 від 10.11.2008 року), з земельного податку (розрахунок №30360 від 20.03.2008 року), у звязку з чим податковим органом була нарахована пеня.

Відповідно до п.131.2 ст.131 Податкового кодексу України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок погашення зобовязання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушення зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Таким чином, залишок несплаченої пені з податку на додану вартість становить 65110,28 грн., з податку на прибуток 9184,93 грн., з земельного податку 594,23 грн.

З огляду на зазначене, судом встановлено, що сума несплаченого у встановлені законодавством строки податкове зобовязання комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» складає 360340,70 грн.

Згідно із пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У відповідності до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пп.6.2.1. п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000 року, який діяв до набрання чинності Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

На виконання зазначеної норми Закону №2181, Державною податковою інспекцію у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області було направлено першу податкову вимогу №1/628 від 07.07.2004 року на суму 19 804 грн. та другу податкову вимогу №2/925 від 19.08.2004 року на суму 74313,16 грн., які отримані відповідачем 19.07.2004 року та 19.08.2004 року відповідно. Відповідачем не були сплачені суми, зазначені у податкових вимогах, а тому вони не є відкликаними.

Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 ст.95 цього Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому, податкові зобовязання відповідача підлягають погашенню за рахунок примусовому стягнення його активів.

11.08.2011 року до суду надійшло клопотання відповідача про відстрочення та розстрочення суми податкового боргу у розмірі 360340,70 грн., відповідно до якого відповідач просить суд відстрочити виконання судового рішення на 12 місяців з 11.08.2011 року по 11.08.2012 року та розстрочити виконання судового рішення з 11.08.2011 року по 11.08.2012 року.

В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначив, що дана заборгованість утворилась в результаті низької платіжної дисципліни населення, яка суттєво погіршилась в період економічної кризи, у звязку із зазначеними обставинами підприємство має значну дебіторську та кредиторську заборгованість споживачів, що підтверджується письмовими доказами: звітом підприємства про фінансові результати за І півріччя 2011 року; балансом на 30 червня 2011 року; довідкою про фінансовий стан; розшифровками дебіторської та кредиторської заборгованості станом на 01.07.2011 року

Представник позивача у судовому засіданні проти заявленого клопотання не заперечував.

Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Отже, за наявності вищевикладених підстав та з урахуванням усіх обставин у справі, суд дійшов висновку задовольнити клопотання комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» про відстрочення та розстрочення податкового боргу, встановивши певний строк виконання постанови з метою уникнення несприятливих наслідків для прав та інтересів відповідача та цілей позивача, спрямованими на поповнення Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області до комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» про стягнення заборгованості в розмірі 360340,70 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» грошові кошти у розмірі податкового боргу 360340,70 грн. (триста шістдесят тисяч триста сорок грн. 70 коп.) з податку на додану вартість у сумі 269249,28 грн. (р/р 33218811700013, код платежу 13050100, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код 24232324, назва банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012); з податку на прибуток у сумі 9502,93 грн. (р/р 33213861700013, код платежу 11020201, одержувач: відділення Державного казначейства м. Дніпродзержинську, код 24232324, назва банку УДКу Дніпропетровській області, МФД 805012); з земельного податку у сумі 81588,49 грн. (р/р 33218811700013, код платежу 13050100, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код 24232324, назва банку: УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012).

Відстрочити виконання постанови строком на 12 місяців з 11.08.2011 року по 11.08.2012 року та розстрочити виконання постанови з 11.08.2012 року по 11.08.2014 року щомісячно рівними частками всього по кожному податку зі сплатою щомісяця протягом строку розстрочки 15014,20 грн. та зі сплатою останнього платежу 15014,10 грн. з відображенням відстрочки та розстрочки сплати податкового боргу у картках особових рахунків платника податків.

Постанова суду набирає законної сили відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 16.08.2011 року

Суддя <(підпис) >

< Текст >

< Список >

< Список >

< Список >В.В. Горбалінський

<Текст >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >