Рішення № 18503898, 28.09.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
28.09.2011
Номер справи
38/5005/10670/2011
Номер документу
18503898
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29.09.11р.Справа № 38/5005/10670/2011 За позовом заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до закритого акціонерного товариства "Елста", м. Дніпропетровськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Бондарєв Е.М.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: ОСОБА_1, начальник юридично-договірного відділу за довіреністю від 01.04.11р.

В засіданні приймали участь: Зіма В.Б., прокурор відділу прокуратури області, посвідчення №117

СУТЬ СПОРУ:

Заступник прокурора Дніпропетровської області звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ з позовом про зміну п. 4.1 договору оренди землі від 03.02.06р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та закритим акціонерним товариством "Елста", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром №777 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено відповідний запис від 16.03.06р. №040610400285, виклавши його в наступній редакції: "п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до вимог діючого законодавства України, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення №216/8 від 02.02.11р. "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства". Пунктом 1 зазначеного рішення встановлено річну орендну плату за користування ділянками у у мінімальному розмірі орендної плати визначеному Податковим кодексом України незалежно від мети використання. Таким чином, зміна умов договору оренди землі викликана зміною розміру орендної плати за землю відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, що є підставою для зміни умов договору в судовому порядку згідно з ст.ст. 632, 651, 654 Цивільного кодексу України.

Відповідач заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що зміни до спірного договору не можуть бути внесені в судовому порядку на підставі ст. 651 Цивільного кодексу України - через відсутність істотних порушень умов договору з боку відповідача; на підставі 652 Цивільного кодексу України - немає одночасно передбачених цією статтею 4-х умов; на підставі ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02.02.11р. - бо ця стаття та рішення не містять приписів щодо того, орендодавці і орендарі зобов'язані внести зміни про збільшення орендної плати у діючи договори оренди і не встановлює умови і терміни внесення таких змін; на підставі п. 4.7 спірного договору оренди землі, хоча ним передбачено, що "розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі: ... зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції", оскільки немає підстав вважати, що сторони автоматично прийняли на себе обов'язок переглянути розмір орендної плати у разі законодавчої зміни граничної ставки орендної плати.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

03.02.06р. між Дніпропетровською міською радою (далі - орендодавець) та закритим акціонерним товариством "Елста" (далі - орендар) був укладений договір оренди землі (далі - договір), відповідно до п.1.1 якого, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Героїв Сталінграда, 139-Б (Бабушкінський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:02:112:0156. Загальна площа земельної ділянки, яка передана в оренду - 3,3359 га.

Договір посвідчено нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 777 від 03.02.06р. та зареєстрованого у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено відповідний запис від 16.03.06р. №040610400285.

Згідно п. 2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 8 727 590, 03 грн.

Відповідно до п. 3.1. договору, земельна ділянка передається в оренду на строк п'ятнадцять років.

Пунктом 4.1. договору встановлено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 1,3.

Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі" в редакції станом на час укладення договору. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України "Про плату за землю".

З 04.06.08р. набрав чинності Закон України від 03.06.08р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" яким було внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель несільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

З метою приведення договорів оренди земельних ділянок у відповідність до вимог чинного законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення за № 39/35 від 06.08.08р. "Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства". Так, пунктом 3 цього рішення було встановлено річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі", незалежно від мети використання.

На підставі вказаного рішення Дніпропетровської міськради та норм ст. 188 Господарського кодексу України Земельним управлінням Дніпропетровської міської ради було надіслано відповідачу вимогу від 14.05.10р. за № 7/5-500 про приведення договору оренди землі до вимог законодавства. Відповіді відповідача щодо зміни умов договору не надходило та відповідну додаткову угоду не підписано (належних доказів не надано).

Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Податковим кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Так, на даний час, у зв'язку з прийняттям 02.12.10р. Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.11р., Закон України "Про плату за землю" втратив чинність.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме у частині другій слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України" а частину четверту, п'яту і сьому виключено (цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України).

Згідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Розмір орендної плати не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти, електричні підстанції, електричні мережі - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно до ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, який укладається сторонами - орендодавцем та орендарем.

02.02.11р. Дніпропетровською міською радою прийнято рішення за № 216/8, згідно з яким встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Дане рішення, на теперішній час, є чинним та обов'язковим до виконання всіма субєктами господарювання на території м. Дніпропетровська згідно з ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, розмір орендної плати, що підлягає сплаті за договорами оренди земельних ділянок у м. Дніпропетровську визначено у вищенаведеному рішенні.

Частиною третьою ст. 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту (ст. 648 Цивільного кодексу України).

Частинами 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або законом.

Як встановлено статтями 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), і договором або законом можуть бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Про це зазначено і в ст. 92 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.

На виконання ст. 14 Закону України "Про оренду землі" постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04р. "Про затвердження Типового договору оренди землі" (зі змінами та доповненнями) затверджено Типову форму договору оренди землі, п. 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, слід погодитись з прокурором та позивачем, що у зв'язку із законодавчою зміною річного розмір орендної плати за землю усі договори оренди землі, повинні відповідати вимогам чинного законодавства, і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим, трикратного розміру земельного податку.

Згідно з ст. 30 Закону України "Про оренду землі" та п. 121., 12.2. договору, зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 4.7. договору, розмір орендної плати переглядається щорічно, або зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно з п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Відповідно до п. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Заперечення відповідача не приймаються до уваги оскільки підставою внесення змін до договору є невідповідність умов договору вимогам чинного законодавства, законом змінено розмір мінімальної річної орендної плати, це є підставою для внесення змін до договору в частині розміру орендної плати, як відповідно до умов договору, так і закону.

За викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 288, 290 Господарського кодексу України, ст.ст. 7, 632, 648, 651, 653, 654, 759, 762, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити п. 4.1 договору оренди землі від 02.03.06р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та закритим акціонерним товариством "Елста", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром №777 від 03.02.06р. та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено відповідний запис від 16.03.06р. за №040610400285, виклавши його в наступній редакції:

"4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Елста" (49700, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, 139, код ЄДРПОУ 32835699) в доход Державного бюджету України в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 311 180 957 000 05 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805 012, код ЄДРПОУ 242 467 86, код бюджетної класифікації 220 90 200) 85 грн. держмита.

Стягнути з закритого акціонерного товариства "Елста" (49700, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, 139, код ЄДРПОУ 32835699) в доход Державного бюджету України в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31 217 264 700 005 у відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805 012, код ЄДРПОУ 24 246 786, КБКД 22 050 003) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяЕ.М. Бондарєв Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК України, 29 вересня 2011р.