ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" вересня 2011 р.Справа № 5013/1364/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, м. Кіровоград
до відповідача: управління праці та соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації, м. Олександрія Кіровоградської області
за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації , м. Кіровоград
про стягнення 8110,77 грн,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність від 06.04.2011 № 2972/07,
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність від 18.12.2009 № 4542/04,
третя особа - участі не брали,
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, звернулося до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації заборгованості в сумі 9645,89 грн по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років.
Відповідач надав відзив на позов, за змістом якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що загальний обсяг виплат з місцевих бюджетів на державну програму соціального захисту, яка передбачає компенсаційні виплати за надані пільги окремим категорія громадян, не може перевищувати розміру затверджених субвенцій; розрахунки за фактично надані пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції проведені позивачем без врахування норм користування електроенергією, тому не можуть бути прийняті до відшкодування; позивачем невірно розраховано суму позову та включено до неї витрати, понесені у зв'язку з наданням пільг і іншим пільговим категоріям, що не відноситься до предмету позову (том 1 а.с. 96а - 100).
Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації участі у судовому засіданні не брало, хоча належним чином було повідомлено про дату, місце та час проведення судового засіданні, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення (том 2 а.с. 139). Однак у своєму поясненні від 08.08.2011 № 05-02/50-3679 також просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що не є головним розпорядником коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот та не здійснює фінансування зазначених видатків на надання пільг (зокрема з оплати послуги електропостачання) окремим категоріям громадян.
Крім того, розрахунки за фактично надані пільги Олександрійським РЕМ, проведені без врахування норм користування електроенергією, тому не були прийняті до відшкодування (том 1 а.с. 88 - 89).
У зв'язку з включенням до суми боргу заборгованості в розмірі 1424,98 грн і по іншим категоріям пільговиків, крім пенсіонерів міліції, та технічною неможливістю підтвердити вказану заборгованість і необхідністю зробити перевірку нарахувань та з'ясувати причину виникнення розбіжностей між сторонами, позивач подав заяву про зменшення позовних вимог, згідно якої просить стягнути з відповідача 8110,77 грн заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електренергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років здійснивши розподіл вказаної суми за реквізитами вказаними в позовній заяві (том 2 а.с. 146).
Відповідно до частини четвертої статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі, зокрема, зменшити розмір позовних вимог.
Про зменшення розміру позовних вимог господарський суд зазначає в описовій частині рішення зі справи; розгляд останньої і прийняття рішення в ній здійснюється виходячи з нового розміру позовних вимог (п. 14 Листа ВГСУ від 29.06.2010, № 01-08/369 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у 2009 році щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України").
Відтак, вказана заява позивача прийнята господарським судом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".
Відповідно до статті 26 Закону України "Про державну податкову службу" держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Із змісту зазначених вище норм вбачається, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р.№10-рн/2008 визнано неконституційними.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в інтересах якого діє Олександрійський РЕМ (далі - ПАТ "Кіровоградобленерго") постачало споживачам електричну енергію зі знижкою в сумі її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію" згідно переліку споживачів (том 2 а.с. 33- 127).
Згідно наданих актів звіряння розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги ветеранам ВС та МВС (форма № 3-пільга) за період з січня 2008 року по травень 2011 року (том 1 а.с. 12 - 76) та підписаного сторонами акта звіряння розрахунків на надані послуги ветеранам ВС та МВС, у т.ч. пенсіонерам міліції станом на 21.09.2011 (том 2 а.с. 145) заборгованість по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років за період з січня 2008 року по травень 2011 склала 8110,77 грн.
Як зазначено сторонами, спір щодо переліку пільговиків та кількості відпущеної їм електричної енергії відсутній.
Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом 8110,77 грн боргу енергопостачальній організації, що утворився внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів.
Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Законі України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законі України "Про державний бюджет на 2010 рік", Законі України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (далі- Положення) та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 (далі - Порядок).
Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2).
Відповідно до частини 1 статті 97 Бюджетного кодексу України, у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції.
Статтею 42 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.
Статтею 39 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.
Статтею 38 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги, зокрема, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" обсяги міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету України місцевим бюджетам затверджені Додатками №6 та №7 до цього Закону та включають в себе надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії.
Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".
Із матеріалів справи вбачається, та підтверджується відповідачем, що позивачем було дотримано вимог вищевказаного Порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга", складено акти звірки.
Однак, відшкодування відповідачем за поставлену позивачем електроенергію громадянам - працівникам міліції звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років, відбувались не в повному обсязі, у зв'язку із чим в період з січня 2008 року по травень 2011 утворилась заборгованість, розмір якої не заперечується відповідачем в акті звірки розрахунків та становить 8110,77 грн. (том 2 а.с. 145).
Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Отже, посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, повинен бути обмежений нормами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879, є безпідставним.
Приписи Закону України "Про міліцію" не встановлюють обмежень норм, в межах яких надаються пільги на 50-процентну знижку по оплаті комунальних послуг, а також палива. Зміни, які вносились до зазначених Законів, як зазначено було вище, визнано неконституційними.
Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Згідно названої норми пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позов публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, до управління праці та соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації є обґрунтованим і підлягає задоволенню повністю.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 47, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Клари Цеткін, 14, п/р 35218001000699 в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 03197813) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362) заборгованість в сумі 8110,77 грн по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електричну енергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260303031425 в філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475, код 23226362.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Клари Цеткін, 14, п/р 35218001000699 в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 03197813) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний,15, ідентифікаційний код 23226362, р/р 26000060424195 у Кіровоградській філії КБ "Приватбанк", МФО 323583, код 23226362) 102 грн державного мита та 236 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя В.Г.Кабакова
Повне рішення складено 03.10.2011.