Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2-276/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
( заочне рішення )
26 серпня 2011 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:
Головуючого Замши О.В.
при секретарі Могиленко Н.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Бобринець справу за позовом державної екологічної інспекції в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної лісу внаслідок незаконної рубки дерев,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної лісу внаслідок незаконної рубки дерев, обґрунтовуючи позов тим, що 11.09.2010 року в ході проведення рейду - перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області на території Мар'янівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області в лісосмузі було виявлено факт самовільної рубки шести дерев породи "акація біла" (сироростуча) громадянином ОСОБА_1, без спеціального дозволу (лісорубного квитка). Після натурної комплексної перевірки по обстеженню зелених насаджень комісією встановлено факт знесення зелених насаджень до ступеня припинення росту. Стосовно зазначеного правопорушення складено польову перелікову відомість пнів (незаконно зрубаних дерев) від 11.09.2010 р. № б/н, в якій зазначено кількість самовільно знесених дерев та діаметри пнів у корі біля шийки кореня. Відповідно до польової перелікової відомості діаметр пнів зрубаних дерев у корі біля шийки кореня складає від 34 см до 50 см. Заміри діаметрів пнів зрубаних дерев виконані 3-х метровою металевою рулеткою РЗУЗД № 13, повіреною територіальним органом Держстандарту України (чинною до 01.03.2011 p.). За виявлене порушення ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 65-1 КУпАП. Особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, зазначену постанову відповідно до ст.ст. 287-289 КУпАП не оскаржувала, штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим постанову про накладення адміністративного стягнення від 14.09.2010 р. № 012067 було направлено для примусового виконання до Відділу державної виконавчої служби Бобринецького районного управління юстиції.На підставі ст. 63 конституції України фахівцями Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від відповідача - ОСОБА_1 було відібрано пояснення з приводу вчиненого ним правопорушення (самовільної рубки дерев, без відповідного лісорубного квитка), в якому він пояснив, що 11.09.2010 р. приїхав в посадку біля села Мар'янівка, щоб знести дрова з дерев, які він напиляв 10.09.2010 р. в кількості шість одиниць породи "акація біла", також пояснив, що пиляв свіжоростучі дерева за допомогою пилки "Дружба" для опалення власного помешкання, через відсутність коштів для придбання палива. Тобто, стороною відповідачем вину у заподіянні шкоди, шляхом самовільного знесення зелених насаджень без відповідного дозволу (лісорубного квитка) визнано в повному обсязі. Внаслідок незаконної порубки дерев без спеціального дозволу (лісорубного квитка), державі нанесено шкоду на суму 20 446 грн. 23 коп., яку розраховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням дерев до ступеня припинення росту». Вказану суму позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
В судове засідання представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі, підтримав позовні вимоги та не заперечив проти постановлення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час розгляду справи повідомлений відповідно до ст.74 ч.5 ЦПК України.
Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними матеріалами справи та ухвалив розглядати справу заочно відповідно до ст. 224 ЦПК України, проти чого позивач не заперечив.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 14.09.2010 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65-1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 170 грн. за незаконну порубку дерев в кількості 6 одиниць 10.09.2010 року біля с. Мар’янівка Бобринецького району
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 13 Конституції України).
Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ (ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища).
Згідно із вимогами ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.
Пунктом "б" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишньогр природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Підпунктом 1 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 р. № 55 передбачено, що до функцій екоінспекції належить здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 10.09.2010 р. № 401,
23.12.2010 р. за вих. № 09-10/2597 позивачем на адресу відповідача було надіслано лист з вимогою добровільно відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок незаконної рубки дерев у розмірі 20 446 грн 23 коп. Однак дану вимогу відповідачем залишено без відповіді та задоволення.
Відповідно до ст.ст. 4, 69 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження, використання яких проводиться на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або ордера), що є обов'язковим документом для здійснення будь-яких видів використання лісових ресурсів. При відсутності спеціального дозволу, рубка дерев є самовільною.
Згідно із статтею 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток). Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до норм статті 1166 Цивільного кодексу України, статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та статті 105 Лісового кодексу України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особи, які нанесли шкоду навколишньому природному середовищу порушенням природоохоронного законодавства несуть цивільну відповідальність і зобов'язані в повному обсязі відшкодувати нанесену ними шкоду.
Приписами ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Відповідно до статті 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Отже, відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, підставами відповідальності за завдану майнову шкоду є склад цивільного правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправні дії (бездіяльність), вина особи, яка завдала шкоду, причинний зв'язок між протиправними діями та завданою шкодою.
Розмір шкоди, визначений позивачем на суму 20 446 грн. 23 коп., яку розраховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням дерев до ступеня припинення росту».
Оскільки в судовому засіданні знайшли своє підтвердження обставини, викладені в позовній заяві щодо завдання відповідачем майнової шкоди, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача вказаної суми.
У відповідності до ст.88 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 1166,1172 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 213, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов державної екологічної інспекції в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної лісу внаслідок незаконної рубки дерев задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 шкоду, заподіяну внаслідок незаконної рубки дерев в розмірі 20 446 грн. 23 коп., на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області з зарахуванням коштів до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р 33114331700077 ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23896921, код бюджетної класифікації 24062100.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області понесені судові витрати в розмірі 120 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Бобринецький районний суд Кіровоградської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Замша О.В.