Справа № 1568/08/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2011 року
Одеський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Дубовик Г.В.,
за участі:
представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність від 04.02.2011 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області до Одеської залізниці про стягнення економічних санкцій в розмірі 131763,00 грн., суд -
В С Т А Н О В И В :
Державна інспекція з контролю за цінами в Миколаївській області звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Одеської залізниці про стягнення економічних санкцій в розмірі 131763,00 грн. Позовна заява обґрунтована тим, що з 11 по 26 вересня 2007 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Миколаївській області було проведено перевірку Пасажирського вокзалу Миколаїв Одеської залізниці з питання порядку формування, встановлення, застосування та економічної обґрунтованості тарифів на перевезення пасажирів, багажу і вантажобагажу залізничним транспортом. Перевіркою встановлено правопорушення перевезення пасажирів в приміському сполученні залізничним транспортом за тарифами, встановленими наказом начальника залізниці від 12.10.2006 року №331/н не погодженими з Миколаївською облдержадміністрацією, що є порушенням, на думку позивача, п.14 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», відповідно до якої управліннями залізниць затверджуються тарифи на перевезення пасажирів і багажу залізничним транспортом у приміському сполученні за погодженням з обласними державними адміністраціями та, як зазначає позивач в адміністративному позові, зазначене правопорушення привело до підвищення тарифів на перевезення, а таким чином, до порушення державної дисципліни цін, в результаті чого відповідач отримав необґрунтовану виручку в розмірі - 131763,00 грн., яке було зафіксовано актом перевірки від 26 вересня 2007 року № 648, на підставі якого Державною інспекцією з контролю за цінами в Миколаївській області прийняте рішення від 02 жовтня 2007 року 67 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 131763,00 грн. Проте відповідачем зазначене рішення не виконано, що стало підставою для звернення Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області з позовом до суду.
Представник позивача в судове засідання не зявився, проте надав письмове клопотання, в якому просив суд роглянути справу за відсутності представника від Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задовлення адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
З 11 вересня 2007 року по 26 вересня 2007 року головним державним інспектором Макаренко В.І. та провідним державним інспектором Борівським В.А. Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області була проведена перевірка з питань порядку формування, встановлення і застосування та економічної обґрунтованості тарифів на перевезення пасажирів, багажу і вантажобагажу залізничним транспортом структурного підрозділу Одеської залізниці пасажирського вокзалу «Миколаїв». За результатами вказаної перевірки, Державною інспекцією з контролю за цінами в Миколаївській області було складено акт № 648 від 26 вересня 2007 року (а.с.3-7), яким було зафіксовано виявлене порушення пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».
Відповідач, не погодився з висновками акту перевірки, в звязку з чим посадові особи відповідача відмовилися від підпису вказаного акту та надали заперечення до нього, обґрунтовуючи свою позицію тим, що тарифи, введені в дію наказом начальника залізниці від 12.10.2006 року №331/н «Про введення тарифів на перевезення пасажирів в приміському сполученні»є погодженими в Херсонській облдержадміністрації.
Проте суд не приймає до уваги зазначене зауваження відповідача, оскільки відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень на території відповідної адміністративно-теритріальної одиниці, а тому погодження тарифів на перевезення з Херсонською облдержадміністрацією дійсне тільки території Херсонської області.
На підставі зазначеного вище акту перевірки, позивачем 02 жовтня 2007 року було прийнято рішення №67 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (зворотній бік а.с.13), яким було вирішено вилучити у Управління Одеської залізниці в доход державного бюджету 131763,00 грн. Строк для виконання даного рішення становив 10 днів. В добровільному порядку рішення не було виконано відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що Одеською залізницею не було доведено суду першої інстанції обґрунтованості застосування тарифів, затверджених наказом начальника Одеської залізниці від 12.10.2006 року № 331\Н (а.с.12), з огляду на наступні норми законодавства.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до вимог ст.14 вказаного Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації.
Відповідно до вимог п.1.4. «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Крім того, положеннями пункту 3.1 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами»встановлено, що підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами; в актах перевірок, зокрема, визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються: копії документів первинного бухгалтерського обліку, які можуть додаватись до акта, завіряються підписом посадової особи суб'єкта господарювання та його печаткою.
Відповідно до вимог частини 5 пункту 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2009 року № 1819 державна комісія з контролю за цінами, як орган державного контролю за цінами має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу в двократному розмірі.
Рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02 жовтня 2007 року №67 було оскаржено в судовому порядку відповідачем, та постановою Одеського окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили 16.02.2011 року, було визнано обґрунтованим та прийнятим відповідно до норм діючого законодавства.
Згідно ч.1 ст.72 КАС Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області до Одеської залізниці про стягнення економічних санкцій в розмірі 131763,00 грн., підлягає задоволенню, так як рішення, на підставі якого позивач просить здійснити стягнення з відповідача визнано рішенням суду, що набрало законної сили, обгрунтованим та прийнятим у відповідності до норм діючого законодавства.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 69-72, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області до Одеської залізниці про стягнення економічних санкцій в розмірі 131763,00 грн.- задовольнити.
Стягнути з Одеської залізниці в доход державного бюджету Ленінського району, код 2108110, р/р 31116106700005 УДК в Миколаївській області, МФО 826013, ЄДРПОУ 23626096 економічні санкції в розмірі 131763 (сто тридцять одна тисяча сімсот шістдесят три) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 03 жовтня 2011 року.
Суддя Вовченко O.A.