Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2011 року № 2а-7673/11/2670
Об 11 годині 46 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Карпюк О.С.
за участю представника:
позивача: Гальмиз О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Спарта»
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з позовом про стягнення штрафу з Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Спарта»у розмірі 850 грн. за порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, Порядок розкриття інсайдерської інформації, затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 липня 2008 року №792 та зазначає, що на Закрите акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Спарта»накладено штраф у розмірі 850 грн. за нерозміщення регулярної річної інформації за 2009 рік емітента цінних паперів в загальнодоступній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, пояснення чи заперечення по суті позовних вимог не надав. Судом направлено ухвалу про відкриття провадження у справі та повістку про виклик до суду на 21 липня 2011 року на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Про відкладення розгляду справи на 8 вересня 2011 року відповідачу також надіслано повістку про виклик на вказану адресу. Повістки про виклик уповноважена особа Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Спарта»отримала відповідно 7 липня 2011 року та 4 серпня 2011 року. Отже, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою № 95-ДМ від 2 лютого 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за нерозміщення регулярної річної інформації за 2009 рік емітента цінних паперів Відкритого акціонерного товариства «ЗНКІФ «Фонд Облігацій»у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у відношенні Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Спарта» застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.
Постанову винесено на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 346-ДМ від 3 грудня 2010 року, згідно якого Закритим акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Спарта»порушено пункт перший глави сьомої розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та абзац перший пункту другого Порядку розкриття інсайдерської інформації, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.07.2008 № 792, в частині нерозміщення регулярної річної інформації за 2009 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Відповідно до пункту першого глави сьомої розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591 (далі Положення), розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії здійснюється у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Абзацом першим пункту другого Порядку розкриття інсайдерської інформації, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.07.2008 № 792 передбачено, що інсайдерська інформація розкривається емітентом відповідно до вимог та у строки, визначені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 «Про затвердження Положення про порядок розкриття інформації емітентами цінних паперів», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за N97/13364.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 3 грудня 2010 року (на момент складання акту про правопорушення на ринку цінних паперів) регулярна річна інформація за 2009 рік емітента Відкритого акціонерного товариства «ЗНКІФ «Фонд Облігацій»в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів не розміщена. При цьому, представники юридичної особи відповідача у справі були присутніми на засіданнях Комісії під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Згідно розділу VII Положення державний контроль за розкриттям інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія.
За неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.
Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної впади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (ст. 238 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(далі Закон №448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону №448/96-ВР).
Відповідно до пункту шостого статті 11 Закон № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється статтею 12 Закону №448/96-ВР.
Штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку цінних паперів.
Так, позивач направляв на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 25 листопада 2010 року, постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 9 грудня 2010 року, постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів від 22 грудня 2010 року, постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів від 20 січня 2011 року, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 2 лютого 2011 року № 95-ДМ, акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 3 грудня 2010 року №346-ДМ, що підтверджується матеріалами справи, а саме: реєстрами поштових відправлень №4465 від 26 листопада 2010 року, від 10 грудня 2010 року, № 2766 від 27 грудня 2010 року, №0389 від 21 січня 2011 року, №4584 від 7 лютого 2011 року, чим виконав положення статті 12 Закону №448/96-ВР, яка передбачає, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Таким чином, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку правомірно винесла постанову № 95-ДМ від 2 лютого 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за нерозміщення регулярної річної інформації за 2009 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, якою застосувала до Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Спарта»санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.
На момент звернення до суду зазначена сума штрафу товариством не сплачена.
Згідно статті 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Беручи до уваги те, що суму штрафних санкцій до Державного бюджету у розмірі 850 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Спарта»(юридична адреса: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 7-б, приміщення 104, код ЄДРПОУ 33751484) штраф у розмірі 850 (вісімсот пятдесят) грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Постанову складено у повному обсязі 12 вересня 2011 року.