Постанова № 183519, 12.10.2006, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
12.10.2006
Номер справи
9/551/06
Номер документу
183519
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

"12" жовтня 2006 р.

Справа № 9/551/06

12 жовтня 2006р., 13 год. 00 хв. м. Миколаїв, Будинок Рад, вул. Адміральська, 22. каб. № 813

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Філінюк І.Г., при секретарі Сіренко І. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного позову:

Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави –Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Південному регіоні”, м.Одеса, вул.Івана Франка, 55, код ЄДРПОУ 34191066

до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю „Укр.-ком”, Миколаївська область, ст.Кавуни, вул.Елеваторна, 1, код ЄДРПОУ 30793825

За участю представників сторін:

Від позивача: Басун О.С., дор. №178 від 17.04.2006р.

Від відповідача: Щербаков Ю.М., дор. №4 від 30.06.2006р.

Федоров А.І - директор

СУТЬ СПОРУ:

30.08.2006р. Заступник прокурора звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до ТОВ „Укр.-ком” про стягнення з останнього штрафу в сумі 1020,00грн. на підставі постанови № З-153 від 31.05.2005р. за порушення законодавства про електроенергетику, а саме: за несвоєчасне виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Відповідач позов не визнав з підстав того, що сплив строк позовної давності щодо стягнення штрафу.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, господарський суд, -

Встановив:

17.02.2005р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії ( надалі –Держінспекція з електронагляду) проведена перевірка ТОВ „Укр.-ком” з питань дотримання встановлених режимів електроспоживання, та за наслідками цієї перевірки складений припис №45 від 17.02.2005р. згідно з умовами якого відповідач зобов'язаний виконати певні дії передбачені пунктами 1-35 цього Припису та повідомити Держінспекцію з енергонагляду про виконання вимог Припису в цілому. При прийнятті Припису відповідача попереджено про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису.

20.05.2005р. Держінспекцією з енергонагляду проведена перевірка виконання припису №45 від 17.02.2005р., за результатами якої встановлено невиконання відповідачем вимог вказаного припису, а саме пунктів 2, 3 про що був складений акт-перевірки №З-153 від 20.05.2005р.

На підставі акту та згідно із ч. 3, 4, 6 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" 31.05.2005р. Держінспекцією з енергонагляду прийнято постанову № З-153 про накладення штрафу на ТОВ „Укр.-ком” в сумі 1020,00грн. за невиконання акту-припису № 45 від 17.02.2005р.

Зазначену постанову направлено на адресу відповідача супроводжувальним листом № 27-5/2-284 від 31.05.2005р.

30.08.2006р. Заступник прокурора звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до ТОВ „Укр.-ком” про стягнення з останнього штрафу в сумі 1020,00грн. за порушення законодавства про електроенергетику, а саме: за несвоєчасне виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Згідно з Указом Президента України „Про Міністерство палива та енергетики України” від 14.04.2000р. №598/2000 Міністерства палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.

Національна енергетична компанія „Укренерго” Міністерства палива та енергетики України –державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об’єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному регіоні є відособлений підрозділ „Держенергонагляд у Південному регіоні”. ВП „Держенергонагляд у південному регіоні” здійснює свою діяльність відповідно до положення про ВП „Держенергонагляд у Південному регіоні” та на підставі довіреності, яку видає ДП „НЕК „Укрененрго”.

З вказаного вбачається, що Держінспекція з енергонагляду є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, які забезпечуються повноваженнями останнього по застосуванню заходів, направлених на притягнення до відповідальності правопорушників в області електроенергетики - накладення штрафів, які зараховуються до державного бюджету України.

Відповідно із ч. 5 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Відповідач згідно із ч. 5 ст. 27 цього Закону не скористався своїм правом на оскарження постанови Держінспекції з енергонагляду № З-153 від 31.05.2005р., тому вона є чинною і підлягає виконанню протягом 30 днів з дня її прийняття.

Відповідно до п. 10 Положення „Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 р., суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

На підставі ст. 241 Господарського кодексу України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Частиною 1 ст.223 ГК України передбачається, що при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України, якщо інші строки не встановлено цим кодексом.

Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику була винесена 31.05.2005р. та згідно неї штраф має бути оплачено підприємством протягом 30 днів з дня прийняття до Державного бюджету України.

Таким чином останній термін сплати за цією постановою - 01.07.2005р.та саме з цієї дати Заступник прокурора міг дізнатися про порушення інтересів держави.

Згідно до ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

За таких підстав останній термін для подання позовної заяви про стягнення штрафу з ТОВ „Укр.-ком” - 31.07.2006р., та на підставі ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.

На підставі викладеного та враховуючи заяву відповідача про пропуск строку на звернення до суду, позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 87, 94, 100, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

Постановив:

В задоволені позову – відмовити.

Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

I.Г.Фiлiнюк