Постанова № 18345254, 13.09.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
8415/11/2070
Номер документу
18345254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 вересня 2011 р. № 2-а- 8415/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Лук'яненко М.О.,

при секретарі судового засідання - Чупіковій О.С.,

за участю представників сторін:

позивача - Копейки Ф.А.,

відповідача - Хлопузяна Р.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна аграрна компанія "Балінвест" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення - рішення

В С Т А Н О В И В:< Текст >

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000162201/ 0 від 10.12.2010 року та повторне податкове повідомлення - рішення № 0000162201/1 від 05.01.2011 року винесені Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області.

В обґрунтування позову позивач вказує на те, що Відповідачем була проведена планова виїзна перевірка Позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного ті іншого законодавства за період 01.01.2009 року по 30.06.2010 року , за результатами якої Відповідачем був складений акт перевірки від 02.12.2010 року №2546/23-104/32934058. На підставі вказаного акту перевірки Відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення від 10.12.2010 року № 0000162201/0, згідно із яким Позивачу нарахована сума податкового зобов'язання у розмірі 15198,87 грн. та від 05.01.2011 року №0000162201/1. Позивач вважає, що прийняті Відповідачем податкові повідомлення рішення від 10.12.2010 року № 0000162201/0 та від 05.01.2011 року № 0000162201/1 є неправомірним та підлягають скасуванню у повному обсязі. Також зазначає, що обставини, які викладені у акті перевірки, неправомірно кваліфіковані Відповідачем як порушення, що передбачені п.3.1 розд. 3, п.5.3, п.5.4 розд. 5, п.6.4 розд. 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища" затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 09.08.1999 року за № 544/3837 (із змінами та доповненнями).

В судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги адміністративного позову та просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав суду письмові пояснення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де зазначив, що перевіркою було встановлено, що у І - IV кварталі 2009 року згідно з актами на списання ТОВ "Інвестиційна аграрна компанія "Балінвест" були списані шини автомобільні, тракторні (1,81 тонна), акумуляторні батареї (0,216 тон), люмінесцентні лампи (3 шт.) та у І кварталі 2010 року було списано металолом у кількості 25,183 тони. В результаті даного списання відповідно до оборотно-сальдових відомостей (рахунок 207) на підприємстві утворились відходи І, III та IV класу небезпеки, які повинні бути передані на утилізацію на протязі кварталу, в якому вони утворились. Також, було встановлено, що у платника податків були відсутні дозволи на розміщення відходів. Договорів на утилізацію небезпечних відходів платник за перевіряємий період не укладав. Вважав, що позивачем порушено приписи Інструкції "Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища" затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 09.08.1999 року за № 544/3837 (із змінами та доповненнями).

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна аграрна компанія "Балінвест" є платником податків та знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції Балаклійського району Харківської області.

Фахівцями Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області було проведено планову виїзну перевірку ТОВ "ІАК "Балінвест" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.09 по 30.06.10..

В результаті перевірки складено акт №2546/23-104/32934058 від 02.12.2010 року.

В ході перевірки було встановлено, що у І-ІУ кварталі 2009 року згідно з актами на списання ТОВ "ІАК "Балінвест" були списані шини автомобільні, тракторні (1,81 тонна), акумуляторні батареї (0,216 тон), люмінесцентні лампи (3 шт) та у І кварталі 2010 року було списано металолом у кількості 25,183 тони. В результаті даного списання відповідно до оборотно-сальдових відомостей (рахунок 207) на підприємстві утворились відходи І, ІІІ та ІУ класу небезпеки, які повинні бути передані на утилізацію на протязі кварталу, в якому вони утворились. Також, було встановлено, що у платника податків відсутні дозволи на розміщення відходів. Договорів на утилізацію небезпечних відходів платник за перевіряємий період не укладав.

Таким чином, в порушення п..3.1 розд. 3, п.5.3, п.5.4, розд. 5, п.6.4 розд 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища", затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року №162/379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 09.08.1999 року за №544/3837, платником податків не було включено до податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за І-ІУ квартали 2009 року та І квартал 2010 року у показниках в гр.2 розд. 4 "Фактичні обсяги розміщення відходів" обсяги наявних відходів на підприємстві, що призвело до заниження податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 11 413,63 грн. (в т.ч. за І квартал 2009 на - 344,64 грн., ІІ квартал 2009 року на - 344,64, ІІІ квартал 2009 року на 593,10 грн., ІУ квартал 2009 року на 12,91 грн., І квартал 2010 року на 10118,34 грн.

10.12.2010 року ДПІ у Балаклійському районі Харківської області виніс податкове повідомлення-рішення №0000162201/0, яким ТОВ "ІАК "Балінвест" визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 15198,87 грн. (з них: основний платіж - 11413,63 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 3785,24 грн.

ТОВ "ІАК "Балінвест" не погодилось з висновками перевірки з питань нарахування зобов'язань збору на забруднення навколишнього середовища і скористався правом адміністративного оскарження податкового повідомлення - рішення від 10.12.2010 року за №0000162201/0 в порядку п.п. 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, ДПА у Харківській області, ДПА України.

Рішенням відповідача, а в подальшому рішеннями ДПА регіонального рівня та ДПА України, скаргу позивача було залишено без задоволення, відповідно рішення-повідомлення без змін.

З метою доведення платника податків до нового граничного строку сплати податкових зобов'язань, після розгляду скарги ДПІ у Балаклійському районі Харківської області винесено податкове повідомлення-рішення через дріб, що передбачено підпунктом 4.6 пункту 4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року №253, із змінами та доповненнями, зареєстрованого в Мін'юсті України №06.07.2001 року №567/5758, в якому зазначено, що за результатами розгляду скарг виноситься податкове повідомлення-рішення та через дріб номер скарги, щодо якої надсилається податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і Державної податкової адміністрації України від 19.07.99 № 162/379 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.99 за № 544/3837) (далі - Інструкція) та пункту 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 № 303 (далі - Порядок), платниками збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів. Збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди); розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2, як це визначено у п.4 зазначеного Порядку.

Відповідно до п.3.1 вищевказаної Інструкції об'єктами обчислення збору є, зокрема, для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються: в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.

Крім того, суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2 (пункт 4 Порядку).

Відповідно до п. 6.4 Інструкції суми збору, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи" від 05.03.98 № 187/98-ВР небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними. Зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення).

Статтею 1 Закону України "Про металобрухт" від 05.05.99 № 619 визначено, що металобрухт - непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних, і кольорових металів і їх сплавів. Власник металобрухту - юридична або фізична особа, яка володіє, користується і розпоряджається належним їй металобрухтом у межах, визначених законом.

З листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області №05-10-37 від 05.01.2011 року вбачається, що згідно з "Класифікатором промислових відходів для Харківської області. Система управління промисловими відходами" визначені класи небезпеки віходів:

- відпрацьовані люмінесцентні лампи - 1 кл.;

- відпрацьовані АКБ - 1 кл.;

- брухт чорних металів - 3 кл.;

- відпрацьовані шини - 4 кл..

З огляду на акт перевірки, судом встановлено, що товариством позивача були списані у І-ІУ кварталі 2009 року згідно з актами на списання ТОВ "ІАК "Балінвест" - шини автомобільні, тракторні (1,81 тонна), акумуляторні батареї (0,216 тон), люмінесцентні лампи (3 шт) та у І кварталі 2010 року було списано металолом у кількості 25,183 тони., тобто ті предмети, які згідно класифікатора для Харківської області відносяться до небезпечних відходів.

Тобто, у підприємства в результаті списання шин автомобільних, тракторних, акумуляторних батарей, люмінесцентних ламп, металолом утворився брухт чорних металів, який відносить до ІІІ класу небезпеки відходів

Також, згідно довідки наданої директором товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна аграрна група "Балінвест" вбачається, що металолом, який утворився в результаті списання с/техніки зберігався в 2010 році на закритій території тракторної бригади.

З урахування наведеного, суд приходить до висновку, що Позивач не дотримався вимог чинного законодавства, оскільки не отримав дозволу на зберігання відходів, договору на утилізацію небезпечних відходів за перевіряємий період не укладав, а територія тракторної бригади не є спеціально відведеним місцем для зберігання відходів.

Підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів; доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна доказати ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

Приймаючи до уваги викладене, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 17, 71, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна аграрна компанія Балінвест" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі м. Харкова про скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити в повному обсязі. <Текст ><Сума задоволення ><Текст >

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 19 вересня 2011 року.

Суддя М.О. Лук'яненко

З оригіналом згідно. Оригінал знаходиться в матеріалах справи. Постанова не набрала законної сили< Список >

Суддя М.О. Лук`яненко секретар Чупікова О.С< Список >