Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2а/1570/6751/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до виробничого управління житлово-комунального господарства ст. Усатово Нерубайської сільської ради про стягнення економічних санкцій за порушення порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги та штрафу у розмірі 11835,77 грн.
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулась Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області до виробничого управління житлово-комунального господарства ст. Усатово Нерубайської сільської ради про стягнення економічних санкцій за порушення порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги та штрафу у розмірі 11835,77 грн. обґрунтувавши тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області проведено планову перевірку ВУЖКГ ст. Усатове Нерубайської сільської ради, за результатом якої складено акт №000338 від 20.06.2011 року. Перевіркою встановлено, що відповідачем застосовувався тариф 585,41 грн. /Гкал, або 12,98 гривень за кв.м. загальної площі в опалювальний період, замість економічно обґрунтованого 540,38 грн. /Гкал або 11,98 гривень за кв.м. відповідно. У зв’язку з цим, сума необґрунтовано отриманої виручки відповідачем склала 4678,59 грн. Інспекція прийняла рішення №248 від 24.06.2011 року про вилучення у відповідача необґрунтовано отриманої виручки у сумі 4678,59 грн. зі штрафом в двократному розмірі Крім того, відповідачу було направлено припис та претензія. Вказане рішення, претензія та припис були отримані відповідачем та частково виконані ним, сплачено суму у розмірі 2200 грн. та виконаний перерахунок на суму 295,96 грн. в рахунок майбутніх платежів.
ВУЖКГ ст. Усатово Нерубайської сільської ради отримало копію ухвали про відкриття скороченого провадження 06.09.2011 року, що підтверджується копією поштового повідомлення, яке надійшло на адресу суду 12.09.2011 року.
Відповідно до п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів, у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьої цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з ч.3 ст.183-2 КАС України відповідач у 10-денний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Якщо справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, то заперечення проти позову чи заява про визнання позову мають бути подані безпосередньо до канцелярії суду.
Разом з тим, у строк, встановлений ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, від відповідача не надійшло до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно з п.1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819 (із змінами та доповненнями), державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому. Держцінінспекція має територіальні органи –державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення.
Позивач відповідно до ст.ст.13,14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»від 03 грудня 1990р. №507-XII (зі змінами та доповненнями) та п.4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами (із змінами та доповненнями) здійснює повноваження щодо перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін (тарифів), а також їх економічного обґрунтування, встановлення порушень законодавства про застосування цін та тарифів й притягнення суб’єктів господарювання до відповідальності, а тому на підставі положень п.5 ч.2 ст.17, п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень щодо стягнення не сплачених сум штрафних (економічних) санкцій в порядку адміністративного судочинства.
Судом встановлено, що 20 червня 2011 року працівниками ДІКЦ була здійснена планова перевірка ВУЖКГ ст. Усатово Нерубайської сільської ради, за наслідками якої був складений Акт №000338, у висновку якого встановлено, що ВУЖКГ ст. Усатово Нерубайської сільської ради необхідно переглянути витрати на послуги водопостачання та водовідведення з урахуванням фактичних обсягів подачі води та пропуску стоків та привести у відповідність з діючим законодавством з урахуванням затвердженого граничного рівня рентабельності для всіх груп споживачів; привести тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій у відповідність з діючим законодавством; провести перерахунок з мешканцями в рахунок майбутніх платежів на загальну суму 295,96 грн. Сплатити суму необґрунтовано отриманої виручки 4678,59 грн. та штраф в двократному розмірі до державного бюджету. З зазначеним актом перевірки, начальник та головний бухгалтер ВУЖКГ ст. Усатово були ознайомлені та підписали без зауважень.
На підставі зазначеного акту перевірки, Інспекція винесла рішення №248 від 24.06.2011 року про вилучення у відповідача необґрунтовано одержаної виручки у сумі 4678,59 грн. та стягнення штрафу у сумі 9357,18 грн.
Крім того, позивачем було направлено припис №249 від 24.06.2011 року щодо проведення перерахунку споживачами в рахунок майбутніх платежів на загальну суму 295,96 грн.
Вказаний припис та рішення були отримані відповідачем 24.06.2009 року, про що свідчить підпис головного бухгалтера.
Судом також встановлено, що станом на 15.08.2011 року рішення Інспекції відповідачем виконане частково. Відповідно до платіжного доручення №209 від 02.08.2011 року та №219 від 12.08.2011 року ВУЖКГ ст. Усатово частково сплатив суму штрафу в розмірі 1000 грн. та 1200 грн. відповідно. Крім того, згідно Листа №73 від 18.07.2011 року, відповідачем виконаний перерахунок в рахунок майбутніх платежів по акту перевірки на суму 295,96 грн. Тобто, вищезазначене підтверджує, що відповідач погодився з виявленими інспекцією порушеннями.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) –це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) –це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
В пункті п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затверджений Наказом Міністерства економіки та з питань европейської інтеграції України, Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001 року (далі –Інструкція) зазначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний.
Відповідно до п.1.7 цієї Інструкції, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Згідно з п.п. 3.1, 3.2 Інструкції підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами. В актах перевірок, зокрема: зазначаються нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушення; детально відображається механізм скоєння порушення; визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.
Відповідно до п.п.3.4, 3.5 Інструкції рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій може прийматися Державною інспекцією з контролю за цінами, державними інспекціями з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі також на підставі матеріалів перевірок, здійснених іншими контрольними органами. Один примірник рішення, а також претензія направляються для виконання суб'єкту господарювання. Одночасно керівництву суб'єкта господарювання направляються приписи (вимоги) щодо усунення виявлених порушень законодавства про порядок установлення і застосування цін.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно прийняте рішення про вилучення з відповідача в доход державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 4678,59 грн. та вилучення в доход державного бюджету штраф у сумі 9357,18 грн.
В зв’з тим, що ВУЖКГ ст. Усатово Нерубайської сільської ради частково погасив заборгованість у розмірі 2200 грн., а тому залишок боргу у відповідача на час розгляду справи складає 11835,77 грн., а саме необґрунтовано отримана виручка у розмірі 4678,59грн. та штраф у розмірі 7157,18 грн.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, позивач довів суду обставини, на яких ґрунтується його позов та надав суду необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог.
На підставі викладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до виробничого управління житлово-комунального господарства ст. Усатово Нерубайської сільської ради задовольнити.
2. Стягнути з виробничого управління житлово-комунального господарства ст. Усатово Нерубайської сільської ради (67665, Одеська область, Біляївський район, ст.. Усатове, вул. Залізничників,1, Код ЄДРПОУ 30728159, р/р 2600630202058 в філії ООУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 328845) на користь державного бюджету (код 21081100, р/р 31116106700111 ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23214732) суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 4678 (чотири тисячі шістсот сімдесят вісім) гривень 59 коп. та на користь державного бюджету (код 21081100, р/р 31116106700111, ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23214732) штраф у розмірі 7157 (сім тисяч сто п’ятдесят сім) гривень 18 коп., а загалом 11835 (одинадцять тисяч вісімсот тридцять п’ять) гривень 77 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Бутенко А.В.