справа № 0670/238/11
категорія 8.2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Мельник К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гама ЛТД" до Володарсько - Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.11.2010 року,-
встановив:
У січні 2011 року ТОВ "Гамма ЛТД" звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Гама ЛТД" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт від 22.10.2010 року № 48/5/23-07/13546568. В акті перевірки зафіксовано порушення з боку товариства вимог п.п. 2.1.1 п. 2.1 статті 2, п. 1.32, п. 5.1 статті 1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.6.1 п. 5.6, п.п. 5.7.1 п. 5.7 статті 5, п.п. 8.1.2, п.п. 8.1.3 п. 8.1 статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 59736,00 грн., у т.ч.: за 9 місяців 2009 року у сумі 31908,00 грн., 2009 рік у сумі 59736,00 грн. та зменшено задеклароване від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за півріччя 2010 року у сумі 936603,00 грн.; п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.4 п. 7.4 статті 7 Закону країни "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість (рядок 27), яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет у сумі 60225,00 грн., у т.ч. по періодах: за липень 2009 року у сумі 6563,00 грн., за серпень 2009 року у сумі 14003,00 грн., за вересень 2009 року у сумі 8129,00 грн., за жовтень 2009 року у сумі 10696,00 грн., за листопад 2009 року у сумі 6598,00 грн., за грудень 2009 року у сумі 14236,00 грн. - завищення від'ємного значення податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду рядок 26 декларації за липень 2010 року від 22.09.2010 року № 12190 у сумі 118383,00 грн. та п. 8, 9 Постанови КМ України "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" від 26.03.2008 року № 264, в результаті чого занижено нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин на 12675,07 грн., у т.ч. по періодах: за ІІІ кв. 2009 року на 1874,71 грн. по Гацківському родовищу, за ІІІ кв. 2009 року на 1613,03 грн. по Кропивнянському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 1709,42 по Гацківському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 928,68 грн. по Кропивнянському родовищу, за І кв. 2010 року на 3020,21 грн. по Гацківському родовищу, за ІІ кв. 2010 року на 3529,02 по Гацківському родовищу. На підставі вказаного акту Володарсько-Волинською МДПІ видано податкові повідомлення - рішення від 04.11.2010 року № 0000432301/0, яким товариству визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 86821,00 грн., у т.ч. за основним платежем - 59736,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 27085,00 грн.; № 0000422301/0, згідно якого товариству визначено суму податкового зобов'язання по платежам за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 17086,04 грн., у т.ч. за основним платежем - 12675,07 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 4410,97 грн.; № 0000392301/0, відповідно до якого товариству визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 90338,00 грн., у т.ч. за основним платежем - 60225,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 30113,00 грн.
Позивач не погоджується із сумами визначеними податковими повідомленнями - рішеннями, оскільки вважає, що вони були донараховані податковим органом на підставі висновків, які ґрунтуються на довільному та незаконному тлумаченню чинних правових норм податкового законодавства, а тому просить визнати недійсними та скасувати оспорюванні податкові повідомлення-рішення. Крім того, зазначив, що акт перевірки оформлений з порушенням вимог Наказу ДПА України від 11.09.2008 року № 584 "Про затвердження зразків форм актів перевірок та методичних рекомендацій щодо їх оформлення", оскільки містить необґрунтовані дані про вчиненні порушення товариством.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, надав письмові заперечення.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі направлень від 17.09.2010 року № 197 податковими інспекторами Володарсько-Волинської МДПІ проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Гама ЛТД" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, про що складено акт № 48/5/23-07/13546568 від 22.10.2010 року.
На підставі акту перевірки Володарсько-Волинська МДПІ винесла податкові повідомлення - рішення від 04.11.2010 року № 0000432301/0, яким товариству визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 86821,00 грн., у т.ч. за основним платежем - 59736,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 27085,00 грн.; № 0000422301/0, згідно якого товариству визначено суму податкового зобов'язання по платежам за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 17086,04 грн., у т.ч. за основним платежем - 12675,07 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 4410,97 грн.; № 0000392301/0, відповідно до якого товариству визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 90338,00 грн., у т.ч. за основним платежем - 60225,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 30113,00 грн.
В акті перевірки зазначено, що ТОВ "Гама ЛТД" порушено вимоги:
- п.п. 2.1.1 п. 2.1 статті 2, п. 1.32, п. 5.1 статті 1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.6.1 п. 5.6, п.п. 5.7.1 п. 5.7 статті 5, п.п. 8.1.2, п.п. 8.1.3 п. 8.1 статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 59736,00 грн., у т.ч.: за 9 місяців 2009 року у сумі 31908,00 грн., 2009 рік у сумі 59736,00 грн. та зменшено задеклароване від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за півріччя 2010 року у сумі 936603,00 грн.;
- п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.4 п. 7.4 статті 7 Закону країни "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість (рядок 27), яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет у сумі 60225,00 грн., у т.ч. по періодах: за липень 2009 року у сумі 6563,00 грн., за серпень 2009 року у сумі 14003,00 грн., за вересень 2009 року у сумі 8129,00 грн., за жовтень 2009 року у сумі 10696,00 грн., за листопад 2009 року у сумі 6598,00 грн., за грудень 2009 року у сумі 14236,00 грн. - завищення від'ємного значення податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду рядок 26 декларації за липень 2010 року від 22.09.2010 року № 12190 у сумі 118383,00 грн.;
- п. 8, 9 Постанови КМ України "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" від 26.03.2008 року № 264, в результаті чого занижено нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин на 12675,07 грн., у т.ч. по періодах: за ІІІ кв. 2009 року на 1874,71 грн. по Гацківському родовищу, за ІІІ кв. 2009 року на 1613,03 грн. по Кропивнянському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 1709,42 по Гацківському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 928,68 грн. по Кропивнянському родовищу, за І кв. 2010 року на 3020,21 грн. по Гацківському родовищу, за ІІ кв. 2010 року на 3529,02 по Гацківському родовищу.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
ТОВ "Гама ЛТД" проінформована про проведення перевірки вчасно та відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджується письмовим повідомленням від 25.08.2010 року № 11, яке вручено 25.08.2010 року директору товариства Бабаджановій О.М.
Перевірку проведено в присутності директора ТОВ "Гама ЛТД" Бабаджанової О.М. та головного бухгалтера Сологуб В.С.
Що стосується податкового повідомлення-рішення від 04.11.2010 року № 0000432301/0, яким товариству визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 86821,00 грн., у т.ч. за основним платежем - 59736,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 27085,00 грн., суд зазначає слідуюче.
Так, в акті перевірки зафіксовано, що на порушення п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ТОВ "Гама ЛТД" завищено валові витрати по рядку 04.1 Декларації з податку на прибуток підприємства "Витрати на придбання товарів (робіт, послуг) крім визначених у рядку 04.11" за 9 місяців 2009 року на 298495,00 грн., які не підтвердженні відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку та не використовувались у власній господарській діяльності протягом звітного періоду.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Підпункт 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлює, що до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну).
Згідно із п.п. 5.3.9 п. 5.3 зазначеної статті, не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку
Згідно із п. 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Стаття 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України" передбачає, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Під час проведення перевірки ТОВ "Гамма ЛТД" не було надано документи, які стосуються фінансово-господарської діяльності підприємства.
Також перевіркою встановлено реалізацію товариством готової продукції за цінами нижчими за собівартість. До валових витрат товариства віднесено собівартість готової продукції в повному обсязі.
Проведеною перевіркою показників, відображених у рядку 04.3 Декларацій "Витрати на оплату праці" на період, що перевірявся на підставі наданих до перевірки документів (книги по нарахуванню заробітної плати, табелі обліку робочого часу, накази по особовому складу, аналізу рахунків 661 "Розрахунки з оплати праці", 910 "Загально-виробничі витрати", 95 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", пояснення маркшейдера ОСОБА_1), встановлено завищення задекларованих показників у сумі 4912,00 грн.
В порушення вимог п.п. 5.6.1 п. 5.6 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", позивачем було завищено валові витрати в частині виплати заробітної плати у сумі 4912,00 грн.
Так, в судовому засіданні встановлено, що під час здійснення перевірки ВПМ Новоград-Волинської ОДПІ взято пояснення у маркшейдера ОСОБА_1 щодо встановлення трудових відносин з ТОВ "Гама ЛТД".
Із пояснень ОСОБА_1 видно, що він перебував у трудових відносинах з товариством в період з 01.07.2009 року по 30.09.2009 року, а з 01.10.2009 року по 30.06.2010 року маркшейдером у ТОВ "Гама ЛТД" не працював та заробітну плату не отримував. Проте, ТОВ "Гама ЛТД" за період з 01.10.2009 року по 30.06.2010 року нараховувала ОСОБА_1 заробітну плату та нарахування на заробітну плату, які товариством включено до складу валових витрат, що призвело до завищення валових витрат на суму 4912,00 грн.
Внаслідок допущених порушень викладених у акті перевірки, ТОВ "Гама ЛТД" занижено податок на прибуток у сумі 59736,00 грн., у т.ч.: за 9 місяців 2009 року у сумі 31908,00 грн., 2009 рік у сумі 59736,00 грн.
Таким чином, податковим органом правомірно винесено податкове повідомлення-рішення № 0000432301/0, яким визначено суму грошового зобов'язання по податку на прибуток у сумі 86821,00 грн.
Що стосується податкового повідомлення-рішення від 04.11.2010 року № 0000392301/0, відповідно до якого товариству визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 90338,00 грн., у т.ч. за основним платежем - 60225,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 30113,00 грн., суд зазначає наступне.
Так, перевіркою встановлено порушення позивачем підпунктів 7.4.1, 7.4.4 пункту 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", внаслідок включення до податкового кредиту суми податку на додану вартість по придбаним кам'яним блокам у Гацьківського та Кропивнянського родовищ, які в подальшому були реалізовані покупцям за ціною, яка нижче ціни їх придбання, з включенням до податкового кредиту сум ПДВ, нарахованих на ціну придбання.
Питання щодо правомірності відтворення цієї операції в податковому обліку при очевидній для позивача збитковості операції з придбання товару (кам'яних блоків), повинно вирішуватися з врахуванням того, що за змістом пункту 1.32 ст. 1, пункту 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", відтворення в податковому обліку витрат у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) як валових витрат презумує, що ці витрати якщо і не виключають, то зводять до мінімуму можливість збитків внаслідок такої господарської операції, що відповідає суті підприємництва, яким за визначенням ст. 42 Господарського кодексу України є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
У разі коли платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту (підпункт 7.4.4 пункту 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість").
Встановлені обставини справи свідчать, що зазначені товари придбавалися позивачем із збитком, який не покривав його витрат на придбання. А відтак у позивача не було законних підстав, передбачених підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", для включення до податкового кредиту податку на додану вартість по придбаних товарах.
Що стосується податкового повідомлення-рішення від 04.11.2010 року № 0000422301/0, згідно якого товариству визначено суму податкового зобов'язання по платежам за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 17086,04 грн., у т.ч. за основним платежем - 12675,07 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 4410,97 грн., суд зазначає наступне.
В порушення вимог п.п. 8, 9 Постанови КМ України "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" від 26.03.2008 року № 264, ТОВ "Гамма ЛТД" занижено розрахункову вартість видобутих корисних копалин у розрахунку платежів за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 327199,13 грн., у т.ч. по періодах: за ІІІ кв. 2009 року на 47848,79 грн. по Гацківському родовищу, за ІІІ кв. 2009 року на 42877,49 грн. по Кропивнянському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 43629,94 грн. по Гацківському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 24685,36 грн. по Кропивнянському родовищу, за І кв. 2010 року на 77085,55 грн. по Гацківському родовищу, за ІІ кв. 2010 року на 91072,00 грн. по Гацківському родовищу.
В результаті виявленого порушення товариством занижено нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин на 12675,07 грн., у т.ч. по періодах: за ІІІ кв. 2009 року на 1874,71 грн. по Гацківському родовищу, за ІІІ кв. 2009 року на 1613,03 грн. по Кропивнянському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 1709,42 по Гацківському родовищу, за ІV кв. 2009 року на 928,68 грн. по Кропивнянському родовищу, за І кв. 2010 року на 3020,21 грн. по Гацківському родовищу, за ІІ кв. 2010 року на 3529,02 по Гацківському родовищу.
Під час проведення перевірки ТОВ "Гама ЛТД" не були надані документи видобування та обліку корисних копалин по Гацьківському та Кропивнянському родовищах. В зв'язку з цим Володарсько-Волинською МДПІ було надіслано товариству запити про надання вимірювальної, обчислювальної та графічної документації родовищ (№ 4741/7/23-112 від 04.10.2010 року, № 4789/7/23-112 від 05.10.2010 року, № 4595/7/23-112 від 24.09.2010 року, № 4887/7/23-112 від11.10.2010 року). Проте, відповіді на запити не отримано та документів для перевірки не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0000422301/0 про визначення товариству суми податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) у сумі 17086,04 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 11 КАС України встановлює, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник позивача ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні не надав будь - яких доказів на спростування висновків про порушення податкового законодавства, зазначених в акті перевірки № 48/5/23-07/13546568 від 22.10.2010 року. Представник позивача вказує лише про безпідставність винесених податкових повідомлень - рішень, при цьому не зазначаючи доказів, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Гама ЛТД" є необґрунтованими, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя:В.А. Липа
Повний текст постанови виготовлено: 22 липня 2011 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.