Постанова № 18337784, 22.09.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2011
Номер справи
2а/0570/15437/2011
Номер документу
18337784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/15437/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріМороз Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства «Артемвугілля»

доГорлівської обєднаної Державної податкової інспекції

про визнання частково недійсними податкових повідомлень-рішень

від 23 червня 2011 року № 0001671540, № 0001681540, № 0001691540, № 0001621540, 0001631540 та від 01 липня 2011 року № 0000961540.

за участю:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 14138-627 від 16 липня 2011 року)

від відповідача:ОСОБА_2 (за дов. № 11377/10/10-013 від 22 липня 2011 року)

ОСОБА_3 (дов. № 133971/10/10-013 від 15 вересня 2011 року)

ОСОБА_4 (дов. № 13398/10/10-013 від 15 вересня 2011 року)

Державне підприємство «Артемвугілля» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 23 червня 2011 року № 0001671540 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 38178,33 грн., № 0001681540 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 4 052,99 грн., № 0001691540 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 7 995,09 грн., № 0001621540 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 13 674,95 грн., № 0001631540 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 1 107,59 грн., та від 01 липня 2011 року № 0000961540 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 12 378,46 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на порушення податковою інспекцією при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень приписів пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно якого штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня 2011 року по 30 червня 2011 року застосовуються в розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним в позові та пояснив, що у звязку із несвоєчасною сплатою ним податкових зобовязань з екологічного податку, збору за спеціальне використання води, плати за користування надрами за звітний податковий період 1-й квартал 2011 року, спірними податковими повідомленнями-рішеннями до нього мала бути застосована штрафна санкція в сумі 1,00 грн.

В судовому засідання представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представники відповідача проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечували. В обґрунтування заперечень зазначили, що в ході проведеної податковою інспекцією перевірки встановлено порушення позивачем строків сплати самостійно узгоджених податкових зобовязань з екологічного податку, плати за користування надрами та збору за спеціальне використання води за перший квартал 2011 року. В обґрунтування незгоди із заявленими позивачем вимогами представники відповідача зазначили нетотожність поняття штрафу та штрафної санкції, про яку йдеться у пункті 7 розділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України, невідповідність змісту наведеного пункту приписам статті 126.1 Податкового кодексу України, здійснення позивачем сплати в повному обсязі штрафу, застосованого за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.

В судовому засіданні представники відповідача просили суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Артемвугілля» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32270533, що підтверджується довідкою головного управління статистики у Донецькій області серії 03-78-128 (арк. справи 23) та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 298084 (арк. справи 22) . Позивач зареєстрований та обліковується як платник податків в Горлівській обєднаній державній податковій інспекції. Позивач є платником екологічного податку та збору за спеціальне використання води та плати за користування надрами.

На виконання обовязку з подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларацій та звітності, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів, в передбаченого пунктом 16.1.3. статті 16 Податкового кодексу України, 06 травня 2011 року позивач надав до податкової інспекції податкову декларацію з екологічного податку за звітний період 1 квартал 2011 року (арк. справи 29-30), якою визначив до сплати податкове зобовязання з екологічного податку в сумі 537 294,00 грн. Згідно квитанції (арк. справи 28) зазначену декларацію зареєстровано податковою інспекцією за номером 9002903309.

06 травня 2011 року позивач надав до податкової інспекції податкову декларацію зі збору за спеціальне водокористування за звітний період 1 квартал 2011 року (арк. справи 37-40), якою визначив до сплати податкове зобовязання податкове зобовязання в сумі 147 845,00 грн.

10 травня 2011 року позивач надав до податкової інспекції податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за звітний період 1 квартал 2011 року (арк. справи 45-46), якою визначив до сплати податкове зобовязання в сумі 181 445,00 грн.

Згідно наданих позивачем платіжним доручень в рахунок сплати визначених податкових зобовязань з екологічного податку за 1 квартал 2011 року позивачем перераховані кошти в сумі 381 793,34 грн. за платіжним дорученням № 3983 від 30 травня 2011 року (арк. справи 31), в сумі 40 539,85 грн. за платіжним дорученням № 3984 від 30 травня 2011 року (арк. справи 32), в сумі 79 960,90 грн. за платіжним дорученням № 3985 від 30 травня 011 року (арк. справи 33).

Згідно наданих позивачем платіжним доручень в рахунок сплати визначених податкових зобовязань за спеціальне водокористування за 1 квартал 2011 року позивачем перераховані кошти в сумі 11 085,94 грн. за платіжним дорученням № 3882 від 25 травня 2011 року (арк. справи 41), в сумі 136 759,51 грн. за платіжним дорученням № 3982 від 30 травня 2011 року (арк. справи 42).

Згідно наданих позивачем платіжним доручень в рахунок сплати визначених податкових зобовязань з плати за користування надрами за 1 квартал 2011 року позивачем перераховані кошти в сумі 126794,64 грн. за платіжним дорученням № 3819 від 24 травня 2011 року (арк. справи 47).

10 червня 2011 року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку з питання своєчасності сплати до бюджету екологічного податку за 1-й квартал 2011 року, за наслідками проведення якої складений акт № 87/15-0 (арк. справи 24). Згідно викладеного в зазначеному акті, в ході проведеної перевірки відповідачем встановлено несвоєчасну сплату позивачем сплати податкових зобовязань в сумі 502 294,09 грн., визначених декларацією з екологічного податку за 1-й квартал 2011 року № 9002903309. Як зазначено в акті податкові зобовязання з екологічного податку, визначені декларацією за 1-й квартал 2011 року позивач сплатив платіжними дорученнями від 30 травня 2011 року № № 3983, 3984, 3985 із прострочкою сплати 10 календарних днів.

23 червня 2011 року на підставі викладених в акті перевірки висновків та статті 126.1. Податкового кодексу України відповідач прийняв податкові повідомлення рішення:

- № 0001671540 про застосування штрафу в сумі 38179,33 грн. за затримку на 10 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 381793,34 грн. (арк. справи 25),

- № 0001681540 про застосування штрафу в сумі 4053,99 грн. за затримку на 10 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 40 539,85 грн. (арк. справи 26),

- № 0001691540 про застосування штрафу в сумі 7996,09 грн. за затримку на 10 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 79 960,90 грн. (арк. справи 27).

14 червня 2011 року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку з питання своєчасності сплати збору за спеціальне використання води за 1-й квартал 2011 року, за наслідками проведення складений акт № 91/15-0 (арк. справи 34). Згідно викладеного в зазначеному акті, в ході проведеної перевірки відповідачем встановлено несвоєчасну сплату позивачем податкових зобовязань в сумі 147 845,45 грн., визначених декларацією зі збору за спеціальне використання води за 1-й квартал 2011 року № 9002895762. Як зазначено в акті податкові зобовязання зі збору за спеціальне використання води, визначені декларацією за 1-й квартал 2011 року позивач сплатив платіжними дорученнями № 3882 від 25 травня 2011 року та № 3982 від 30 травня 2011 року із прострочкою сплати 5 та 10 календарних днів.

23 червня 2011 року на підставі вкладених в акті перевірки висновків та статті 126.1. Податкового кодексу України відповідач прийняв податкові повідомлення рішення:

- № 0001621540 про застосування штрафу в сумі 13675,95 грн. за затримку на 10 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 136759,51 грн. (арк. справи 35),

- № 0001631540 про застосування штрафу в сумі 1108,59 грн. за затримку на 5 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 11085,94 грн. (арк. справи 36).

24 червня 2011 року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку з питання своєчасності сплати плати за користування надрами за 1-й квартал 2011 року, за наслідками проведення якої складений акт № 642/15/32270533 (арк. справи 43). Згідно викладеного в зазначеному акті, в ході проведеної перевірки відповідачем встановлено несвоєчасну сплату позивачем податкових зобовязань в сумі 126 794,64 грн., визначених розрахунком плати за користування надрами за 1-й квартал 2011 року. Як зазначено в акті податкові зобовязання з плати за користування надрами за 1-й квартал 2011 року позивач сплатив платіжним дорученням б/н від 24 травня 2011 року із прострочкою сплати 4 календарних дні.

01 липня 2011 року на підставі вкладених в акті перевірки висновків та статті 126.1. Податкового кодексу України відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000961540 про застосування штрафу в сумі 12679,46 грн. за затримку на 4 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в сумі 126 794,64 грн. (арк. справи 44).

Як було встановлено в судовому засіданні між позивачем та відповідачем відсутній спір з приводу узгодження податкових зобовязань та кінцевих строків їх сплати. Спірним питанням цієї справи є правомірність застосування відповідачем штрафних санкцій за виявлені порушення в ході поведених перевірок без застосування приписів пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ Прикінцевих та перехідних положень Податкового кодексу України.

Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належать до сфери дії Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року.

Згідно з пунктом 9.1 статті 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборів належить, зокрема, плата за користування надрами, екологічний податок та збір за спеціальне використання води.

Підпунктом 14.1.57 Податкового кодексу України передбачено, що екологічний податок є загальнодержавним обов'язковим платежем, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Відповідно до статі 250 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом з екологічного податку є календарний квартал. Пунктом 250.2. цієї статті передбачено, що платники податку та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Враховуючи наведене, кінцевим днем сплати екологічного податку за звітний період 1-й квартал 2011 року є 20 травня 2011 року.

Відповідно до статті 262 Податкового кодексу України плата за користування надрами є загальнодержавним платежем, який справляється у вигляді плати за користування надрами для видобування корисних копалин та плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Відповідно до пункту 263.11.1. статті 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби. Платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби.

Згідно пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно пункту 49.18. статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу .

Отже, кінцевим днем сплати плати за користування надрами за звітний період 1-й квартал 2011 року є 20 травня 2011 року.

Підпунктом 14.1.67 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що збір за спеціальне використання води є загальнодержавним збором (застосовується для розділу XVI цього Кодексу), який справляється за спеціальне використання води водних об'єктів; використання води, отриманої від інших водокористувачів; використання води без її вилучення з водних об'єктів для потреб гідроенергетики і водного транспорту; використання води для потреб рибництва.

Згідно статті 328 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Виходячи з приписів статті 57 та статті 49 Податкового кодексу України, кінцевим днем сплати збору за спеціальне використання води за звітний період 1-й квартал 2011 року є 20 травня 2011 року.

За порушення сплати узгодженого податкового зобовязання передбачено відповідальність статтею 126 Податкового кодексу України, згідно якої у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання та у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.

Умовою застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею є здійснення платником податку сплати самостійно визначених ним та узгоджених зобовязань із порушенням встановлених термінів сплати.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено здійснення позивачем несвоєчасної сплати податкових зобовязань з екологічного податку, збору за спеціальне використання води та плати за користування надрами за звітний період 1-й квартал 2011 року. Так, позивачем сплачені податкові зобовязання з екологічного податку в сумі 502294,09 грн. з прострочкою сплати 10 календарних днів. Податкові зобовязання зі збору за спеціальне використання води в сумі 11085,94 грн. сплачені із прострочкою сплати 5 календарних днів та в сумі 136759,51 грн. із прострочкою сплати 10 календарних днів. Податкові зобовязання з плати за користування надрами в сумі 126794,64 грн. сплачені із прострочкою 4 календарних дні.

Отже, наведені обставини свідчать про наявність підстав для застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 126.1 Податкового кодексу України.

Водночас, згідно пункту 7 розділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1,00 гривні за кожне порушення.

Суд не приймає посилання представників відповідача, що зазначений пункт не може застосовуватися до спірних правовідносин, так як суперечить приписам статті 126.1. Податкового кодексу України, з огляду на те, що пункт 7 розділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України містить в собі встановлені законодавцем особливості застосування штрафних санкцій, передбачених Податковим кодексом України, вчинених в період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2011 року. Будь-які законодавчо визначені підстави для неприйняття органами державної податкової служби приписів цього підпункту в податкової інспекції відсутні.

Твердження позивача в обґрунтування неправомірності застосування відповідачем пункту 7 розділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України щодо відмінності понять штрафу, що застосовується відповідно до статті 126.1. Податкового кодексу та штрафної санкції про яку йдеться у пункті 7 Розділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України, спростовуються положеннями пункту 14.1.265 статті 14 Податкового кодексу, за змістом якої поняття «штрафна санкція», «фінансова санкція» та «штраф» є тотожними.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено вчинення позивачем порушення у вигляді нездійснення своєчасної сплати податкового зобовязання у межах періоду, визначеного пунктом 7 розділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: в період з 20 травня 2011 року по 30 травня 2011 року, тобто у межах періоду, визначеного пунктом 7 розділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, що свідчить про те, що штрафні санкції мали застосовуватися відповідачем у розмірі 1,00 грн.

Факт сплати позивачем штрафів, визначених оскаржуваними податковими повідомленнями рішеннями не є перешкодою для визнання цих рішень недійсними у випадку встановлення судом порушення застосування порядку та розміру штрафних санкцій.

Отже, суд зазначає, що податковим органом вірно встановлено порушення податкового законодавства, але розмір штрафу визначений без врахування приписів пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, що свідчить про обґрунтованість заявлених позивач вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З огляду вище викладене, на підставі положень Податкового кодексу України та на підставі ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства «Артемвугілля» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання частково недійсними податкових повідомлень-рішень від 23 червня 2011 року № 0001671540, № 0001681540, № 0001691540, № 0001621540, № 0001631540 та від 01 липня 2011 року № 0000961540, задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23 червня 2011 року № 0001671540 в частині застосування до Державного підприємства «Артемвугілля» штрафу в сумі 38178,33 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23 червня 2011 року № 0001681540 в частині застосування до Державного підприємства «Артемвугілля» штрафу в сумі 4052,99 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23 червня 2011 року № 0001691540 в частині застосування до Державного підприємства «Артемвугілля» штрафу в сумі 7995,09 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23 червня 2011 року № 0001621540 в частині застосування до Державного підприємства «Артемвугілля» штрафу в сумі 13674,95 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 23 червня 2011 року № 0001631540 в частині застосування до Державного підприємства «Артемвугілля» штрафу в сумі 1107,59 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 01 липня 2011 року № 0000961540 в частині застосування до Державного підприємства «Артемвугілля» штрафу в сумі 12678,46 грн.

Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Артемвугілля» (код ЄДРПОУ 32270533, адреса: 84601, Донецька обл., м. Горлівка, пр. Леніна, 13) витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 22 вересня 2011 року.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 23 вересня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Михайлик А.С.