Рішення № 18331920, 15.08.2011, Нахімовський районний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
15.08.2011
Номер справи
2-2264/11
Номер документу
18331920
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

15.08.2011

Справа № 2-2264/11

категорія №44

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2011 року Нахімовський районний суд м. Севастополя в складі:

головуючого судді - Лемешко А.С.,

при секретарі Пус М.Ю.,

з участю прокурора Ретоти О.В.,

з участю представника позивача Нахімовської районної ради в м. Севастополі Казакової С.В.,

з участю відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі цивільну справу за позовом до ОСОБА_3, треті особи: Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів, Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Кристалл», про повернення земельної ділянки та стягнення шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Нахімовського району м. Севастополя звернувся до суду в інтересах держави в особі Нахімовської районної ради в м. Севастополі з позовом до ОСОБА_3, третя особа: Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів та просить зобовязати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0,002 га земель житлової та громадської забудови в АДРЕСА_1 та стягнути з відповідача шкоду, заподіяну внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки в розмірі 152,53 грн. Вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 використовує вказану земельну ділянку під розміщення камяного гаражу №НОМЕР_1, але документів, що засвідчують право власності чи користування зазначеною земельною ділянкою відповідно до діючого законодавства не оформлено.

У судовому засіданні прокурор Ретота О.В. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені у позові, просить зобовязати відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0,002 га земель житлової та громадської забудови в АДРЕСА_1та стягнути з відповідача шкоду, заподіяну внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки в розмірі 152,53 грн.

Представник позивача Нахімовської районної ради в м. Севастополі Казакова С.В. підтримала позов у повному обсязі, просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, вважає, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає, оскільки відповідач є членом ОК «ГК «Кристалл»та на підставі акту вибору та узгодження місця розташування земельної ділянки ОСОБА_3 користується вказаною земельною ділянкою.

Представники третіх осіб у судове засідання не зявилися, причин неявки суду не повідомили, були сповіщені належним чином.

Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, знаходить позовні вимоги обґрунтованими та таким. що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.03.2010 року за №228 Державно інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі та 28.05.2010 року за №532 Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в результаті якої встановлено, що на землях жилої та громадської забудови в Нахімовському районі АДРЕСА_1розташована земельна ділянка, площею 0,002 га та використовується громадянином ОСОБА_3, шляхом розміщення на ній камяного гаражу с №НОМЕР_1. Раніше 01.03.2010 року №000112 Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі та 28.05.2010 року №000269 Головним Управлінням Держкомзему у м. Севастополі у відношенні ОСОБА_3 був винесений припис, відповідно до якого ОСОБА_3 повинен у зо-денний строк оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку. Так відповідно до справи №115 по справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_3, на останнього складений протокол про адміністративне правопорушення за порушення ст.53-1 КУпАП, у звязку з встановленням порушення:земельна ділянка орієнтованою площею 0,002 га, розташована на землях житлової та громадської забудови у нахімовському районіАДРЕСА_1використовується громадянином ОСОБА_3, шляхом розміщення на ній камяного гаражу за №НОМЕР_1. Постановою від 02.03.2011 року Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у м. Севастополі ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення вказаного правопорушення з накладенням адміністративного стягнення в виді штрафу в розмірі 152 гривні 53 копійки. Пізніше, Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі була заведена також справа №201 про адміністративне правопорушення, на ОСОБА_3 було складено протокол про адміністративне правопорушення 28.05.2010 року №660226, у звязку із порушенням ст.10 ЗУ «Про державний контроль за використання та охороною земель»та ст.144 ЗК України за що передбачено покарання відповідно до ст. 188-5 КУпАП.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Згідно з п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п.34 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Так, до повноважень Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить розпорядження землями територіальної громади міста, що встановлено п.а ч.1 ст.9 ЗК України.

У звязку з цим, органом, уповноваженим виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах є Севастопольська міська рада. Рішенням V сесії Севастопольської міської ради №1475 від 13.02.2007 року постановлено, що прийняття рішень про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок громадянами та предявлення судових позовів по звільненню земельних ділянок, розташованих на території відповідного району відноситься до повноважень районних у місті Севастополі рад.

Згідно зі ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратури»на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.

Ст.ст. 20,36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.45,46 ЦПК України передбачено право прокурора звертатися до суду в інтересах держави у випадках порушення економічних, політичних та інших державних інтересів через протиправні дії фізичних чи юридичних осіб.

Відповідно до положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №224 від 19.03.2008 року. Державний комітет України із земельних ресурсів є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища. Державний комітет України із земельних ресурсів здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку території органи в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно до положень ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Докази відповідача щодо правомірного використання земельної ділянки (членський білет, акт вибору та узгодження місця розташування земельної ділянки) не знайшли свого обґрунтування щодо правомірного використання земельної ділянки в АДРЕСА_1в Нахімовському районі, де розташований камяний гараж під №НОМЕР_1.

Виходячи з вищевикладеного, вбачається, що документи, що засвідчують право власності чи користування зазначеною земельною ділянкою у відповідності до вимог ст.125 Земельного кодексу України у ОСОБА_3 не оформлено. Згідно зі ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»зазначені дії кваліфікуються як самовільне зайняття земельної ділянки. Також, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем причинена шкода, яка була розрахована на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 (далі Методика) та склала 152,53 гривні.

Відповідно до вищевказаної Методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться (в тому числі) Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок. Кошти, отримані в результаті відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, розподіляються відповідно до порядку, затвердженого Держземагенство за погодженням з Мінфіном, Мінекономіки та Мінприроди України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 121 Конституції України, ст.ст.16 ЦК України, ст.ст. 20, 36-1 ЗУ «Про прокуратуру», ст.ст. 10, 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 116, 118, 125, 212 Земельного кодексу України та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 10, 11, 30, 42, 45, 46, 58, 60, 64, 88, 212-215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Прокурора Нахімовського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Нахімовської районної ради в м. Севастополі задовольнити.

Зобовязати ОСОБА_3 повернути самовільно зайняту земельну ділянку орієнтованою площею 0,002 га земель жилої та громадської забудови по АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави (р/р 33218856700008, МФО 824509, ОКПО 24035606, код платежу 24062100, банк УГКУ в м. Севастополі, державний бюджет Нахімовського району м. Севастополя) майнову шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 152 гривні 53 копійки.

Стягнути з ОСОБА_3 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи (ТУ ДСА м. Севастополя, р/р 37310003000035 в УДК м. Севастополя, МФО 824509, ОКПО 26265115, отримувач Нахімовський районний суд м. Севастополя в розмірі 120 гривень).

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Севастополя через Нахімовський районний суд м. Севастополя шляхом подачі у 10 денний строк з моменту проголошення рішення апеляційну скаргу. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий - суддя: /підпис/ А. Лемешко

Згідно з оригіналом:

СуддяНахімовського районного

суду м. Севастополя А. Лемешко