Постанова № 18291822, 13.09.2011, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
5005/1139/2011
Номер документу
18291822
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.2011 року Справа № 5005/1139/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,

суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.

при секретарі: Соловйовій О.І.

за участю представників :

прокурора: не явився

позивача: не явився

відповідача: не явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2011р. у справі №5005/1139/2011

за позовом: прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)

до: відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»(м. Дніпропетровськ) в особі Криворізьких електричних мереж (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)

про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 03 березня 2011р. (підписано 09.03.2011р.) у справі №5005/1139/2011 (суддя Назаренко Н.Г.) відмовлено в позові прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) до відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»(м. Дніпропетровськ) в особі Криворізьких електричних мереж (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) про внесення змін у пункт 3.1 договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003 року №75654006 шляхом викладення його в наступній редакції: «Річна орендна плата вноситься „орендарем” виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на рахунок відділення Держказначейства у м. Кривому Розі № 33218812700023 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237511 щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних з останнім календарним днем звітного (податкового місяця)”.

Прокурор Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області не погодився із судовим рішенням і подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2011 року у справі №5005/1139/2011 і прийняти рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В апеляційній скарзі прокурор посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права і неповне з’ясування обставин справи, що призвело до прийняття неправомірного рішення. Суд мотивував своє рішення угодою, яка не була зареєстрована у встановленому порядку, тому остання не могла бути покладена в основу судового рішення.

Позивач –Криворізька міська рада і відповідач –відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»в особі Криворізьких електричних мереж (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) і прокурор Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в судове засідання не явилися, відзиви на апеляційну скаргу не надали. Беручи до уваги, що сторони попереджені про наслідки неявки в судове засідання (ухвала від 26.08.2011 року), належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання (повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень №№02028153, 02028145, 02028137), неявка представників сторін і прокурора не перешкоджає перегляду справи, справа переглядалася без участі представників сторін і прокурора за наявними у справі матеріалами.

Розпорядженням секретаря судової палати №1216 від 12.09.2011 року у зв’язку з виходом з чергової відпустки членів постійної колегії суддів Лотоцької Л.О. і Бахмат Р.М. справа на підставі наказів голови суду №№5, 7 від 17.01.2011 року передана на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Євстигнеєва О.С., суддів Лотоцької Л.О. і Бахмат Р.М.

Переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що між Криворізькою міською радою (орендодавець) і відкритим акціонерним товариством «Дніпрообленерго»в особі Криворізьких електричних мереж ВАТ „Енергопостачальна компанія „Дніпрообленерго” (орендар) 23.07.2003 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 1718 кв.м. згідно з планом земельної ділянки, що додається. Договір зареєстрований 01.09.2003 року за №2744.

Відповідно до п. 1.2 земельна ділянка за даним договором була надана на 10 років з моменту реєстрації договору, тобто до 01.09.2013 року.

Пунктом 3.1 договору сторони встановили, що орендна плата вноситься орендарем в розмірі: 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки і сплачує її на підставі довідки управління земельних ресурсів на рахунок відділення державного казначейства у Центрально-Міському районі протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендна плата справляється виключно в грошовій формі (п.3.4).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування –з 04.06.2008 року.

В зв’язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованої орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, міською радою було прийнято рішення №2741 від 24.09.2008р. «Про надання згоди на внесення змін до договорів оренди земельних ділянок”, відповідно до якого було надано згоду на внесення змін до діючих договорів оренди в частині річної орендної плати, встановивши її в трикратному розмірі земельного податку.

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов’язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України (постанова ВГСУ від 02.02.2010 року по справі №32/175-09 та ін.) і Верховний Суд України (постанова від 27.12.2010 року).

За таких обставин позовні вимоги підлягали задоволенню.

Відмовляючи в позові, місцевий господарський суд послався на наявність додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.08.2003 року №2744, за якою відповідач вже сплачує оренду плату в трикратному розмір земельного податку.

З такими доводами суду погодитися не можна, оскільки: по-перше, за додатковою угодою сплата провадиться на підставі Закону України „Про плату за землю”, який на момент прийняття судового рішення втратив чинність і суд був зобов’язаний привести договір у відповідність до чинного законодавства за вимогою прокурора; і по-друге, внесення змін до договору провадиться у такій же формі, якій укладений договір. Оскільки основний договір відповідно до ст.20 Закону України „Про оренду землі” підлягав державній реєстрації і був відповідним чином зареєстрований, то і внесення змін до цього договору шляхом укладення додаткової угоди також підлягає обов’язковій державній реєстрації. Як вбачається із матеріалів справи державна реєстрація додаткової угоди у встановленому порядку не проведена, тому остання не набрала чинності відповідно до вимог ст.18 Закону України „Про оренду землі”.

За таких обставин рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню, а позовні вимоги –задоволенню у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) задовольнити.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03 березня 2011 року у справі №5005/11139/2011 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позовні вимоги задовольнити.

Внести зміни у пункт 3.1 договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003 року №75654006, укладеного між Криворізькою міською радою та відкритим акціонерним товариством “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго” Криворізькі електричні мережі, виклавши його в наступній редакції: „річна орендна плата вноситься “орендарем” виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області на рахунок відділення Держказначейства у м. Кривому Розі № 33218812700023 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237511 щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних з останнім календарним днем звітного (податкового місяця)”.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж" (50000, м. Кривий Ріг, вул. Нарвська, 1, ідентифікаційний код 00130866) в доход держбюджету Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області ЄДРПОУ 24246786 МФО 805012 р/р 31118095700005) 127 грн. 50 коп. витрат по сплаті держмита, у тому числі за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж" (50000, м. Кривий Ріг, вул. Нарвська,1, ідентифікаційний код 00130866) в доход держбюджету Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (відділення УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012, рахунок 31217264700005) 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно–технічне забезпечення судового процесу.

Зобов’язати господарський суд Дніпропетровської області видати накази відповідно до вимог ст.ст.116, 117 ГПК України.

Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв

Судді: Л.О.Лотоцька

Р.М.Бахмат