Постанова № 18251009, 22.08.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2011
Номер справи
2а-5369/11/1370
Номер документу
18251009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2011 р. № 2а-5369/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Мричко Н.І.

за участю секретаря судового засідання Якимець О.І.

представника позивача Ядчишин О.Т.

представника відповідача Рогака О.М., Мигалевича В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Добромиль-Яворів»про стягнення боргу в сумі 26764, 52 грн., -

в с т а н о в и в :

Львівське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Добромиль-Яворів» (надалі ТзОВ «Добромиль-Яворів»), в якому просить стягнути на користь позивача борг в сумі 26764, 52 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Однак, відповідачем не дотримано вимог вищевказаної статті, в звязку з чим за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів виникла заборгованість основного боргу в сумі 26764,52 грн. Дана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, в звязку з чим, саме цю суму позивач просить стягнути в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили в повному обсязі, з підстав, викладених в письмових запереченнях, додатково пояснили наступне. ТзОВ «Добромиль-Яворів», яке займається установкою розмолу сірки, внесено до Державного реєстру потенційно небезпечних обєктів. Згідно висновку №2314 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та встановлення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення робочих місць, згідно Списку №1 та Списку №2 із середньооблікової кількості штатних працівників 58 осіб.

45 працівників підприємства зайняті в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, і як наслідок, інвалідам не може пропонуватись робота в таких умовах. Зі звичайними умовами праці в 2010 році було зайнято 14 працівників, що відповідає розрахунковому нормативу 1 працівник інвалід.

Вказує на те, що підприємство неодноразово зверталося до Новороздільського центру зайнятості про надання рекомендацій та медичних висновків щодо можливості працевлаштування інвалідів зі Списку професійно-кваліфікаційного складу безробітних, котрі перебувають на обліку в Новороздільському центрі зайнятості, що підтверджується рядом долучених до матеріалів листів. Однак, адміністрація центру зайнятості від реєстрації та розгляду листів відмовилась. В звяжу з чим, підприємство самостійно звернулося до інвалідів з пропозицією про працевлаштування. Отже підприємство вживало всіх необхідних заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а відтак, просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідача, зясувавши обставини, на які сторони посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

Відповідач ТзОВ «Добромиль-Яворів», 27.09.2007 року зареєстроване як юридична особа Яворівською районною державною адміністрацією Львівської області, (ідентифікаційний код - 30665382), що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії АОО №844080, що також підтверджується Довідкою №4006 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Згідно із ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Положеннями ч. 3 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 вказаного закону, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За статтями 18, 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Державна служба зайнятості здійснює пошук роботи для інвалідів.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

У відповідності до припису норми ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається із звіту ТзОВ «Добромиль-Яворів»про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, середньооблікова кількість штатних працівників підприємства становила 58 осіб з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 1 особа; кількість працівників штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статі 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»- підприємством не зазначено.

Враховуючи те, що середньооблікова кількість штатних працівників ТзОВ «Добромиль-Яворів»складає 58 осіб, тому у відповідності до норм ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»на підприємстві повинен бути встановлений норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, тобто 2 особи.

В судовому засіданні встановлено, що ТзОВ «Добромиль-Яворів»у 2010 році даного нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не виконано.

Посилання відповідача про неправомірність вимог Львівського обласного Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з ТзОВ «Добромиль-Яворів» заборгованості в сумі 26764,52 з тих підстав, що останній звертався до позивача про надання рекомендацій щодо можливості працевлаштування інвалідів зі Списку професійно-кваліфікаційного складу безробітних, котрі перебувають на обліку в Новояворівському центрі зайнятості судом спростовуються з наступних підстав.

Згідно довідки Львівського обласного центру зайнятості від 22.07.2011 року №06-2492/0-11 вбачається, що ТзОВ «Добромиль-Яворів»у 2010 року інформації про вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю не подавало та зазначені категорії осіб на це підприємство службою зайнятості не скеровувалось. Даний факт також підтверджується довідкою Новояворівського міського центру зайнятості від 03.08.2011 року №3032/07.

Згідно із розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2010 рік заборгованість ТзОВ «Добромиль-Яворів»становить 26764,52 грн., з яких: сума адміністративно-господарських санкцій становить 26684,48 грн. та пеня в розмірі - 80,40 грн., яка станом на день розгляду справи у суді відповідачем не погашена.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованими, підтверджуються долученими до матеріалів справи та дослідженими у судовому засіданні доказами, а тому підлягають до задоволення

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 7- 14, 18, 71, 94, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Добромиль-Яворів» на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість в сумі 26 764 (двадцять шість сімсот шістдесят чотири) грн. 52 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 26 серпня 2011 року.

Суддя Мричко Н.І.