Постанова № 18249540, 02.03.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2011
Номер справи
2а-2759/10/0770
Номер документу
18249540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-2759/10/0770

рядок статзвіту –6.6.4

код - 08

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2011 року 09 год. 40 хв. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судового засідання Семаль Т.М.,

сторони у судове засідання не з’явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області до відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство - 12141" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач – державна податкова інспекція у Тячівському районі Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство - 12141", якою просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство - 12141" заборгованість перед бюджетом за рахунок активів боржника у сумі 21893,00 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що відкрите акціонерне товариство "Тячівське автотранспортне підприємство-12141" - відповідач по даній справі, зареєстроване Тячівською районною державною адміністрацією 29 січня 1996 року, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію та зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 1 319 120 0000 000125; взяте на податковий облік в ДШ у Тячівському районі 19 лютого 1997 року за №919.

Закарпатським обласним управлінням статистики 05 грудня 2002 року видано довідку № 2182 про включення товариства до ЄДР підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

При перевірці правильності обчислення податку з доходів фізичних осіб з найманих працівників встановлено, що заробітна плата протягом періоду що перевірявся виплачувалась не своєчасно. Станом на 30 квітня 2010 року заборгованість по заробітній платі складає 112596,00 грн. та сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб з найманих працівників з виплаченої заробітної плати станом на 30 квітня 2010 року становить 21893,00 грн.

Суб'єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, зобов'язані утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, тобто повинні самостійно визначати суму податкового зобов'язання з податку , який вважається бюджетним фондом.

Законні підстави для неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб та право розпоряджатися на власний розсуд зазначеними коштами у суб'єктів господарської діяльності відсутні. Тобто, утримані суми податку, у визначений законом строк, суб'єкти господарювання повинні перерахувати до бюджету в повному обсязі, оскільки такі суми є бюджетним фо гідом, який належить державі або територіальній громаді.

Отже, станом на 30 квітня 2010 року не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб, терміни сплати яких настали в сумі 21893,00 грн., а тому позивач просить позовні вимоги задовольнити.

07 грудня 2010 року представник позивача надав Закарпатському окружному адміністративному суду клопотання про розгляд справи за відсутності позивача за наявними у справі доказами, позовні вимоги підтримує повністью.

У судові засідання, що відбулись 07 грудня 2010 року та 02 березня 2011 року, відповідач не забезпечив явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 3 Розділу II КАС України. Заперечення проти позову відповідачем суду не надано. Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, то розглядає справу на підставі наявних у ній даних та доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов із наведених у ньому мотивів обґрунтований і його слід задовольнити з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що відкрите акціонерне товариство "Тячівське автотранспортне підприємство-12141" 29 січня 1996 року зареєстроване Тячівською районною державною адміністрацією Закарпатської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 389125 (а.с.6).

Згідно довідки № 2182 від 05 грудня 2002 року про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, місцезнаходженням відповідача є 90500, Закарпатська область, Тячівський район, м. Тячів, вул. Леніна, 205, ідентифікаційний код 03113940 (а.с. 7).

Згідно з довідкою форми № 4-ОПП про взяття на облік платника податків № 133/29-00/08 від 31 жовтня 2008 року, відкрите акціонерне товариство "Тячівське автотранспортне підприємство-12141" узято на облік в органах державної податкової служби 19 лютого 1997 року за № 919, на дату видачі довідки перебуває на обліку у ДПІ у Тячівському районі (а.с. 8).

Державною податковою інспекцією у Тячівському районі Закарпатської області проведено перевірку відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство-12141", за результатами якої було складено акт № 13/17-0118 від 10 червня 2010 року про результати планової виїзної перевірки відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство-12141" з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період з 01 січня 2008 року по 30 квітня 2010 року (а.с.а.с. 9-13), яким зафіксовано заборгованість відповідача по податку з доходів фізичних осіб із виплаченої заробітної плати станом на 30 квітня 2010 року складає - 21893,00 грн.

Діючим законодавством не передбачено надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих, але не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб , прибуткового податку з громадян, тобто самостійно визначених, але не узгоджених сум податкових зобов'язань та застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у відповідні бюджети .

Суб'єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, зобов'язані утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, тобто повинні самостійно визначати суму податкового зобов'язання з податку , який вважається бюджетним фондом.

В той же час, органи державної податкової служби, у відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.90 N 509-ХЇ1 " Про державну податкову службу в Україні" повинні виконувати, зокрема, функції щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону №2181 визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Законні підстави для неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб та право розпоряджатися на власний розсуд зазначеними коштами у суб'єктів господарської діяльності відсутні. Тобто, утримані суми податку, у визначений законом строк, суб'єкти господарювання повинні перерахувати до бюджету в повному обсязі, оскільки такі суми є бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб зазначено у Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Так у пп. 8.1.2. п.8.1 ст.8 Закону визначено: "Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом."

У відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.1990 р. N 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби зобов'язані здійснити необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб з числа роботодавців (платників податків), на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету прибутковий податок з громадян, про стягнення з них заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами (сум бюджетного фонду) за рахунок їх майна.

Враховуючи обставини встановлені у судовому засіданні, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства, і, зважаючи на це, такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позов державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області до відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство - 12141" про стягнення заборгованості –задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Тячівське автотранспортне підприємство-12141" (90500, Закарпатська область, Тячівський район, м. Тячів, вул. Леніна, 205, ідентифікаційний код 03113940) в дохід державного бюджету податкову заборгованість з податку з доходів фізичних осіб із виплаченої заробітної плати у розмірі 21893 (двадцять одна тисяча вісімсот дев’яносто три) гривень.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подачі скарги про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий                                                                       Іванчулинець Д.В.