Постанова № 18247323, 30.08.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.08.2011
Номер справи
2а-6627/11/0170/19
Номер документу
18247323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 серпня 2011 р.

(11:16) Справа №2а-6627/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Кузнякової С.Ю.,

при секретарі Устіновій І.В.,

за участю представника позивача Барилюка М.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим

до Кримського республіканського осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України"

про ліквідацію громадської організації,

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського республіканського осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України" та просив примусово розпустити (ліквідувати) - Кримський республіканський осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України", який зареєстрований Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим 01.10.2004 року, свідоцтво про реєстрацію обєднання громадян № 463, юридична адреса організації: 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Морозова/Набережна, 6/63. Позовні вимоги мотивовані тим, що Кримський республіканський осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України" в порушення вимог ст.ст. 13, 15, 24, 25, 26 Закону України “Про обєднання громадян” і ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, не знаходиться за юридичною адресою, не реєструє змін до Статуту, не проводить засідання та переобрання статутних органів та не звітує до контролюючих органів, що шкодить інтересам держави.

У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не зявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані представником позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян” від 16.06.1992 року і постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації обєднань громадян”, на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій, то відповідно до п. 5 ч. 2 ст.17 КАС України Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим має право звертатися з позовами до адміністративного суду.

Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про обєднання громадян” визначено, що обєднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) обєднання громадян згідно зі ст. 14 Закону України “Про обєднання громадян” є обовязковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність обєднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації обєднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно органами Міністерства юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач 01.10.2004 року зареєстрований Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію обєднання громадян № 463 ( а.с. 27).

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян”, органи, що проводять легалізацію обєднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень Статуту.

16.11.2010 року провідним спеціалістом відділу легалізації обєднань громадян Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим було проведено перевірку статутної діяльності організації, в ході якої було встановлено, що остання за адресою, вказаною у статутних документах, не знаходиться, про що був складений відповідний акт (а.с. 19).

Згідно зі ст. 13 Закону України “Про обєднання громадян”, інформація стосовно місцезнаходження організації є невідємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 даного Закону, зміни та доповнення до статуту підлягають обовязковій реєстрації.

Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідач значиться в ЄДРПОУ за адресою: 95034, АР Крим, м. Сімферополь, Київський район, вул. Морозова/Набережна, 6/63, проте відповідачем документи на реєстрацію змін до Статуту у звязку зі зміною місцезнаходження Громадської організації до органу реєстрації не надавались.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України “Про обєднання громадян” та статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” в частині обовязкової реєстрації змін у статутних документах.

З моменту реєстрації обєднання, до Головного управління юстиції документи про саморозпуск Громадської організації не надавались.

За такі порушення обєднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону “Про обєднання громадян”, у тому числі у виді попередження і примусового розпуску (ліквідації).

Згідно зі ст. 29 Закону України “Про обєднання громадян”, якщо обєднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обовязкове застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.

Начальником Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим були винесені попередження № 03-10/4484 від 06.12.2010 року та № 03-10/1897 від 06.05.2011 року членам Президії та членам ревізійної комісії Кримського республіканського осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України", в яких вимагалось надати пояснення про діяльність організації. Проте інформації про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, громадська організація є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством, яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України “Про обєднання громадян”, обєднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.

Крім того, відповідно до даних Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, Кримський республіканський осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України" значиться на податковому обліку за реєстраційним номером 5549 від 06.10.2006 року, стан платника -"0" та звітність не надавалась ( а. с. 18).

За даними відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, відповідач 09.02.2005 року зареєстрований як платних страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду в Київському районі м. Сімферополя АР Крим ( ЄДРПОУ - 3374719), останній звіт надавав за квітень 2005 року (а.с.14).

Таким чином, судом встановлено, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обовязкових платежах, не вносить платежі в порядку і в розмірах, передбачених законодавством, тобто порушує ст.ст. 24, 26 Закону України “Про обєднання громадян” і завдає шкоду інтересам держави, що виявляється у неможливості держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Представник громадської організації до суду не з'явився та не надав суду доказів виконання попередження Головного управління юстиції та усунення порушень законодавства.

Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян”, примусовий розпуск (ліквідація) обєднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.

Громадська організація після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, у звязку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян”, про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян, реєструючий орган протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір, згідно до квитанції №21kcr від 06 червня 2011 року у розмірі 3,40 грн., тому, відповідно до ст.94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим сплачений судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Під час судового засідання, яке відбулось 30.08.2011 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 05.09.2011 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Примусово розпустити (ліквідувати) Кримський республіканський осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України", (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Морозова/Набережна, 6/63, ідентифікаційний номер 33374719).

Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи.

Зобовязати Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію Кримського республіканського осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Демократичні перетворення України" у засобах масової інформації.

Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку)) на користь Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим (95006, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Долгоруковська, 16) 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.