Справа №2а/1522/3610/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.2011 р.
Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
Головуючого –судді Турецького О.С.,
при секретарі –Курченко В.М.
розглянувши у скороченому провадженні, в м. Одеса, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси –про визнання протиправними дій і відшкодування шкоди про визнання неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України у Приморському районі м.Одеса та про стягнення недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовними вимогами в яких просила визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси, щодо недоплаченої суми пенсії в наслідок неправильного перерахунку пенсії були застосовані показники заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2008 рік, такими що були здійснені Відповідачем без урахування вимог пункту 6 ст.92 Конституції України відносно нарахування та здійснення перерахування Позивача пенсії, забов*язати Відповідача перерахувати Позивача пенсію із застуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, що становить 1982,63 грн., та виплатити суми недотриманої пенсії, в наслідок неправильного застосування показника середньої заробітної плати з 01.05.2011 року, забов*язати Відповідача в подальшому нараховувати Позивачу згідно останнього перерахунку у 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, стягнути з Відповідача витрати, затрачені Позивачем на правову допомогу у розмірі 400 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивач перебуває на обліку Відповідача, також на момент подачи заяви Позивач була працюючою пенсіонеркою.
У 2011 році Відповідачем Позивачу було зроблено перерахунок пенсії. При цьому, для перерахунку пенсії були застосовані показники заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2008 рік, що становить 1573,99 грн.
Згідно ст. 40, 42, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, ще визначався згідно зі статтею 40 Закону.
Позивачем направлялося звернення до Відповідача, з проханням застосувати для перерахунку пенсії показник заробітної плати в середньому на одну особу за 2010 рік, а не за 2008 рік, як це зробив Відповідач. Відповідач в своїй відповіді відмовив у перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік, посилаючись на статті бюджету та постанову Кабінету Міністрів України.
Верховна Рада України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(підпунктом 10 пункту 35) внесла зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врегулювавши порядок перерахунку пенсій.
Зазначеними змінами передбачалося, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У раз»якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться «з заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку : пенсії (а не за 2008 рік).
Проте визнання Конституційним Судом України неконституційними положення, зокрема пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»породжує неузгодженості щодо застосування норм законів, які згідно з цим Законом України були виключені або до яких вносилися зміни. І вони є неконституційними не з моменту визнання їх такими Конституційним Судом України у своєму Рішенні, а з моменту набрання чинності,
З цього моменту зміни до статей 40,42 ЗУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»повинні втрачати чинність, та вступає в силу та редакції, яка була чинна до змін.
Для звернення до суду з метою забезпечення належного захисту своїх прав на підставі ст. 16 Кодексу адміністративного судочинства України Позивач була вимушена заплатити 400 (чотириста) гривень 00 коп. за надання консультативно - правових послуг, у тому числі інформування та консультування, складання та подання адміністративного позову з необхідними додатками до суду, що підтверджується актом, рахунком, та квитанціями, які додаються до цього позову.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони судового процесу. А відповідно до ст. 94 КАС України «стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України або місцевого бюджету.»
На підтвердження того, що ТОВ «Надія»(код ЄДРПОУ 31117367, м. Київ) має право здійснювати надання юридичних послуг у галузі права до позову додається копія довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видана ТОВ «Надія», в якій одним з основних видів діяльності вказана адвокатська діяльність. Генеральним директором ТОВ «Надія»є ОСОБА_2, яка має диплом про юридичну освіту та має право на зайняття адвокатською діяльністю (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2306/10).
Тому Позивач вважає, що понесені Позивачем витрати на правову допомогу мають бути відшкодовані ії за судовим рішенням за рахунок відповідача з бюджету.
Також, відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зазначається, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідач з позовом не погодився, надавши до суду заперечення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах відносно оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України, справа повинна бути розглянута не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Твердження Позивача щодо перерахунку йому розміру пенсії не має під собою правових підстав.
27.04.2011 року Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії.
Позивач перебуває на обліку в управлінні з 16.11.2003 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії для обчислення використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по раїні. з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення призначенням пенсії.
Пенсію Позивачу було призначено відповідно заяви від 09.01.2009 р. та обчислено із заробітку за період з 01.07.95 р. по 31.12.2008 р. з використанням середньомісячної заробітної плати по Україні за 2008 рік –1573,99. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії 2,48815. Середньомісячний робіток для обчислення пенсії 3916,32 грн. Зарахований стаж складає 37 років 1 місяць та 27 днів ( стаж враховано по 31.12.2003 р ).
Відповідно до заяви Позивача від 27.04.11 р. про перерахунок пенсії було проведено більш доцільний вид перерахунку: перерахунок з більшого стажу. Зарахований загальний страховий стаж складає 42 роки 2 місяці та 25 років. Стаж враховано по 31.03.2011 р. Коефіцієнт стажу ( з урахуванням кратності 1,35) 0,56925. Розрахунок заробітної плати не змінено.
Відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як :через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Враховуючи зазначене пенсію Позивача обчислено з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати по Україні за 2008 рік (1573,99 грн.). Для перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну страхову особу в цілому по Україні за 2010 рік підстав немає.
Стосовно прохання Позивача про стягнення витрат, затрачених ним на правову допомогу :
Пенсійний фонд України діє па підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України № 1261 від 24.10.2007 р. (далі - положення). Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають у його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується щорічно окремою Постановою Кабінету Міністрів України.
Пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають.
В зв’язку з вищевикладеним, керуючись ст. ст. 49, 51, 162 КАС України
ПОСТАНОВИВ:
В адміністративному позові ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Турецький О.С.