Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" серпня 2011 р. Справа № 2a-2345/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Боброва Ю.О.,
за участю секретаря судового засідання Дмитрашко О.М.,
прокурора: не зявився,
представника позивача: Стасіва В.С.,
представника відповідача: Савчук І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: торгово-виробничого малого підприємства «Явір»
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 23117,22 грн., -
ВСТАНОВИВ:
21.07.2011 року заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі позивач) до торгово-виробничого малого підприємства «Явір»(надалі відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 23117,22 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення вимог статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», в редакції від 06.10.2005 року №2960-ІV (надалі Закон №2960-ІV) не виконав нормативу по працевлаштуванню 2-х інвалідів та в строк до 16 квітня 20011 року самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві на загальну суму 22748,94 грн. Внаслідок чого, позивачем за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у відповідності до частини 2 статті 20 Закону №2960-ІV відповідачу нарахована пеня в розмірі 368,28 грн. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій складає 23117,22 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, вказаних у письмовому запереченні. Просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, показання свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову з наступних підстав.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка директор ТВМП «Явір»ОСОБА_3 суду показав, що 22.11.2009 року ним була затверджена «Програма покращення умов праці та створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів на 2010 рік».
Вказаною програмою передбачені заходи по створенню додаткових робочих місць для інвалідів, а саме: оприлюднення професій, сумісних з діяльністю підприємства, які можуть виконувати люди з обмеженою дієздатністю, підготовка приміщень для облаштування робочих місць працівників з обмеженою дієздатністю, звернення до фонду соціального захисту інвалідів для обговорення можливості їхньої участі в комплектації спеціальних робочих місць у відповідності до положень Фонду тощо. Згідно колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом ТВМП «Явір»передбачено підготовку персональних контрактів, посадових інструкцій для кожного інваліда та інформування Снятинського районного центру зайнятості та фонду соціального захисту інвалідів про створені робочі місця для інвалідів. За 2010 рік ТВМП «Явір»подавалась звітність у Державний центр зайнятості в Снятинському районі, в зв'язку з чим він вважає, що були створені всі умови для працевлаштування інвалідів.
Норматив щодо працевлаштування для інвалідів на підприємстві - 6 осіб, а фактично працюють - 4 особи. Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, який поданий до обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів районі підписаний ним особисто.
Судом установлено, що протягом 2010 року середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача складала 141 особу, середня річна заробітна плата штатного працівника 11374,47 грн. За вказаний період відповідачем, в розумінні вимог частини 1 статті 19 Закону №2960-ІV, Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року за №42 та Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України за №286 від 28.09.2005 року, працевлаштування інвалідів не здійснювалось.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантування їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями та інтересами визначені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №2960-ІV з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом.
Право інвалідів на працю, їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією основного й додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Частина 3 статті 18 Закону №2960-ІV встановлює обовязок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 19 Закону №2960-ІV для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Роботодавці, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів і відповідно до нормативу забезпечують працевлаштування інвалідів.
Разом з тим, у судовому засіданні встановлено, що відповідач не виконав належним чином норматив, встановлений статтею 19 Закону №2960-ІV, що підтверджується звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік і даними розрахунку суми позову предявленого щодо стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів в сумі 23117,22 грн. (а.с. 11,12).
Відповідно до частини 9 статті 19 Закону №2960-ІV обовязок роботодавців, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєстрації у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щорічного подання цим відділенням звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Постановою Кабінету Міністрів України за №70 від 31.01.2007 року "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(надалі Постанова №70) затверджено Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю. Згідно вказаного порядку роботодавці реєструються у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців. Для реєстрації пунктом 3 вказаного Порядку встановлено обовязок роботодавців подати (надіслати рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця.
Крім того, Постановою №70 затверджено Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування. Згідно нього, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Форма вказаного звіту затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №42 від 10.02.2007 року.
Також, вказаний вище Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування передбачає обовязок роботодавців подання до центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №420 від 19.12.2005 року затверджено форму подання такої звітності та інструкцій щодо її заповнення.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що обовязки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування передбачають собою: працевлаштування інвалідів; виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, в тому числі спеціальних робочих місць; створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для працевлаштування інвалідів; звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів; забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством.
Частиною 1 статті 20 Закону №2960-ІV передбачена відповідальність роботодавців за нездійснення працевлаштування інвалідів. А саме, підприємства, установи, організації, у тому числі, підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону №2960-ІV, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно вимог частини 4 статті 20 Закону №2960-ІV адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями самостійно в строк до 15 квітня поточного року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону №2960-ІV.
Частиною 2 статті 20 вказаного Закону передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 3.1, 3.2 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №42 від 10.02.2007 року, у рядку 01 звіту відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України за №286 від 28.09.2005 року. У рядку 02 звіту відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Згідно підпунктів 3.2.1, 3.2.5 пункту 3.2 Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.
Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
Відповідно до п. 3.4. Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів»дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02 ), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Згідно п.2.3 наказу Міністерства праці та соціальної політики України адміністративно- господарська санкція це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону, сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 (70-2007-п) «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до перевіреного судом розрахунку суми коштів адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів та пені за несвоєчасну сплату цих санкцій, складеного відповідно до вимог статей 19 і 20 Закону №2960-ІV, позивачем правомірно застосована до відповідача адміністративно-господарська санкція за невиконання нормативу щодо кількості працевлаштованих інвалідів в сумі 22748,94 грн. та нарахована пеня в розмірі 368,28 грн.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про правомірність стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 23117,22 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з торгово-виробничого малого підприємства «Явір»(ідентифікаційний код ЄДРПОУ 23926042) на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 23117 (двадцять три тисячі сто сімнадцять) гривень 22 копійки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: /підпис/Бобров Ю.О.
Постанова в повному обсязі складена 26.08.2011 року.