Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/9027/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойка М.І.
при секретаріБабло В.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за постановою Держенергонагляду від 28.12.2010 року № Д-365,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за постановою Держенергонагляду від 28.12.2010 року № Д-365.
В обґрунтування позову посилається на те, що державним інспектором було видано відповідачу припис від 08.09.2010 року № 02/13-0279, яким останнього зобовязано виконати заходи усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики та теплопостачання, з терміном виконання найбільш тривалого заходу до 08.12.2010 р. Зазначений припис був отриманий та підписаний керівником відповідача без заперечень. Актом перевірки (протоколом) №02/13-0023 від 16.12.2010 р. державний інспектор з енергетичного нагляду встановив факт невиконання відповідачем 8 з 15 пунктів припису № 02/13-0279, строк виконання яких скінчився. Акт перевірки (протокол) № 02/13-0023 від 16.12.2010 р. було складено в присутності уповноваженої особи відповідача ОСОБА_1, підписано керівником відповідача без заперечень та скріплено печаткою відповідача.
Сам припис №02/13-0279 від 08.09.2010 р. з моменту його складання і до теперішнього часу в судовому порядку не оскаржувався та є чинним. На підставі акту перевірки (протоколу) №02/13-0023 від 16.12.2010 р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду начальником Артемівського відділення інспекції Денрженергонагляду у Донецькій області за невиконання припису №02/13-0279 від 08.09.2010 р. винесено Постанову від 28.12.2010 року № Д-365, якою до відповідача застосований штраф у сумі 5100,00 грн. Постанову про накладання штрафу надіслано відповідачу листом від 31.12.2010 р. № 15-34/3284, отримано відповідачем 11.01.2011 р. згідно поштового повідомлення з відміткою відповідача про одержання. Відповідач у встановлений законодавством строк штраф не сплатив. Просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» до бюджету суму штрафу у розмірі 5100,00 грн. за постановою Держенергонагляду від 28.12.2010 року № Д-365.
Представник Позивача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Від нього не надходило заяв про відкладення розгляду справи. Причини неявки представника відповідача в судове засідання суду не відомі.
За таких обставин, на підставі ст.128 КАС, суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та про задоволення позову в повному обсязі виходячи з наступного.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику” здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 929 від 07.08.1996 року (далі Положення) , та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності обєднаної енергетичної системи України, задоволення держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління обєднаною системою України, зберігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику”та Положення.
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на субєктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок та теплових мереж.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про електроенергетику” до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Частина 1 статті 9 зазначеного Закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 статті 9 цього ж Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику”, ст. 14 Закону України “Про теплопостачання” та п. 1 Положення « Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затверженного постановою КМУ від 07.08.1996 р. № 929 із змінами та доповненнями, державний нагляд в електоренергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому Законом України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухиляння від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції субєкти господарювання несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ст. 31 Закону України «Про теплопостачання»).
Згідно з Положенням про відокремлений підрозділ «Держенергонагляду Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» 21.03.2006 р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворений з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної обєднаної енергосистеми України.
Судом встановлено, що 08.09.2010 р. державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області за результатами проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на обєктах на підставі ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» та акта від 08.09.2010 р. № 02/13-0279 керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» було видано припис №02/13-0279, яким останнього зобовязано виконати заходи щодо усунення порушень; строк виконання останнього 08.12.2010 року. Зазначений припис підписаний без заперечень, скріплений печаткою відповідача, до суду відповідачем не оскаржувався
У відповідності з вимогами ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду видає наказ, який має містити найменування субєкта господарювання, оформлюється посвідчення (направлення) на проведення заходу. Особа державного нагляду зобовязана предявити керівнику субєкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення). Субєкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду до здійснення заходу , якщо вони не предявили документів, передбачених цією статтею. За результатами заходу посадова особа органу державного нагляду, у разі виявлення порушень вимог законодавства складає акт, в разі їх невиконання - детальний опис порушень з посиланням на відповідну вимогу законодавства. Два примірника акту підписуються посадовими особами державного нагляду та субєктом господарювання або уповноваженої ним особою. Якщо субєкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт з зауваженнями.
Крім того, 16.12.2010 р. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Позивача від 08.09.2010 р. №02/13-0279 про усунення виявлених порушень чинного законодавства. За результатами перевірки позивачем складено Акт перевірки (протокол) №02/113-0023 від 16.12.2010 р., в якому державний інспектор з енергетичного нагляду встановив факт невиконання зазначеного припису, а саме невиконання відповідачем 8 пунктів припису з 15 пунктів припису, строк виконання яких скінчився 08.12.2010 р.
Акт перевірки (протокол) № 02/13-0023 від 16.12. 2010 року було складено в присутності уповноваженого представника субєкта господарювання - відповідача бухгалтера ОСОБА_1, підписано зазначеною особою та директором Тупіковим О.В. без заперечень та скріплено печаткою відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про обізнаність відповідача щодо допуску до перевірки, проведення перевірки органами державного нагляду, складання акту перевірки (протоколу) від 16.12.2010 р. № 02/13-0023 та можливості надати заперечення до акту перевірки.
Судом встановлено, що на підставі Акту перевірки (протоколу) № 02/13-0023 від 16.12.2010 р. Начальником Артемівського відділення державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду 28.12.2010 р. прийнято постанову № Д-365 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на суму 5100,00 грн. у звязку з невиконання припису інспекції від 08.09.2010 р. року № 02/13-0279. Постанову про накладання штрафу надіслано відповідачу листом від 31.12.2010 р. № 15-34/3284, отримано відповідачем 11.01.2011 р. згідно поштового повідомлення з відміткою відповідача про одержання
Відповідальність за порушення законодавства у сфері теплопостачання визначена статтею 31 Закону України “Про теплопостачання” та Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312. Згідно зазначених норм, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на субєктів господарської діяльності штрафи у розмірі до трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою.
Субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з дня прийняття постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи відповідачем суму штрафу не сплачено.
Враховуюче вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична або юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99,100, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» про стягнення суми штрафу у розмірі 5100,00 грн. за постановою Держенергонагляду від 28.12.2010 року № Д-365 задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Красногоренерго» (84536, Донецька обл., м. Артемівськ, смт. Красна Гора, вул. Першотравнева, ЄДРПОУ 36407846) до Державного бюджету (п/р №31110106700015 УДК в м. Артемівськ ГУ ДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686516, одержувач: Державний бюджет м. Артемівськ) суму штрафу у розмірі 5100 (пять тисяч сто) грн. 00 коп.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні в присутності представника позивача. Повний текст постанови виготовлено 12 серпня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Бойко М.І.