ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
Підлягає публікації в ЄДРСР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" вересня 2011 р.Справа № 20/17-2485-2011 За позовом: Міністерства інфраструктури України
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Одеської залізниці
до відповідачів: 1) Одеської міської ради 2) Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості”
про визнання права власності та зобовязання зареєструвати право власності.
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1.- за довіреністю № 2538/15/14-11 від 14.06.2011 року;
від третьої особи: ОСОБА_1.- за довіреністю № 41 від 04.01.2011 року;
від відповідачів:
- Одеської міської ради: не зявились;
- КП „ОМБТІ та РОН”: ОСОБА_2.- за довіреністю № 1414 від 13.09.2010 року.
СУТЬ СПОРУ: Міністерство транспорту та звязку України, яке в подальшому, ухвалою від 13.07.2011р. було замінено його правонаступником Міністерством інфраструктури України, звернулося до господарського суду Одеської області із позовом за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Одеської залізниці, до відповідачів: 1) Одеської міської ради 2) Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості” про визнання права власності на обєкт нерухомого майна нежиле 2-х поверхове приміщення Бази ПЧ-1 (літ.„А”), загальною площею 266,6 кв.м., розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці та зобовязання зареєструвати право власності.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідно до п. п. 1.1,4.2 Статуту Одеської залізниці, Одеська залізниця є статутним державним підприємством, заснованим на державній власності і підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та звязку України (правонаступником якого є Міністерство інфраструктури України). Майно залізниці є державною власністю та закріплено за нею на праві повного господарського відання. Відповідно же до ч.1 ст.1, ч.1 ст.4 Закону України „Про управління обєктами державної власності” належним субєктом управління майном є Міністерство інфраструктури України.
З метою проведення державної реєстрації права власності на обєкт нерухомого майна нежиле 2-х поверхове приміщення Бази ПЧ-1 загальною площею 266,6 кв.м, яке розташовано за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, та утримується за власний рахунок відокремленого структурного підрозділу Одеської дистанції колії № 1 Одеської залізниці, Одеська залізниця в особі свого відокремленого структурного підрозділу Одеської дистанції колії №1 зверталася до Одеської міської ради з проханням оформити свідоцтво про право власності на обєкт нерухомого майна, на що листом від 14.07.2008 року №41 вих. юридичним управлінням Одеської міської ради було надано відповідь про можливість розгляду питання, щодо оформлення права власності лише після надання документів, які посвідчують право власності (зокрема акту державної комісії про прийняття зазначених обєктів, введення їх в експлуатацію або інших). При цьому, вказано, що з заявою про оформлення права державної власності повинно звертатися профільне міністерство. В подальшому листом про оформлення права власності від 13.07.2009р. №1200 (а.с.43) до Одеської міської ради звернулося Міністерство транспорту та зв'язку України, проте відповіді не отримало.
Враховуючи, що будівництво спірного обєкту здійснювалося Одеською дистанцією колії № 1 Одеської залізниці самостійно, обєкт експлуатується, відображений в самостійному балансі та утримується за власний рахунок відокремленого структурного підрозділу Одеської залізниці, однак акти про введення в експлуатацію обєкту у Міністерства інфраструктури України та Одеської залізниці відсутні, дозвільна та проектнокошторисна документація на будівництво втрачені, позивач просить визнати за ним право власності у судовому порядку.
Крім цього, позивач зазначає, що згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії №І-ОД 000301, виданим на підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000року № 1234-XXIII, Одеській залізниці у постійне користування для виробничої діяльності відведено земельну ділянку, в межах якої, згідно з викопіюванням ділянки смуги відводу, знаходиться спірний обєкт нерухомості.
У судовому засіданні 05.09.2011 р. представник позивача та третьої особи підтримали позов у повному обсязі.
Крім того, у судовому засіданні 5.09.2011р. позивач на виконання вимог ухвали господарського суду Одеської області від 24.06.2011 року та ухвали господарського суду Одеської області від 13.07.2011 року, якими було зобовязано позивача надати докази наявності спору із відповідачем 2 Комунальним підприємством „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості”, надав заяву (вх. № 30554 від 05.09.2011 року), в якій зазначив про відсутність спірних відносин із відповідачем 2 Комунальним підприємством „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості”.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про необхідність припинення провадження у справі в частині вимог до Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості”, відповідно до п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України.
Представник відповідача - Одеської міської ради в судові засідання не зявлявся, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення ухвал господарського суду Одеської області від 24.06.2011 р. та від 13.07.2011 р. (а.с.53,75), про поважність причин відсутності суд не повідомив, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, суд встановив:
Як вбачається із матеріалів справи, спірний обєкт нерухомого майна, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, тривалий час знаходиться на утриманні відокремленого підрозділу Одеської залізниці Одеської дистанції колії №1 та відображений в його самостійному балансі. На зазначений обєкт ведеться інвентарна картка обліку основних засобів (інвентарний номер 10095).
13.07.2000 року Одеській залізниці відповідно до рішення Одеської міської ради від 28.04.2000 року № 1234-XXIII виданий Державний акт на право постійного користування землею серії №І-ОД 000301, згідно якого Одеській залізниці надається у постійне користування для виробничої діяльності 377,06 га землі в межах згідно з планом землекористування. В межах вказаної земельної ділянки, згідно з викопіюванням ділянки смуги відводу, знаходиться спірний обєкт нерухомості.
На замовлення Одеської дистанції колії № 1 Одеської залізниці Комунальним підприємством „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості” були проведені інвентаризаційні роботи та виготовлено технічний паспорт на нежиле 2-х поверхове приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”), площею 266,6 кв.м, розташоване за адресою: м. Одеса, ст.Застава-1 (а.с.38-40).
В подальшому, згідно з довідкою КП „Право”, для вказаного об'єкту було зарезервовано адресу м. Одеса, вул. Моторна, 8/11 (а.с.73).
Крім того, позивачем у ПП „ПРОЕКТ-ГРУП”, діючого на підставі Ліцензії Серії АВ №364019, було замовлено технічний висновок про стан будівельних конструкцій та можливості подальшої експлуатації нежилого 2-х поверхового приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”) (а.с.14-27), з якого вбачається, що технічний стан будівельних конструкцій 2-х поверхового нежилого приміщення характеризується, як задовільний, будівля побудована згідно з діючими в будівництві нормами, правилами, інструкціями і Державними стандартами та придатна до подальшої експлуатації за призначенням.
Листом від 26.06.2008 року № 1388 (а.с.41), Одеська залізниця в особі свого відокремленого структурного підрозділу Одеської дистанції колії №1 зверталася до відповідача Одеської міської ради із проханням розглянути питання, щодо оформлення права власності за державою в особі Міністерства транспорту та звязку України на обєкти нерухомого майна, що знаходяться на балансі Одеської дистанції колії №1 Одеської залізниці та закріплені за Одеською залізницею на праві повного господарського відання, зокрема, щодо будівлі, яка є предметом зазначеного позову.
Листом від 14.07.2008 року № 41 вих. (а.с.42) юридичним департаментом Одеської міської ради було надано відповідь начальнику Одеської дистанції колії №1 Одеської залізниці Маслову В.М. про можливість розгляду питання щодо оформлення права власності лише після надання документів передбачених Тимчасовим положенням, що підтверджують право власності на обєкти нерухомого майна, (зокрема - акту комісії про прийняття обєкта і введення його в експлуатацію, тощо). При цьому, вказано, що з заявою про оформлення права державної власності повинно звертатися профільне міністерство. В подальшому листом про оформлення права власності від 13.07.2009р. №1200 (а.с.43) до Одеської міської ради звернулося Міністерство транспорту та зв'язку України, проте відповіді не отримало.
Відмова відповідача здійснити оформлення правовстановлюючих документів й зумовила Міністерство транспорту та звязку України звернутися до господарського суду з даними позовними вимогами за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
Проаналізувавши надані докази в їх сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник може предявити позов про визнання його права власності, зокрема, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Враховуючи, що відповідачем Одеською міською радою листом від 14.07.2008 року №41 вих. було відмовлено позивачу в оформленні права власності на обєкт нерухомості нежиле 2-х поверхового приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”), площею 266,6 кв.м, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, що перебуває на праві господарського відання Одеської залізниці та утримується за власний рахунок відокремленого структурного підрозділу Одеської дистанції колії № 1 Одеської залізниці, у звязку з відсутністю необхідної кількості правовстановлюючих документів, суд доходить висновку про правомірність звернення позивача із даними позовними вимогами до суду.
Згідно ст. 90 Цивільного кодексу України РСР від 18.07.1963 року, що був чинний на момент будівництва спірної будівлі, земля, її надра, води і ліси знаходяться у виключній власності держави і надаються тільки в користування. Державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв'язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.
Згідно ст. 11 Конституції (основний закон) УРСР 1978 року, що була чинна на момент будівництва спірної споруди, державна власність - спільне надбання всього радянського народу, основна форма соціалістичної власності, у виключній власності держави є: земля, її надра, води, ліси. Державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв'язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що нежиле 2-х поверхове приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”), яке збудоване у 1989 р. та розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, на час його створення належало до державної форми власності.
Як положеннями ст. 3 Закону України “Про власність” від 07.02.1991 року № 697-ХХІІ, який діяв в Україні з 1991 року, так і приписами ст.ст. 2, 318 Цивільного кодексу України в редакції від 16.01.2003 року № 435-IV (який є чинним в нинішній час), держава визнана одним із суб'єктів права власності в Україні.
Указом Президії Верховної Ради України від 30.08.1991р. № 1452-XII „Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави” встановлено, що підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України, з прийняттям цього Указу переходять у державну власність України.
Враховуючи, що Одеська дистанція колії № 1 є відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці, заснованим на загальнодержавній власності без права юридичної особи, суд доходить висновку, що нежиле 2-х поверхового приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”) Одеської дистанції колії № 1, загальною площею 266,6 кв.м., розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11 належить до власності держави Україна, як правонаступника СРСР.
У відповідності до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Відповідно до п. 4 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України, зокрема, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006 року N 185-V із змінами та доповненнями станом на 08.07.2011 р. визначено, що управління об'єктами державної власності це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Зазначене цілком кореспондується із ч. 2, 3 ст. 73 Господарського кодексу України, згідно з якими орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до п.п. 4.1.56 п. 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 р. № 581/2011, Міністерство інфраструктури України виконує у межах повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Як вбачається з статуту Одеської залізниці, остання є створеним згідно зі ст. 1,4 Закону України „Про залізничний транспорт” статутним територіально-галузевим обєднанням, заснованим на державній власності і підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та звязку (правонаступником якого є Міністерство інфраструктури України). Згідно п.4.1., 4.2 статуту майно Залізниці складається з основних фондів, обігових коштів, а також інших цінностей, вартість яких відображається у балансі підприємства, майно залізниці є державною власністю і належать йому на правах повного господарського відання.
Всі вищенаведені приписи діючого законодавства, а також положення статуту Одеської залізниці дозволяють дійти висновку, що з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, субєктом спірних правовідносин, предметом яких є питання оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, є Міністерство інфраструктури України.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Враховуючи обовязковість дотримання субєктами цивільного обігу Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387, яким встановлено, що державна реєстрація прав власності на обєкти нерухомості є обовязковим елементом при виникненні, зміні або припиненні права власності на нерухоме майно, а також складовою частиною цивільних правовідносин, повязаних з реалізацією права власності, суд зазначає, що відсутність належним чином оформлених правовстановлюючих документів на нерухоме майно позбавляє Міністерство інфраструктури України як орган, уповноважений Державою здійснювати функції управління державним майном, як здійснити реєстрацію права власності на спірний обєкт на виконання приведених вище законодавчих положень, так і позбавляє даного субєкта цивільних правовідносин у повному обсязі здійснювати реалізацію своїх прав власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес, зокрема, шляхом, визнання права. При цьому, згідно із ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що позовні вимоги Міністерства інфраструктури України про визнання за Державою в особі Міністерства інфраструктури України права державної власності на обєкт нерухомого майна нежиле 2-х поверхове приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”), загальною площею 266,6 кв.м., збудоване у 1989р., розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги, що спір виник не внаслідок неправомірних дій відповідача, судові витрати покладаються судом на позивача.
Керуючись ст.ст. 44,49, 75, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги, заявлені до Одеської міської ради, задовольнити.
2.Визнати за державою Україна в особі Міністерства інфраструктури України (01135,м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 00017584) право державної власності на обєкт нерухомого майна нежиле 2-х поверхове приміщення будівлі Бази ПЧ-1 (літ.„А”), загальною площею 266,6 кв.м., розташований за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8/11, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
3.В частині вимог, заявлених до Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості”, провадження у справі припинити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Суддя Щавинська Ю.М.
Повне рішення складено 12.09.2011р.