Справа № 2а-371/2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2009 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.; при секретарі - Рєзнік Г.О. за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона обґрунтовувала свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила доньку ОСОБА_4, і з жовтня 2007 року перебуває на обліку у відповідача.
У відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» відповідачем повинна їй сплачуватись щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вона мала отримувати в 2007 році щомісячно допомогу у розмірі прожиткового мінімуму який становив: з 1 січня по 1 квітня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня по 30 вересня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня по 1 грудня 2007 року - 470 грн..
Але відповідач сплачує їй вказану допомогу в меншому розмірі, ніж це передбачено вказаними законами, не враховуючи при цьому те, що рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідає Конституції України зупинення законом про Державний бюджет дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України. За рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію, чи скасовувати їх, оскільки з об»єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дій законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не винними, мають використовуватися окремі закони.
Тому, позивачка просила визнати протиправними дії відповідача щодо недоплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь у відповідності до приведених у позові розрахунків недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 жовтня 2007 року по 01 червня 2008 року у розмірі 3074 грн. 00 коп., а також поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом її прав за період з 01 січня 2007 року.
В судове засідання позивачка ОСОБА_2 не зявилася, про дату час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просить слухати справу у їх відсутність. Крім того, надав до суду заперечення, зі змісту яких вбачається, що позов вони не визнають з тих причин, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена та виплачується у відповідності до вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». У відповідності до ст. 95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» застосовуються лише у частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.
Крім того, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову у зв»язку з пропуском позивачкою встановленого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду зі своїми вимогами, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що нею оспорюється, сплачується їй щомісяця, а тому могла дізнатися, як вона вважає, про порушення її прав.
На підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вислухавши доводи представника позивача, вивчивши письмові докази які містяться в матеріалах справи приходить до висновку, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. З Конституції України, людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов»язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім»я дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Законодавством України питання, пов»язані з призначенням та виплатами допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» (в подальшому Закон № 2811-ХП) та Законом України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в подальшому Закон № 2240-П).
У відповідності до ст. ст. 2, 42 Закону № 2240-П вказана допомога надається застрахованим особам, тобто найманим працівникам, на користь яких здійснюється загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. В свою чергу, за ст. 13 Закону № 2811-ХП(в редакції, що діяла до 31 грудня 2007 року) право на отримання такої допомоги мають особи, не застраховані в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування.
Позивачка ОСОБА_2 є матір»ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини, серія НОМЕР_1 від 03 вересня 2007 року.
Таким чином, позивачка у зв»язку з народженням дитини перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, згідно довідки про отримання допомоги, вона отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в сумі 341 грн. 35 коп., за 2008 рік в сумі 653 грн. 20 коп..
Відповідно до ст. 43 Закону № 2240-П допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.01.2008 року - 526 гривень, з 01.04.2008 року -538 гривень, з 01.07.2008 року - 540 гривень, з 01.10.2008 року - 557 гривень.
В той же час, абзацом З частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому кабінетом Міністрів України. Пунктом 7 статті 71 цього Закону про Держбюджет призупинені положення ст. 43 Закону № 2240-П.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої ст. 56 та п. 7 ст. 71 втратили чинність як такі, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Це свідчить про те, що з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач невірно виплачує належну позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки згідно ст. 43 Закону № 2240-П така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі не меншому, ніж розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом. Оскільки у вказаній нормі закону йдеться про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то при нарахуванні і виплаті такої допомоги слід застосовувати розмір прожиткового мінімуму, встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», для дітей віком до 6 років.
З урахуванням вже отриманою позивачкою ОСОБА_2 у 2007 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір такої допомоги, не доплаченої з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року складає 1069 грн. 85 коп., виходячи з такого розрахунку:
жовтень 2007 року (470 грн. /31 х 19 дн. - 80 грн. 07 коп.) +листопад 2007 року (470 грн. -130 грн. 04 коп.) + грудень 2007 року (470 грн. - 130 грн. 04 коп.)= 207, 99 грн. + 339, 96 грн. + 339, 96 грн. = 887 грн. 91 коп..
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років з 01.01.20087 року по 01 червня 2008 року не підлягають задоволенню на підставі наступного.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до деяких законодавчих актів України, та внесено зміни до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», згідно яких: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Зазначена норма не визнана рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року не конституційною. Таким чином, дії відповідача по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які здійснює відповідач з 01.01.2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Щодо пропуску позивачкою строку звернення до суду з адміністративним позовом, на чому наголошує представник відповідача як на підставі для відмови у задоволенні позову, то дійсно у відповідності до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З позовом ОСОБА_2 звернулася до суду 27 липня 2009 року, тобто пропустила строк для визнання вказаних вище дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В своїй заяві позивачка просила поновити строк звернення до суду з позовом, оскільки лише в березні 2009 року вона дізналася про порушення своїх прав та не мала можливості залишити дитину, яка потребує постійного догляду, щоб збирати необхідні документи та звертатись до суду.
Суд вважає, що строк звернення в суд з адміністративним позовом ОСОБА_2 пропущений з поважної причини і його слід поновити, оскільки догляд за малолітньою дитиною потребує постійного нагляду, уходу та уваги, що унеможливило своєчасне звернення позивача в суд з цим позовом.
У зв»язку з частковим задоволенням позову на користь позивачки у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України слід присудити з бюджету Олександрівської селищної ради понесені нею витрати з оплати судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп..
Керуючись ст. З ч. 2, ст. 19 ч.3, ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області щодо недоплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України області (р/р 35414009003469, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, УДК в Олександрівському районі) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася у с Золоті Пруди Олександрівського району Донецької області, проживає у АДРЕСА_1, недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», за період часу з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 887 (вісімсот вісімдесят сім) гривень 91 коп.
Стягнути з бюджету Олександрівської селищної ради (р/р 31415537700099, код платежу 22090100 МФО банку 834016, код ЗКПО 34687331 ГУДК у Донецькій області) на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1 (одну) гривню 70 коп..
В іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 23 вересня 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 24 вересня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.