Ухвала суду № 18167872, 14.07.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.07.2011
Номер справи
к/9991/27312/11-с
Номер документу
18167872
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" липня 2011 р. м. КиївК/9991/27312/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.,

Суддів: Голубєвої Г.К., Костенка М.І., Островича С.Е., Усенко Є.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Віконт»

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року

у справі №2а-14576/10/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Віконт»(надалі ТОВ Фірма «Віконт»)

до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Харкова (надалі - ДПІ у Ленінському районі м.Харкова)

третя особа Державна податкова адміністрація у Харківській області (надалі ДПА у Харківській області)

про визнання дій незаконними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

встановив:

У листопада 2009 року позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в яком поставлено питання про визнання дій незаконними та скасування рішень пор застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005022310 від 13.10.2009 року, №0005032310 від 13.10.2009 року, №0005012310 від 13.10.2009 року, №0005002310 від 13.10.2009 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, прийняті податковим органом, не відповідають вимогам чинно законодавства, а отже. підлягають скасуванню.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, на підставі наявних у справі матеріалів дійшли висновку, що під час судового розгляду було встановлено, що відповідачем в повній мірі доведені факти порушень позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Розрахунок застосованих до позивача штрафних (фінансових) санкцій відповідає розмірам, встановленим законодавством. Отже, оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є правомірними.

Не погоджуючись із рішенням судів першої та апеляційної інстанцій позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ДПА у Харківській області було проведено ряд перевірок господарських одиниць «магазини», що належать позивачу, щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено відповідні акти.

Як вбачається з ату перевірки №8616/20/40/23/30652939 від 24.09.2009 року, під час її проведення в магазині за адресою АДРЕСА_1, на думку податкового органу, були встановлені порушення п.1, п.12, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.2.6 розд.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України №637 від 15.12.2004 року, а саме:

- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (надалі РРО) на 2665,00грн.;

- не ведення, у встановленому законодавством порядку, обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання, а саме відсутні первинні документи, які підтверджують облік товарів на загальну суму 1686,05грн.;

- застосування при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованого у встановленому порядку реєстратора розрахункових операцій, а саме, РРО не поставлено на облік за місцем розташування господарського обєкту;

- проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО без обліку (оприбуткування) зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків на загальну суму 3891,45грн.

За наслідками проведеної перевірки ДПІ у Ленінському районі м.Харкова прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005022310 від 13.10.2009 року та №0005032310 від 13.10.2009 року, якими щодо позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 17037,10грн. та 19457,25грн. відповідно.

Також, відповідно до акту перевірки №8614/20/40/23/30652939 від 24.09.2009 року, під час її проведення в магазині за адресою АДРЕСА_2, на думку податкового органу, були встановлені порушення п.1, п.2, п.9, п.12. п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:

- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі. Зазначеній в денному звіті РРО на 362,22грн.;

- не ведення, у встановленому законодавством порядку, обліку товарів за місцем їх реалізації, а саме, відсутні первинні документи підтверджуючі облік товарів на загальну суму 1538,50грн.;

- невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме, фіскальний звітний чек за 22.07.09р. надруковано 23.07.09р.;

- не проведення розрахункової операції через РРО, не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції на суму покупки 46,70грн.;

За наслідками проведеної перевірки ДПІ у Ленінському районі м.Харкова прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005012310 від 13.10.2009 року, яким щодо позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 5461,60грн.

Як вбачається з ату перевірки №8615/20/40/23/30652939 від 24.09.2009 року, під час її проведення в магазині за адресою вул.Залютинська/вул.Золочівської, на думку податкового органу, були встановлені порушення п.12, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:

- невідповідність суми готівкових КОШТІВ на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в денному звіті РРО на 235,20грн.;

- не ведення, у встановленому законодавством порядку, обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання, а саме відсутні первинні документи підтверджуючі облік товарів на загальну суму 5152,75грн.

За наслідками проведеної перевірки ДПІ у Ленінському районі м.Харкова прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005002310 від 13.10.2009 року, яким щодо позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 11481,50грн.

Відповідно до п.1, п.2, п.9, п.12, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно з п.2.6 розд.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України №637 від 15.12.2004 року, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

За порушення зазначених норм права, передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій, а саме, як вбачається з п.1, п.2, п.4 ст.17, ст.21, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій. До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Також, відповідно до абз.3 ст.1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, а саме, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

В касаційній скарзі позивач зазначає, що в приміщеннях, де розташовані його магазини, також знаходяться і інші субєкти господарської діяльності, що при проведенні перевірки не було взято до уваги представниками податкового органу. А саме, В ході перевірки розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, готівку було вилучено та перераховано як ТОВ «Віконт» так і СПЦ ФО ОСОБА_2 без направлення на перевірку розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки якого органи ДПА не мали.

Разом з тим, при розгляді справи судами попередніх інстанцій, було встановлено, що наявність порушення позивачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»підтверджується додатками до відповідних актів перевірки «Опис наявних купюр та монет», які були складені власноруч робітниками позивача, уповноваженими проводити розрахунки за товари, а саме, продавцями ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в яких зазначено, що до опису включені готівкові кошти, що належать ТОВ «Віконт». Крім того, під час проведення перевірок ніяких пояснень та заперечень у співробітників позивача не було. Акти перевірки були підписані продавцями ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 без зауважень.

Щодо посилання позивача в касаційній скарзі на порушення представниками податкового органу при проведені перевірки Закону України «Про державну податкову службу в Україні», слід зазначити наступне.

Судами попередніх інстанцій при розгляді справи було в повному обсязі досліджено відповідність проведених перевірок вимогам чинного законодавства, а саме, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Наказу ДПА України від 12.08.2008р. №534 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій». Крім того, було встановлено, що перевірки позивача були проведені на підставі направлень від 23.09.2009 року №11018, №11021, №11024.

Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.

Отже, суди першої та апеляційної інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими в судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Віконт»залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.