Рішення № 18162547, 30.08.2011, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
30.08.2011
Номер справи
19/053-11
Номер документу
18162547
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" серпня 2011 р. Справа № 19/053-11

Розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора міста Біла Церква в інтересах держави в особі управління комунальної власності Білоцерківської міської ради, м. Біла Церква, Київська область

до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Біла Церква, Київська область

про стягнення 14926,36 грн.

суддя Т.П. Карпечкін

від позивача ОСОБА_2 (довіреність № 12-1-27/706 від 30.05.2011 року);

від відповідача не зявився;

від прокуратури Сазонова С.В. (посвідчення № 107 від 02.09.2010 року).

обставини справи:

Прокурор міста Біла Церква в інтересах держави в особі управління комунальної власності Білоцерківської міської ради (далі-позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення 14926,36 грн.

Провадження у справі було порушене відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 1 липня 2011 року та призначено справу до розгляду на 19 липня 2011 року.

Під час судового розгляду відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи неодноразово відкладався.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22 серпня 2011 року було продовжено строк вирішення спору у справі 19/053-11.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобовязань за договором оренди № 589 укладеним 8 квітня 2009 року між Управлінням комунальної власності Білоцерківської міської ради та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1. А саме відповідач не сплатив орендну плату за період з жовтеня 2010 року по квітень 2011 року в результаті чого за ним утворилась заборгованість в розмірі 14515,36 грн. Зазначене було зясовано в результаті перевірки проведеної Прокурором міста Біла Церква. Додатково за прострочення виконання зобовязання позивач просить суд стягнути з відповідача 411,00 грн. пені за період з 1 лютого 2011 року по 30 квітня 2011 року.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалами суду від 1 липня 2011 року, від 19 липня 2011 року та від 22 серпня 2011 року в засідання суду не з'явився, витребуваних документів не подав, у звязку з зазначеним суд вважає за можливе відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України розглянути справу без його участі за наявними в ній матеріалами.

30 серпня 2011 року відповідно до частини другої статті 85 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, судом встановлено наступне.

Господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. У позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (стаття 2 Господарського процесуального кодексу України).

Прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду (стаття 29 Господарського процесуального кодексу України).

Систему органів прокуратури, крім Генеральної прокуратури України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, міських, районних, міжрайонних прокуратур, становлять і інші прирівняні до них прокуратури, а також військові прокуратури. Тому прокурори та заступники прокурорів спеціалізованих прокуратур мають право звертатись до господарського суду з позовами в інтересах держави на загальних підставах. Прокурори усіх рівнів та їх заступники беруть участь у судовому засіданні на підставі службових посвідчень (стаття 13 Закону України "Про прокуратуру").

Пунктом четвертим Рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 встановлено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з частковою державною власністю у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в її діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Однією із функцій державних органів закріплених в Конституції України є контроль за додержанням чинного законодавства України в тому числі і господарюючими субєктами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (далі - Рішення Конституційного Суду України) під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Прокурор міста Біла Церква звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління комунальної власності Білоцерківської міської ради.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочність щодо володіння, користування та розпорядження обєктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати обєкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам. Здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування обєктів, що приватизуються та передаються у користування та оренду (ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до Положення «Про управління комунальної власності Білоцерківської міської ради», затвердженого рішенням Білоцерківської міської ради від 21 квітня 2005 року № 235, управління комунальної власності Білоцерківської міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування та органом приватизації, утворюється Білоцерківською міською радою, є правонаступником відділу Білоцерківської міської ради по управлінню комунальним майном, здійснює правомочність щодо володіння, управління та розпорядження обєктами права комунальної власності. Основними завданнями Управління є: відчуження обєктів права комунальної власності; передача в оренду цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в комунальній власності.

Таким чином Прокурором міста Біла Церква правомірно подано позов в інтересах держави в особі управління комунальної власності Білоцерківської міської ради.

Прокуратурою міста Біла Церква було проведено перевірку за результатами якої встановлено, що 8 квітня 2009 року між управлінням комунальної власності Білоцерківської міської ради (за договором орендодавець) та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (за договором орендар) було укладено договір оренди № 589 (далі договір). За умов договору орендодавець передає в оренду, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення площею 24,10 кв.м., що розташоване на першому поверсі трьохповерхової цегляної будівлі за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 19/1 та перебуває на балансі Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Кінотеатер ім. Довженка». Вартість обєкта оренди відповідно до висновку експерта становить 90664,20 грн. Мета оренди торгівля промисловою групою товарів - дитячій одяг (п. 1.1 договору). Передача нежитлового приміщення в оренду вперше здійснюється за актом прийому-передачі (п. 2.1 договору). Передача нежитлового приміщення в оренду не спричиняє передачу Орендарю права власності на це приміщення. Власником орендованого приміщення залишається територіальна громада міста Біла Церква, а орендар користується ним протягом строку оренди (п. 2.2 договору). Розмір орендної плати визначається на підставі «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна»і становить 1631,95 грн. за перший місяць оренди та перераховується орендарем орендодавцю не пізніше 15-го числа місяця, за який вона вноситься (п. 3.1 договору). Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на офіційно встановлений індекс інфляції за поточний місяць (п. 3.2 договору). Розмір орендної плати змінюється у разі зміни Методики, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради. Внесення змін до цього договору, повязаних зі зміною орендної плати, є обовязковим для сторін (п. 3.3 договору). За несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню у розмірі 0,07% від суми недоплати за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України. У разі зміни облікової ставки Національного банку України, відповідно змінюється розмір пені (п. 8.2 договору). Цей договір діє з 8 квітня 2009 року та діє до 31 березня 2012 року (п. 10.1 договору).

Приміщення було передано в оренду відповідачу за актом приймання-передачі від 8 квітня 2009 року.

Відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував орендну плату в результаті чого за ним утворилась заборгованість в розмірі 14515,36 грн. за період з жовтня 2010 року по квітень 2011 року.

Заборгованість було розраховано з врахуванням п. 3.1 договору на підставі «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна»затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 та відповідно до норм Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначався шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на офіційно встановлений індекс інфляції.

За прострочення виконання зобовязання позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 411,00 грн. за період з 1 лютого 2011 року по 30 квітня 2011 року.

При вирішенні спору судом враховано, що позовні вимоги підтверджені належними доказами наявними в матеріалах справи.

Субєкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (стаття 193 Господарського кодексу України).

Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі. (стаття 286 Господарського кодексу України).

Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (частина пята статті 762 Цивільного кодексу України).

Нормами частини третьої статті 18 та частини третьої статті 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, встановлено, що орендар зобовязаний сплачувати орендну плату своєчасно та в повному обсязі. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Орендар вносить орендну плату за користування обєктом оренди незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України для обєктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для обєктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування для обєктів, що перебувають у комунальній власності ч. 2 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”).

Таким чином стягнення 14515,36 грн. орендної плати є правомірним, отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Штрафні санкції за порушення грошових зобовязань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами. Якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (частина шоста статті 231 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобовязань” № 543/965-ВР від 22.11.1996 року платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, що передбачено статтею 3 зазначеного Закону.

Пунктом 8.2 договору передбачено, що за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню у розмірі 0,07% від суми недоплати за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України. У разі зміни облікової ставки Національного банку України, відповідно змінюється розмір пені.

Судом перевірено правильність розрахунків пені та зясовано, що розрахунки позивачем проведено вірно.

Позовні вимоги щодо стягнення пені в розмірі 411,00 грн. підлягають задоволенню повністю.

З врахуванням вищевикладеного позов підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь - Управління комунальної власності Білоцерківської міської ради (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярмаркова, буд. 1/23, код 20577351) - 14515 (чотирнадцять тисяч пятсот пятнадцять) грн. 36 коп. основного боргу, 411 (чотириста одинадцять) грн.00 коп. пені.

3. Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) в доход державного бюджету України судові витрати: 149 (сто сорок девять) грн. 26 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Т.П. Карпечкін

Повне рішення складено 05.09.2011 р.