ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
11 липня 2011 року м. КиївП/9991/168/11
Суддя Вищого адміністративного суду України Головчук С.В., вирішуючи питання про прийняття позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Верховного Суду України, суддів Верховного Суду України про зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з зазначеним позовом.
Згідно з частиною четвертою статті 18 КАС України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Глава 6 КАС України визначає особливості провадження в окремих категоріях адміністративних справ, у тому числі предмет оскарження, субєкт оскарження, строки розгляду цих справ тощо, що відрізняє їх від загального порядку провадження.
Зокрема, статтею 171-1 КАС України врегульовані особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Відповідно до частини першої правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; актів Вищої ради юстиції; дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції; рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Зазначені норми процесуального закону містять вичерпний перелік спорів, віднесених до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Верховного Суду України, суддів Верховного Суду України про зобовязання вчинити певні дії не підсудні Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції, а позовна заява в цій частині підлягає поверненню позивачу.
Крім того, відповідно до статті 89 КАС України особа, яка звертається до адміністративного суду із позовною заявою, повинна сплатити судовий збір.
Частиною третьою статті 106 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з підпунктом 2 пункту 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення»КАС України та підпункту «б»пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21 січня 1993 року розмір судового збору за подання адміністративного позову фізичною чи юридичною особою, субєктом владних повноважень становить 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, тобто 3,40 грн.
ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися з клопотанням про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до частин першої статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Зазначена стаття спрямована на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах доступу до суду незалежно від майнового стану.
ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не наводять обставин, які б давали підстави для звільнення від сплати судового збору у розмірі 3,40 грн.
Таким чином, підстави для задоволення заявленого клопотання відсутні.
Також, у прохальній частині позовної заяви, позивачі просять зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України перевірити відповідність дій суддів Верховного Суду України ОСОБА_4, ОСОБА_5 та інших займаним посадам.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається імя (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу звязку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
У позовній заяві ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не зазначено відповідача субєкта владних повноважень до якого звернена їх вимога.
Крім того, за формою і змістом адміністративний позов має відповідати вимогам статей 105 та 106 КАС України. Зокрема, позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. (частина четверта статті 105 КАС України).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Із позовної заяви видно, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не вказують в чому полягає порушення їх особистих прав, свобод та інтересів з боку Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та відсутнє правове обґрунтування позовних вимог у цій частині. Також в ній відсутній зміст позовних вимог, а саме: прохання позивачів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в межах її повноважень визначених Конституцією та законами України і бажаний для позивачів спосіб захисту судом прав, свобод чи інтересів, які вони вважають порушеними.
За правилами частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в частині вимог щодо зобовязання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вчинити певні дії підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
1. Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Верховного Суду України, суддів Верховного Суду України про зобовязання вчинити певні дії повернути позивачу.
2. Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобовязання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вчинити певні дії залишити без руху.
3. Повідомити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про необхідність сплати судового збору в розмірі 3,40 грн на р/рахунок № 31411537700007 (код платежу згідно бюджетної класифікації 22090100) в ВДК в Печерському районі м. Києва, МФО 820019, одержувач коштів банк УДК у м. Києві, код ЗКПО 26077922 та надання до суду оригіналу платіжного документу про його сплату.
4. Надати ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 строк до 22 липня 2011 року для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
5. Попередити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, що в разі не усунення недоліків позовна заява буде повернута позивачу.
6. У задоволенні клопотання ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Головчук