Постанова № 18142257, 30.08.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.08.2011
Номер справи
2а-8528/11/2670
Номер документу
18142257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 серпня 2011 року 15 год. 02 хв. № 2а-8528/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., при секретарі судового засідання Крупічко Ю.Ю. вирішив адміністративну справу

за позовомКонцерну «Військторгсервіс»

доУправління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва

проскасування рішення за участю представників:

позивача: Пономаренко С.П.,

відповідача: Ізотова О.О.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.08.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 02.09.2011 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Концерн «Військторгсервіс»(далі Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва (далі Відповідач) про скасування Рішення № 1033 від 27.04.2011 р. про застосування фінансових санкцій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.06.2011 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання сторони прибули.

Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що оскаржуване рішення суперечить законодавству про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях від 03.08.2011 р., від 17.08.2011 р.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва № 778 від 14.03.2011 р. (далі Рішення № 778) застосовано до Київської Філії № 2 Концерну «Військторгсервіс»фінансові санкції в розмірі 262162,15 грн. та пеню в розмірі 80155,43 грн. за період з 11.07.2007 р. по 20.09.2010 р. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві 14.04.2011 р. за результатами розгляду скарги Концерну «Військторгсервіс»скасовано Рішення № 778.

Після цього, 27.04.2011 р. Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва Рішенням № 1033 (далі Рішення № 1033) застосовано до Концерну «Військторгсервіс»в особі Київської Філії № 2 фінансові санкції в розмірі 262162,15 грн. та пеню в розмірі 80155,43 грн. за період з 11.07.2007 р. по 20.09.2010 р. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Позивачем оскаржено Рішення № 1033 до Головного управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві, рішенням якого від 01.06.2011 р. № 15/64/08 відмовлено у скасуванні Рішення № 1033 та визнано його таким, що відповідає чинному законодавству.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд, вирішуючи справу, виходить з такого.

Статтею 14 Закону України від 09.07.2008 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-ІV) страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону № 1058-ІV страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 63 Закону № 1058-ІV виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи.

Територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення (ч. 17 ст. 106 Закону № 1058-ІV).

Як вбачається з матеріалів справи, Концерн «Військторгсервіс»(ідентифікаційний код 33689922) є юридичною особою та взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Соломянському районі міста Києва.

Наказом генерального директора Концерну «Військторгсервіс» № 29 від 26.04.2007 р. створено Київську філію № 2 (ідентифікаційний код 35123201), яка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва.

Наказом генерального директора Концерну «Військторгсервіс» № 53 від 18.05.2010 р. вирішено ліквідувати Київську філію № 2 та призначено ліквідаційну комісію.

На підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 відповідачем прийнято рішення № 1033 від 27.04.2011 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у розмірі 342317,58 грн. Розрахунок фінансової санкції здійснювався на підставі даних картки особового рахунку платника, копії якої долучено до матеріалів справи.

Згідно п. 15 ст. 106 Закону № 1058 строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафних санкцій не застосовується.

З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України від 08.07.2010 № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", у зв'язку з чим втратили чинність положення частин першої-дев'ятої ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно абз. 6 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2044 р. № 64/8663, (далі Інструкція) до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.

Згідно п. 9.3 Інструкції фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року, у таких розмірах: 9.3.3. За приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу). При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 15 цієї Інструкції.

Підставою для прийняття такого рішення є акт документальної перевірки або акт звірки з органами податкової служби (пункт 9.3.2 Інструкції).

Враховуючи наведене, за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, органи Пенсійного фонду застосовують фінансові санкції, передбачені законами, що діяли на момент вчинення порушення, в т.ч. фінансові санкції, встановлені п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Частиною 3 ст. 95 Цивільного кодексу України встановлено, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Так як Київська філія №2 є структурним підрозділом Концерну «Військторгсервіс», здійснює господарську діяльність від імені Концерну «Військторгсервіс»та перебуває в процесі ліквідації, то фінансова санкція та нарахування пені було застосовано саме до головного підприємства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а прийняте рішення № 1033 від 27.04.2011 р. є законним.

Крім того, суд звертає увагу, що Рішення № 778, яким було застосовано фінансові санкції відносно філії, оскаржувалось самим Концерном «Військторгсервіс».

Рішення № 778 було скасовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на тій підставі, що філії не являються юридичними особами, а тому рішення про застосування фінансових санкцій має бути винесено саме відносно юридичної особи, а не її філії. При чому, зазначене рішення від 14.04.2011 р. № 10779/08 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позивачем чи його філією Київською філією 2 оскаржено не було.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а Відповідач правомірно виніс рішення.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1.Відмовити у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяЛ. О. Маруліна