Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 серпня 2011 року № 2а-9289/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Крушеніцькому В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Онікс»
до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва
проскасування податкових повідомлень рішень
За участю представників:
позивача :Кудін Г.О., представник
відповідача :Борисов І.І., представник
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Онікс»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про скасування податкових повідомлень рішень №0028441502/0, №0028431502/0 від 26.11.2011 року.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивачем своєчасно було сплачено суми податку на землю, тому застосування штрафних санкцій є безпідставним. Позивач стверджує, що перерахування податку на землю на інший, ніж визначено, рахунок не потягло за собою затримки у сплаті податку, оскільки суми були сплачені до бюджету своєчасно.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що позивачем було сплачено суми податку на землю на інші, ніж визначено, рахунки, у звязку з зарахуванням сум за заявою позивача на інші рахунки, фактичне зарахування податку відбулося пізніше визначеного строку. У звязку з викладеним, у позивача виникла заборгованість зі сплати пені, в розрахунок якої відповідачем частково зараховувалися поточні платежі позивача.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва (далі відповідач) було проведено камеральну перевірку своєчасності подання товариством з обмеженою відповідальністю «Онікс»(далі позивач) платіжних доручень до установ банку по орендній платі за землю, за результатами якої було складено акт від 17.11.2010 року №18537/15-3-30309060 (далі акт перевірки).
На підставі висновків акту перевірки відповідачем винесені податкове повідомлення - рішення за формою «Ш»від 26.11.2010 року № 0028431502/2, згідно якого за затримку на 21 календарний день сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 1130,70 грн. ТОВ «Онікс» зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % у сумі 113,07 грн. за платежем «Орендна плата з юридичних осіб код 13050200»; податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»від 26.11.2010 року № 0028441502/0, згідно якого за затримку на 60 календарний день сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 7830,30 грн. ТОВ «Онікс»зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20 % у сумі 1566,06 грн. за платежем «Орендна плата з юридичних осіб код 13050200».
Прийняття зазначених рішень обумовлено висновками акту перевірки про те, що позивачем порушено строки сплати податкових зобов'язань по орендній платі за землю, які передбачені п.п.5.3.1, п.5.3, ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
ТОВ «Онікс»подано до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік (вх.№212284 від 21.10.2008р.), якою самостійно узгоджено зобовязання зі сплати вказаного податку в сумі 11745,51грн. по 3915,17грн. за жовтень, листопад, грудень 2008р.
В процесі розгляду справи судом встановлено, що позивачем сплачено:
13.11.2008 року 3915,17 грн. на р/р 33218811700010 з призначенням платежу *;101; ; код платежу 13050200 орендна плата за землю жовтень 2008 р. перераховується повністю, термін сплати 30.11,08.
19.12.2008 року 3915,17 грн. на р/р 33218811700010 з призначенням платежу *;101; ; код платежу 13050200 орендна плата за землю листопад 2008 р. перераховується повністю, термін сплати 30.12,08.
21.01.2009 року 3915,17 грн. на р/р 33218811700010 з призначенням платежу *;101; ; код платежу 13050200 орендна плата за землю грудень 2008 р. перераховується повністю, термін сплати 30.01,09
20.02.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю січень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 28,02,09
16.03.2009 року 4510,28 грн. на р/р 3217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю лютий 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,03,09
08.04.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю березень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,04,09
08.05.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю квітень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,05,09
05.06.2009 року 4510,28 грн. на р/р 3217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю травень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,06,09
06.07.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю червень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,07,09
11.08.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю липень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,08,09
14.09.2009 року 4510,28 грн. на р/р 820019:33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю серпень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,09,09
14.10.2009 року 4510,28 грн. на р/р 3217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю серпень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,10,09
18.11.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю жовтень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,11,09
16.12.2009 року 4510,28 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю листопад 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,12,09
20.01.2010 року 4510,28 грн. на р/р 3217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю грудень 2009 р. перераховується повністю, термін сплати 30,01,2010
27.01.2010 року 100,00 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 пеня по орендній платі за землю 2008 р
10.02.2010 року 4776,39 грн. на р/р 33217812700010 з призначенням платежу *;101; ; код податку 13050200 орендна плата за землю січень 2010 р. перераховується повністю, термін сплати 28.02.2010р.
Сплата даних платежів підтверджується довідкою банку, наявною в матеріалах справи.
При цьому судом встановлено, що платежі за жовтень та листопад 2008 року, здійснені на інші, ніж решта, розрахункові рахунки.
Спірні відносини регулюються Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в редакції, яка діяла на момент прийняття та фактичного перерахування коштів банком, який обслуговує позивача, тобто до 2009 року. Відповідно до підпункту 16.5.2 пункту 16 5 статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах. Згідно підпункту 16.3.1 пункту 16.3 статті 16 Закону, нарахування пені платнику податку закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу.
Відповідно до пунктів 2.3 та 2.4 Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 за N 131 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.01.2001 за N 67/5258, рахунки для зарахування платежів відкриваються на балансі обласних управлінь Державного казначейства. Зазначені рахунки відкриваються відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів та Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства України, затверджених наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року N 119. (п. 2.3) Платники податків сплачують платежі до бюджету через установи банків, у яких вони обслуговуються. Банк платника перераховує грошові кошти через СЕП НБУ на рахунки, відкриті в обласному управлінні Державного казначейства України в розрізі районів та кодів бюджетної класифікації доходів. (п. 2.4)
Згідно з пунктом 3 розділу II Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29.03.2001 за N 135, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа, у тому числі номерів рахунків і кодів банків, суми податку на додану вартість і кодів бюджетної класифікації, несе особа, яка оформила цей документ і подала його до обслуговуючого банку.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, яка затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. N 276, передбачено, що інформацію про реквізити відкритих рахунків для зарахування платежів до бюджетів органи державної податкової служби одержують від органів Державного казначейства України відповідно до Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724 (із змінами). Інформацію про реквізити зазначених рахунків органи державної податкової служби доводять до платників податків шляхом їх розміщення на дошці податкових оголошень, установленій на доступному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу.(пункт 2.4. Інструкції)
Згідно з пунктом 5.3. Інструкції, дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
З огляду на викладене, судом не приймаються посилання позивача на те, що здійснення оплати на невірний розрахунковий рахунок є виконанням зобовязань перед бюджетом, оскільки невірне зарахування коштів не призводить до погашення зобовязань за належним рахунком.
Моментом такого виконання слід вважати зарахування помилково сплачених сум на належний рахунок, яке відбувається на підставі заяви платника.
З огляду на викладене, судом вбачається правомірним винесення податкового повідомлення-рішення за формою «Ш»від 26.11.2010 року № 0028441502/0 за затримку на 60 календарних днів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 7830,30 грн. за жовтень та листопад 2008 року.
Щодо правомірності донарахування позивачу податкових зобовязань відповідно до податкового повідомлення рішення № 0028431502/2, згідно якого за затримку на 21 календарний день сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 1130,70 грн. ТОВ «Онікс»зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % у сумі 113,07 грн. суд відзначає наступне.
Як визначено підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», джерелами самостійної сплати податкових зобовязань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобовязань і погашення податкового боргу. Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 № 679-ХІV “Про Національний банк України”, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит “Призначення платежу” платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення “Призначення платежу”. Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобовязань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
При цьому, суд враховує правову позицію, викладену в листах Вищого адміністративного суду України від 17.03.2009 № 358/13/13-09, 10.06.10 № 845/11/13-10 .
З огляду на те, що позивачем своєчасно було сплачено податкові зобовязання, судом вбачається неправомірним донарахування йому штрафних санкцій, оскільки податковий орган не наділений правом зміни призначення платежу та зарахування поточних платежів до оплати штрафних санкцій.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Онікс" задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0028431502/2 від 26.11.2010р.
3.В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян