Постанова № 18141995, 07.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.07.2011
Номер справи
2а-4400/11/2670
Номер документу
18141995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 липня 2011 року 11:15           № 2а-4400/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О. при секретарі судового засідання Новик В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомУправління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва

до Відкритого акціонерного товариства "Веркон"

простягнення боргу на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по списку № 2 та по списку №1 на загальну суму 110521,63 грн В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва (далі - позивач) з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Веркон»(далі - ВАТ «Веркон»або відповідач) про стягнення боргу на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по списку № 1 та по списку № 2 на загальну суму 110521,63 грн.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-4400/11/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем здійснені встановлені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” заходи, спрямовані на стягнення несплаченої відповідачем заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

В своїх письмових запереченнях проти позову, залучених до матеріалів справи в судовому засіданні 15.06.2011 року, представник відповідача просив відмовити у задоволені позову, посилаючись на те, що положення статті 100 Закону України " Про пенсійне забезпечення " відповідно до якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством. Необхідність проведення атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах передбачена Постановою Кабінету міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, якою затверджений порядок проводення атестації робочих місць При цьому, на ВАТ «Веркон»не проводилась атестація робочих місць, що спростовує висновок позивача про наявність обов’язку товариства з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

06 липня 2011 року від представника позивача через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судові засідання призначені для судового розгляду справи на 24 червня 2011 року та 07 липня 2011 року не з'явився, про дату час та місце проведення судового засідання належним чином повідомлений, заяв або клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

          Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.04.2011 року, ВАТ «Веркон» є юридичною особою, зареєстрованою 17 травня 1995 року, яка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, як платник страхових внесків.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі –Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з пунктом 1 статті 1 Закону України Закону № 400/97-ВР відповідач є платником зазначеного збору, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Святошинському районі м. Києва та відповідно до ст.ст. 14, 15, 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-IV несе обов’язки з нарахування, обчислення і сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в установлені строки в повному обсязі.

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Статтею 3 Закону № 407/97-ВР встановлено, що збір на обов’язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.

Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.11.2003р. № 1058-IV (далі по тексту –Закону № 1058-IV).

Частина 1 статті 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із п. 6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Стаття 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ передбачає, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та тяжкими умовами праці (відповідно до пп. «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.

До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ.

При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності (з 01.01.2004 р.) цього Закону. Підприємства та організації також відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»із грошових коштів, передбачених на оплату праці, вносять у Пенсійний фонд плату, яка покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Починаючи із дня набрання чинності цього Закону, у розмірі 20 % із наступним збільшенням її на 10% до 100% розміру покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.

У відповідності з вимогами п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі по тексту –Інструкція) позивачем було надіслано до ВАТ «Веркон» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня по грудень 2010 року та за січень, лютий 2011 року за Списком № 1 у розмірі 49 196,70 грн. та за Списком № 2 у розмірі 61 324, 93 грн. Зазначені розрахунки отримано відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями повідомлень про вручення поштових відправлень.

При цьому, суду не надано доказів щодо оскарження відповідачем вищевказаних дій або рішень Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва в адміністративнму або судовому порядку.

В порушення порядку відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-IV та зберігається на момент спірних правовідносин і визначених п.6.8 Інструкції строків внесення вказаних витрат відповідач здійснював перерахування коштів до Пенсійного фонду України не в повному обсязі внаслідок чого утворилась заборгованість за списком №1 та за списком №2 за період з жовтня по грудень 2010 року та за січень, лютий 2011 року

На виконання вимог вищевказаних норм, відповідач був зобов'язаний сплатити суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, у розмірі 49 196,70 грн. за період з жовтня по грудень 2010 року та за січень, лютий 2011 року.

Відповідач зобов'язаний сплатити суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 61324, 93 грн. за період з жовтня по грудень 2010 року та за січень, лютий 2011 року.

Загальна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з жовтня по грудень 2010 року та за січень, лютий 2011 року 110 521,63 грн. (за списком № 1 та Списком № 2).

Наведенні розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно зі статтею 23 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Веркон»(ідентифікаційний код: 05748803, адреса: 03062, м. Київ, пр. Перемоги 67) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 110 521,63 грн. (сто десять тисяч п'ятсот двадцять одна гривна 63 копійки) на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (код ЄДРПОУ: 22869431, адреса: 03148, вул.Корольова, 5-А, р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669).

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

          Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.

Суддя Т.О. Скочок

Повний текст постанови складений та підписаний 14 липня 2011 року.